Kozán István
2013. május 09., 18:312013. május 09., 18:31
Akár a szentegyházi erdőkben is szervezhették volna a kedd esti gyertyagyújtást, mert a letarolt erdős részeken esély sem lett volna, hogy a gyertyáktól tűz keletkezzen. Esetleg parlagtűz.
Amúgy hangulatkeltő rendezvénynek kiváló volt – de nem több annál – az Erdélyi Magyar Néppárt és annak partneregyesülete, a Minta által szervezett, Tízezer gyertyával a székelyföldi erdőkért! elnevezésű tiltakozó akció.
Az eseménnyel az a nagy probléma, hogy a szervezők olyasmiért „harcoltak”, aminek egy része, sajnos már nem is létezik. Olyan erdőket akartak gyertyagyújtással megmenteni, amelyek nem elhanyagolható részét már régen ellopták. Persze, nem a rossz nyugati befektető, az ellenségnek kikiáltott osztrák Holzindustrie Schweighofer lopta el, hanem a hazaszerető, Néppártra, RMDSZ-re, Magyar Polgári Pártra szavazó székely férfiak egy nem túl nagy csoportja. Kíváncsi lennék, vajon akkor is megtörtént volna ez a gyertyagyújtási akció, ha az osztrák vállalkozó nem jelentkezik be Székelyföldre?
Hargita megye jelentős részén két évtizede lopják az erdőket, hegyoldalakat kopaszítottak le, a politikai alakulatok mégsem tettek ez idáig semmit. A rendszerváltás óta eltelt huszonhárom esztendő alatt nem emlékszem gyertyagyújtásra a székely erdők megmentéséért, nem emlékszem olyan megmozdulásra, amely a székely fatolvajok felnégyeléséről szólt volna. Sőt olyan esetről sem hallottam, hogy tette miatt börtönbe zártak volna legalább egy fabogárt.
A Néppárt eddig nem volt hatalmon, tehát nem is lehet az erdőirtással kapcsolatban felelősségre vonni. Azokról a szópufogtatásokról, meg nem valósított nyilatkozatokról viszont hosszasan lehetne mesélni, amelyeket a sokáig hatalmon lévő RMDSZ-es szenátorok, parlamenti képviselők, miniszterek, prefektusok tettek a falopások megállításával kapcsolatosan. Borbély László, Korodi Attila, Ladányi László Zsolt szigorúbb erdőtörvényt, hatékonyabb erdővédelmet, erdőket pásztázó kamerákat, mindenféle „babámfüttyöt” megígért, aztán az egészből nem lett semmi. Pedig nagyon sokan bíztak abban, hogy az RMDSZ prioritásként kezeli ennek a problémának a megoldását.
A sok ígéret és a 2013-as valóság kínosan mást mutat. A valóság letarolt erdőkről, a közösségi vagyonnal elszámolni nem tudó közbirtokossági vezetőkről, fával megvesztegetett rendőrökről, a falopások miatt tönkrement baráti, emberi kapcsolatokról szól. Ezek is megérnének egy gyertyagyújtást.
A székelyföldi erdők megmentéséről szóló akciót húsz esztendővel ezelőtt kellett volna megszervezni. Vagy azt a címet adni, hogy Gyertyák a még létező erdőkért!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!