Rédai Botond
2010. augusztus 04., 18:362010. augusztus 04., 18:36
2010. augusztus 05., 10:512010. augusztus 05., 10:51
Tessék elképzelni a következő helyzetet: valaki rosszul lesz az egyik csíkszeredai utcán. A SMURD-os felirattal ellátott, tűzpiros, a tűzoltóság keretébe tartozó rohammentő, közelebb lévén az esethez, kicsit hamarabb érkezik a helyszínre. A beteghez siető csapat ránéz a páciensre, letapintja pulzusát, ha kell, szívmasszást végez, oxigént ad, és ezzel megáll a tudomány.
Ezzel elérkeztünk a kérdés lényegéhez, amit tulajdonképpen az egyik megyénkbeli kórház sürgősségi osztályán asszisztensként dolgozó, illetve mentősként is ügyeletet vállaló ismerősöm fogalmazott meg: egyáltalán mi értelme ennek a rohammentő szolgálatnak?
Panaszáradata végtelen volt: a „paramedikusok” injekciót nem adhatnak, infúziót nem köthetnek be, szóval a legelemibb életmentési technikákat sem végezhetik el a betegen. A például taxisból jó néhány hét alatt átvedlett egészségügyis tehát egyáltalán nem teheti azt, amit egy mentősnek végtérre cselekednie kellene. Ami még viccesebb, autóbaleseteknél műszaki mentést sem végezhetnek, hiszen ez a tűzoltóság egy másik egységének a feladata. Ami még ennél is rosszabb, mondja az ismerősöm, a rohammentősök némelyike máris szakembernek képzeli magát, sürgősségi alkalmazottat, mentős asszisztens egyaránt oktatva, nem kis feszültséget gerjesztve. „Pedig még azt sem tudják, hogy kell egy nyakmerevítőt feltenni” – hangzott a panasz beszélgetőpartneremtől. Ehhez még hozzájön az is, hogy amióta a SMURD nálunk is működik, a sürgősségi hívásokat kizárólag a tűzoltó ügyeletese kezeli, akinek természetesen nincs egészségügyi képzése. Így a telefonáló szakszerű kikérdezése is elmarad, ami, valljuk be, a minőségi sürgősségi ellátás elmaradhatatlan része.
Egy kicsit elgondolkodva eszembe jutott az a már rég feledésbe merült korszak, amikor a mentők csupán betegszállító taxik voltak. Kérdem én, valóban szükségünk van egy ilyen szolgálatra? Nem lehetett volna ennek a működtetésére fordított összeget a megyei mentőszolgálat korszerűsítésére fordítani? Nézzük csak meg: három SMURD kocsi van a megye három városában, ehhez persze megfelelő létszámú legénység is tartozik, akik legfeljebb az orrukat piszkálhatják a legtöbb esetben. Az autóknak fenntartási és üzemeltetési költségei vannak, az alkalmazottaknak járandóságuk. A semmiért pedig mi perkálunk, adófizetők. Na már most, a három rohammentő autót és a rájuk fordított összeget nyugodtan adhatták volna a hagyományos mentőszolgálatnak, akárcsak a fizetési keretet. Így a már létező rendszer fejlesztése, hatékonyságának növelése a betegellátás minőségének javulását is hozhatta volna magával. Ám nem, nálunk terjeszteni kell egy államtitkár helyettes magánvállalkozását, még abban az esetben is, ha ennek így, ebben a formában nincs értelme, és véleményem szerint létjogosultsága sem. Mit mondhatnék, egyszerűen szánalom...
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!