Bakó Zoltán
2013. március 28., 17:442013. március 28., 17:44
2013. március 28., 17:462013. március 28., 17:46
Vannak, akik a néphülyítésből a maguk apró sikereit kovácsolják nemesebb célhoz méltó szorgalommal. A tejautomatákon – lásd még: vastehén – az elmúlt napokban, amikor még dühöngött az aflatoxin-hisztéria, megjelentek a takaros kis nyomtatott feliratok, miszerint „ez a tej nem tartalmaz aflatoxint\". A minap az egyik hipermarket gyorsbüféjénél meg egyenesen ezt a feliratot láttam: „a mi mititejünk nem tartalmaz lóhúst\". Namármost, az a bizonyos miccs vagy scsebabscsicsa, vagy kebabcseta (kinek ahogy tetszik) marha-, sertés- és birkahús keverékéből készül. Ha emellett lenne benne egy kis lóhús, semmit sem vonna le kétes balkáni értékéből. Pipiskedő ál-ínyencek bizonyára hanyatt vágták volna magukat, ha hallották volna, amikor egy mezőgazdász ismerősöm elmondta – a szebeni szalámi eredeti receptjében még szerepelt a szamárhús. Állítólag attól is volt az a semmivel össze nem téveszthető pikáns íze. Nem tudom, mennyire igaz, és hogy van-e a mai szebeni szalámiban csacsifleisch, vélem, hogy már az sincs.
Mióta világ a világ, a teheneknek betárolták a szálas takarmányt télire. Aztán, ha a tél hosszabbra sikeredett, meg eléggé nedves is volt a levegő, a széna befülledt, bepenészedett. Nos, az a fránya penészgomba termeli az aflatoxint. De attól korábban még nem tört ki tömeghisztéria, nem öntötték el a tejet, s nem igyekeztek ebből meggazdagodni valakik.
Ami a derék pacikat illeti. Nos, az ő húsukat manapság is árusítják (nálunk is), s ínyencségnek számít a lókolbász, lószalámi. Van a lónak egy fertőző betegsége, a kevésvérűség. A baj az, hogy mint mindennel, ezzel sem foglalkoztunk úgy, ahogyan kellett volna. Uniós szabály, hogy az ilyen egyedeket ki kell szűrni az állományból s elpusztítani. Hát mi nem emeltük. Most, hogy jobban a körmünkre néznek, a lótulajdonosok beijedtek, s elkezdték bagóért eladni a beteg pacikat húsfeldolgozóknak. Akik potom pénzért megvették, s marha gyanánt belekeverték a húskészítményekbe. A botrány nem attól van, hogy emberre ártalmatlan lóhús kerül a termékbe, hanem, hogy nincs eredetigazoló okmány a lóhús-vásárlásról.
Érdekes módon attól senki nem pánikol be, hogy a Gorj megyebeli Sadu fegyvergyárából úgy árulják a dávájgitárt, mint zöldségpiacon a hagymakoszorút. Az éles töltényeket kilóra adják. A minap esti tévéhíradóban láthattuk, hogy őrizetbe vették a vezérigazgatót meg még féltucat felelős személyt a gyárból, mert bebizonyosodott, hogy akár a sajátjukat, úgy árulták az ott gyártott géppisztolyokat, lőszert. Hogy kiknek adták el, arról már nem szól a fáma. De bizonyára az alvilág is a vevőkörhöz tartozik.
Nos, akkor mi a nagyobb veszély? Az a nyomorult penészgomba, az emberre ártalmatlan kevésvérűség, vagy az, hogy potenciálisan közveszélyes emberek kezébe került és kerül nagy mennyiségű korszerű fegyver, muníció?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!