Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Médiakormányzás

2014. február 17., 10:472014. február 17., 10:47

2014. február 17., 10:502014. február 17., 10:50

Hírek röviden: Klaus Johannis lesz a belügyminiszter. Klaus Johannis legyen miniszterelnök-helyettes is. Előbb össze kell hívni a parlamentet. Nem kell. De igen. A kormánykoalíció más tagjai is legyenek kormányfő-helyettesek. Arról szó sem lehet. De igen! Nem! Akkor vége mindennek. De nem! De igen! De!

Sok mindenben eltér a korábbi román kormányoktól a mostani, de leginkább abban, hogy a tevékenysége egy gyengébb valóságshow szintjét sem üti, a műsor folyamatos követése komoly agykárosodást okozhat a gyanútlan nézőknek. Mindemellett még irtó sokba is kerül.

Tulajdonképpen meg kellett volna már szokni, Romániában ez így működik: ahogy valamelyik politikus vagy annak látszó személy meglát egy mikrofont, azonnal locsogni kezd. Naiv állampolgároknak és külföldieknek első ránézésre ez akár úgy is tűnhet, hogy a nyíltság, a lakosság gyors tájékoztatása érdekében nyilatkozik mindenki, de hát jól tudjuk, a korrekt tájékoztatás fel sem merül, sima parasztvakításról és kavarásról van szó. És hogy ettől odalesz a hitelük? Ugyan már! Az eddig sem és ezután sem fog érdekelni senkit.

A médiakormányzás már a Boc-kabinet alatt is erős volt, ehhez nem kevés témát adott az államfő. De most másabb a helyzet, akkor ugyanis a politikai értelemben vett román Bermuda-háromszög, a kormányfő, az elnök és a nagyobb ellenzéki pártok vezérei görbítették a teret. Mostanság azonban főként a kormányon belül dúl a kommunikációs háború, amely a tisztánlátást nem segíti, viszont jelentős mértékben erősíti a gyanút, hogy ezek nemcsak egymást, hanem mindenkit hülyének tartanak. Nincs olyan híradó, vitaműsor, amelyben valamelyik pártvezér ne replikázna valamire és ne vetne fel egy újabb valamit, amire azonnal replikázik egy másik, és egyben felvet egy még újabb izét, megalapozva a napokig tartó anyázást. Ezt még a legelvakultabb tévésorozat-függők sem bírják követni.

A sok szereplés, üzengetés értékes időt és energiát von el a munkától, pedig ahogy ez az ország kinéz, bőven volna tennivaló. A gazdaság ismét automata üzemmódra van kapcsolva, valamiféle rendszer mindössze csak a fejetlenségben és a kapkodásban fedezhető fel. Egyedül a szövegelés működik. Az azonban nem javít a mi helyzetünkön.

Vajon mi történne, ha a romániai média kísérleti jelleggel legalább egy hétig egyetlenegy politikust sem szólaltatna meg? A polgároknak valószínűleg nem lennének elvonási tüneteik, ám a Ponta-Antonescu duó bizonyára megszenvedné, ha ennyi ideig magában kellene tartsa a magvas gondolatokat. Szokatlan, de jóleső csend lenne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.