Bakó Zoltán

Bakó Zoltán

Ma nekem, holnap neked...

2011. október 26., 14:312011. október 26., 14:31

Kezembe került egy statisztikai kimutatás, amely a bűnözési ráta szempontjából rangsorolja a megyéket. A legrangosabb „természetesen” az, ahol a legtöbb jogerős ítélet született a különböző bűncselekmények miatt, ezer lakosra számolva. Nos, a prímet Hunyad megye viszi, ahol az elmúlt évben százezer lakosból 289-et ítéltek el. Galac, Vaslui, Mehedinţi követi a hunyadiakat, s a 14. helyen felbukkanunk mi is. Nem mondhatnám, hogy szerényen, mint egy ibolya, ugyanis nálunk tavaly százezer lakosból 223-at ítéltek el jogerősen különböző, a Büntető-törvénykönyvben szereplő paragrafusok alapján. Namármost. Churchill állítólag valamikor azt mondta: „csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok”. Lehet benne valami... Mert elnézem ezt a statisztikát. Ilfov megye mindössze 103 ítélettel szerepel benne. Hát, mit mondjak? A tapasztalat, no meg a hírtelevíziók által ömlesztett bűnügyi hírek nem ezt mutatják. Egyáltalán nem. Persze, ez nem vigasztalhat minket. Mert a 14. hely (a negyvenegyből), akár hamis, akár nem, mégiscsak sok. Nálunk jobb helyzetben van Hargita (212), Kolozs (192), Kovászna (176) megye.

De nézzünk a dolgok mögé is. Maros megyében a bűnüldözés olyan, amilyen. És egyáltalán nem rózsás. Mert kevesen vannak a rendőrök. Annyira kevesen, hogy amikor leépítésekre került sor, csak húszat tudtak meneszteni. Szemben más megyékkel, ahonnan ennek többszörösét tették lapátra. És mégis, még most is vannak betöltetlen állásaik. Ami, ugyebár, teljességgel (és ép ésszel) – felfoghatatlan. No persze, ugyanitt el kell mondani azt is, hogy a közbiztonság – az élet és anyagi egyaránt – nem, vagy legalábbis nem csak a rendőrök számán múlik. Itt van mindjárt az általános elszegényedés. És a munkanélküliség. És az oktatás-nevelés hiányosságai. Meg a más, kriminogén zónákból idetelepülő nagyszámú jövevény. Ez mind-mind rontja a statisztikánkat, amit ráadásul nem is mi hamisítunk magunknak.

De van egy másik jelenség is, amiről csak nagyon ritkán beszélünk. A passzivitás. Az empátia hiánya. Valakinek fényes nappal, forgalmas utcán letépik az aranyláncot a nyakából, kiragadják kezéből a mobiltelefont, elrántják a retiküljét. Senki nincs, aki segítségére sietne. Illetve – mindenki siet a maga dolga után, hiába sikítoz, kiabál a károsult. Egyáltalán nem érvényesül a ma neked, holnap talán nekem... egykori egészséges elv. Úgy, hogy ne csak a statisztikákban, a kevés számú rendőri erőben keressük a bajok okát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.