Lőrincz György
2013. február 26., 11:522013. február 26., 11:52
Amikor február elején megszólalt Klaus Johannis, Szeben polgármestere, a Németek Demokrata Fórumának elnöke, csak felkaptam a fejemet, s csodálkoztam. Akkor még nem tudtam, honnan fúj a szél, s szinte meg is feledkeztem róla. De a tüske, a tüske, amelyről tudjuk, ott szokott maradni a köröm alatt, ott maradt bennem is. Persze, nem a köröm alatt. A szívemben! Mert amit Klaus Johannis mondott, az csak megerősítette bennem azt a köpönyegforgató magatartást, ahogy a szászok viselkedtek velünk a századok folyamán. Mert Klaus Johannis mint az NDF elnöke azt jelentette ki, amit jobb lett volna, hogyha elhallgatja. S ha mégis megszólal, akkor minket, magyarokat, egy csendes imába foglal. Johannis ugyanis azt nyilatkozta, hogy „nem szereti még a területi autonómia fogalmát se („nu agrează\"), főleg etnikai alapon, és hozzáfűzte, láthatjuk, mi történt ebből kifolyólag Jugoszláviában. Ez volt az a pillanat, amelytől, mint már írtam, felkaptam a fejemet, s nem tudtam, hogy honnan fúj a szél. Ma már, az utóbbi napok történését látva, tudom. Ugyanis, ez volt Klaus Johannis talán első megszólalása a „nagypolitikában\". És persze, ahogy illett is egy romániai szász politikustól, ellenünk, erdélyi magyarok ellen szólalt meg. Tegyük hozzá, nem először tapasztaljuk ezt az erdélyi németektől.
S hogy miért lett volna jobb, ha hallgat? Nem csak a Klaus Johannis kedvéért mondom el. Az első, ugye, az, amiről mindenki tud, s amit a magyar királyok biztosítottak az erdélyi szászoknak: az önrendelkezés. Ezért is tudtak 800 éven át fennmaradni! S hogy milyen volt s miből is állt az az autonómia, azt itt és most nem részletezem, csak Ponta román miniszterelnök kedvéért megemlítem, hogy ha az az autonómiaforma élne, létezne, amellyel a szászok rendelkeztek, akkor nem mászkálna sokat Csíkszeredában s az erdélyi magyar városokban. Hisz köztudott, hogy még az erdélyi fejedelmek se mehettek be a szász városokba engedély nélkül. Arról már csak mellesleg és csendben beszélek, hogy amikor ez az autonómia megszűnt, a szászok úgy eltűntek ebből az országból, hogy csak a szorgalmuk nyoma maradt. Tudatosan és tiszteletből nem írtam azt, hogy „mintha sose éltek volna itt\". Mert a túlzás az túlzás, még ha én írom is.
Persze, igaza van Klaus Johannisnak is abban, hogy ha ő nem szereti az autonómiát. Neki s itteni üzlettársainak már nem is kell. A szászok már ott élnek valahol Németországban, autonóm módon, csak a hiányuk maradt itt. Annyit viszont, mi magyarok, mégis csak elvárhatunk Johannistól, a dísz- vagy szolgálatos romániai némettől is, éppen az említettek okán, hogy ne szólaljon meg ebben a kérdésben. Vagy ha mégis, úgy szólaljon meg, hogy közben meséljen róla, miként és miért tudtak nyolcszáz éven át fennmaradni, s amikor már megszűnt a szász univerzitás, az autonómia, miként tudtak széthullni mint oldott kéve. Ezt mondja el, hisz végül is egy liberális pártban van, hátha lenne valami foganatja!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!