Kozán István
2013. május 31., 10:452013. május 31., 10:45
Románia szükségét érezte annak, hogy legyőzze Libanont. Persze, csak jelképesen, és csak azért, hogy bekerülhessen végre a Guinness Rekordok Könyvébe. Ehhez varrni kellett az eddigi rekorder 65 ezer négyzetméteres libanoni lobogónál egy nagyobb román nemzeti zászlót.
Hozzá is láttak a hölgyek, és május utolsó hetére 160 kilométer cérnát felhasználva megvarrták a művet. Miután elkészült az öttonnás zászló, önkéntesek százai kicipelték egy Bukarest melletti repülőtérre, ahol a Guinness Világrekordok kiküldött megfigyelője vette elektronikus műszereit, és lemérte a piros-sárga-kék zászlót. A véglegesített adatok alapján a trikolór 349 méter hosszú és 227 méter széles, vagyis több mint 79 ezer négyzetméteres. Összehasonlításként, egy focipálya hossza 90-120 méter, szélességes 45-90 méter között változhat.
Nyilván az eseményre az ország csúcsvezetése is kibandukolt, hogy gratulálhasson a kezdeményezőknek. Victor Ponta miniszterelnök a kötelező mondatok után egy kicsit odaszúrt a román alkotmány szerint „szuverén és független, egységes és oszthatatlan nemzetállam” többségi lakosságának, mondván, hogy a románoknak hiányzik az önbizalmuk, ezért fontosak az ilyen világrekordok, főleg, ha azok nemzeti jelképekhez is kapcsolódnak. Mircea Dușa is fontosnak tartotta, hogy a rekordméretű nemzeti lobogó ügyében megszólaljon: a védelmi miniszter nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Hargita megyei képviselőként számára fontosabbak a nemzeti jelképek, mint másnak, ezért is járult hozzá, hogy a katonaság támogassa a rekorddöntést.
A jelképek valóban nagyon fontosak, mind a románoknak, mind nekünk, székelyeknek. Ezért is vagyunk felettébb büszkék arra, hogy az ún. székelyzászló-botrány kirobbanása óta a földkerekség legnagyobb internetes kereső oldalának, a Google-nek szövegkereső részére elég csak annyit beírni románul, hogy zászló (steag), és a keresőprogram rögtön ajánlja a székely (secuiesc) szót. A Google.com a román zászlót második lehetőségként adja.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!