Gergely Imre
2012. szeptember 24., 16:372012. szeptember 24., 16:37
Gyergyószéket három választási körzetre szabdalták fel a 2008-as parlamenti választások előtt. Tény, a körzetek határainak meghúzásában az RMDSZ-nek is jelentős szerepe volt, ami abból is egyértelműen kitetszik, hogy a felosztás ellen a sajtóban akkor megjelentek szerint igazából csak Garda Dezső mert szót emelni (meg is kapta érte a magáét „pártvonalon”). Több, a folyamatban akkoriban részt vett vagy legalábbis jól informált helyi politikus szerint a gyergyói községeket úgy csatolgatták egyik körzettől a másikig, ahogy annak idején Trianonban dönthettek a határok meghúzásáról. Vagyis csak annak a véleménye nem számított égy évvel ezelőtt, akiket érintett, pontosabban nekünk, gyergyószékieknek. Számolgattak az akkor hatalmon lévő tulipánosok – persze nem a lehetséges következményekkel, csak egyszerű szavazatszámokkal. Létezett egy olyan terv is, amelyben a megyét öt körzetre osztották volna fel: kettőt Székelyudvarhely körül, kettőt Csíkszereda körül alakítottak volna ki, egy Maroshévízt és környékét foglalta volna magába. Az RMDSZ-es politikusok által kifundált tervezetben a Gyergyói-medence településeit két körzetbe sorolták volna. E szerint az elképzelés szerint Gyergyószentmiklóst és a Gyergyói-medence déli községeit is a felcsíki falvakkal „egyesítették volna”, míg a többi települést a Maroshévíz központú körzethez csatolták volna. Ez semmiképp nem vált volna a gyergyóiak javára. Lett volna egy felcsíki képviselője a fél medencének, egy másik felének pedig egy maroshévízi. Nos, ez az eleve rossz verzió nem valósult meg. De a mostani még rosszabb lett.
A 2008-as választások előtt Csomafalva, Újfalu és Vasláb községet a 3-as számú felcsíki körzethez „csatolták”, Ditró már Hargita megye északi, többségében románok lakta 5-ös választói körzetéhez tartozik. Gyergyószentmiklós, Szárhegy, Remete és Alfalu pedig a távolabbi Parajddal, Székelykeresztúrral és több más udvarhelyszéki településsel együtt alkot egy körzetet, vagyis a 4-est. Ez a felosztás máig is érvényes. Elég ránézni a térképre: három szörnyszülött, Gyergyószék létét alapjában megkérdőjelező, történelmietlen választókörzet, felrúgva minden logikát és hagyományt. Három felé tépték régiónkat, mások kényére-kedvére, a gyergyóiak kárára. Egységesen volna némi politikai ereje is a térségnek, de most gyakorlatilag az van, hogy Gyergyószentmiklós képviselőjének ki kell elégítenie Keresztúr és a körzethez tartozó udvarhelyszéki vidék (egyébként teljesen jogos) igényeit, eközben pedig világos, hogy nem léphet fel az egész Gyergyószék választottjaként, hiszen Csomafalva vagy Ditró, Borszék vagy Tölgyes nem is szavazott, nem szavazhatott rá.
Számos RMDSZ-es politikust kérdeztem meg, miként történhetett meg, hogy a gyergyóiak belementek szűkebb hazájuk „feldarabolásába”. A legtöbben nem válaszoltak. Mindenki érzi, hogy vétkes, felelősséget senki nem vállal, általában azt mondják, hogy ezt magasabb szinteken döntötték el, nem volt beleszólásuk, de egyébként ez nagyon előnyös Gyergyó térségének (szól a dogma), hiszen így akár három képviselőnk is lehet. Mások nyíltan kimondják, politikai alku volt az egész: Hargita megye északi felén Mircea Dușának kellett egy saját, külön bejáratú, biztosan megnyerhető körzet, emiatt választották le Gyergyószék északi felét, s hogy meglegyen hozzá a megfelelő szavazatszám, odaadták Ditrót is. És a déli községek, Újfalu, Csomafalva? Ja, hát a szavazatok innen Felcsíknak, vagyis Kelemen Hunornak kellettek.
Eltelt négy év, jön az újabb választás. Most majd kiderül, mihez vezetett az osztogatás, illetve az, hogy hallgattak, akiknek szólniuk, tiltakozniuk kellett volna. A keresztúriak és általában a hozzánk „házasított” udvarhelyszékiek jogosan vélik úgy, hogy megilletné térségüket is egy képviselői hely, főként, mert a körzetnek a Bucsinon, Libánon túli része jóval nagyobb, mint Gyergyószék hozzájuk csatlakoztatott harmada. Mi következik ebből? Az, hogy könnyen megtörténhet: Gyergyószéknek nemhogy három, hanem egyetlen képviselője sem lesz. Azaz papíron igen, hiszen valakik csak nyernek képviselőséget ezekben a térségekben, de azoknak biztosan nem lesz Gyergyó a hazájuk, a szemük fénye, nem mi leszünk, akikért a szívük dobog, akikért vért izzadva harcolnak majd a parlamentben.
Még nem is választottunk, de már veszítettünk.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!