Kozán István

Kozán István

Hogyan tovább, Európa?

2014. május 23., 10:122014. május 23., 10:12

2014. május 26., 13:292014. május 26., 13:29

Megalakulása óta kétségtelenül egyik legnagyobb válságát éli az Európai Unió, amely iránt Európa polgárai bizalmatlanok. Mindezt az előrejelzések is bizonyítják: minden idők legalacsonyabb részvételére kell számítani az egyes uniós országokban már zajló, Romániában és Magyarországon vasárnapra időzített európai parlamenti választásokon.

Európa-szerte valóban megoszlik az állampolgárok válasza arról, hogy elmennek-e voksolni. Egy frissen készített francia közvélemény-kutatásból például az derült ki, hogy tízből hat európait teljesen hidegen hagynak az EP-választások.

Az Ipsos közvélemény-kutató intézet is e témában készített felmérést. Az elmúlt hetekben végzett nemzetközi és magyarországi kutatásai során megállapította, a magyaroknál a lengyelek, a franciák és az olaszok (48, 47, 46 százalék) fordítanak nagyobb figyelmet a voksolásra, míg a legkevésbé a hollandokat (20 százalék) mozgatja meg az EP-választás. A felmérés szerint a magyar lakosság 55 százaléka úgy értékeli, alapvetően előnyöket hozott az EU-tagság. Az emberek egyharmada inkább hátrányokat érzékelt, 12 százalék nem tudott egyértelműen dönteni a kérdésben. Mindezek tudatában félő, hogy a legutóbbi, 2009-es 43%-nál is alacsonyabb lesz az idei részvételi arány.

Az elmúlt évek alatt tényleg teljesen elhidegültek egymástól az Európai Unió fővárosaként számon tartott Brüsszelben dolgozó európai parlamenti képviselők, illetve a szavazópolgárok. Ez a kampányig nem is jelenthetett a képviselőknek különösebb gondot (kárpótolta őket a több ezer eurós havi fizetésük), a kampány alatt viszont tapasztalniuk kellett, hogy a hagyományos érvek, megszólítások már nem működnek.

Nem hallgathatjuk el, számos előnye van annak, ha egy adott ország az Európai Unió tagja, az viszont az öt esztendővel ezelőtt megválasztott EP-képviselőknek róható fel, hogy Brüsszel és az állampolgárok között ekkora szakadék tátong. A huszonnyolc tagország jelentős részében annyira felerősödtek az EU-ellenes hangok, hogy a választások után nagy valószínűséggel egy, az eddiginél sokkal kritikusabb hangot megütő Európai Parlament fog megalakulni.

Bármennyire is borús az Európai Unió pillanatnyi megítélése, a választópolgárok nagy elfordulása akár még jól is elsülhet. Ez a nagyszámú unió-szkeptikus szavazó ugyanis ráébresztheti Európa vezetőit arra, hogy többet kell beszélni Európáról. És többet kell tenni azért, hogy az emberek újra képesek legyenek hinni abban az Európában, amelyben élnek, élünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.