P. Buzogány Árpád
2015. július 17., 15:272015. július 17., 15:27
Aznap reggel a csűrfalviak két napot láttak az égen. Egyik nagy volt, talán még nagyobb is, mint szokott lenni, a másik pedig, alatta valamennyire, jóval kisebb. Hogy ki vette észre elsőként, máig sem lehet tudni. Olyanok az emberek manapság, hogy a legelképesztőbb dolgokra is csupán fél szemmel figyelnek.
Amikor már a fél falu a kapuban, utcasarkon állt marhaitatás, moslékolás helyett, és a két napot bámulta hitetlenkedve, eszébe jutott valakinek: talán a papot kellene megkérdezni, mi lesz ebből. Az égi jelek régebben is szörnyű dolgokat vetítettek elő… Talán háborút, mondta ki meggondolatlanul valaki, ám hamar le is intették: azt inkább üstökös jelzi. A marhák az istállókban egyfolytában bőgtek, a drámai hangulatot fokozva, pedig csupán éhesek voltak, és máskor abban az időben gazdáik már kicsapták őket a csordába.
Csűrfalván kissé megállt az élet szokott rendje. Az asszonyok a tejcsarnok előtt álltak, nézték még egy darabig a rendkívüli jelenséget, aztán megunták és hazamentek. A tejcsarnokos, miután sietve elmosta az edényeket, betelefonált lányának a városba, az pedig szólt a tévéseknek, akik aztán hamarosan el is indultak Csűrfalvára. Közben a falufelelős a hivatalhoz telefonált, a községközpontba nyolc után, ám ott nem keltett nagy izgalmat a hír, mivel onnan csak egy napot láttak. Erre a falufelelős keresztanyja a kerítésre támaszkodva csupán annyit sóhajtott, hogy talán meg kellett volna kérdezni, a kisebbiket vagy a nagyobbikat látják-e.
A férfiak egy része reggeli decizés helyett a kocsma előtt nézte a két napot. A túloldalon, a templom előtt bámulták, mert csak onnan lehetett látni. Végveszély van, mondta egyszer az egyházgondnok, be kellene menni a templomba, imádkozni. Ne verje el a jég a határt, ne legyen árvíz, földrengés. A pap ekkor lépett ki a kapun, palástosan. Az emberek levették szalmakalapjukat, úgy köszöntötték. Ám mire kinyittatták a templomot a harangozóval, már eltűnt az egyik nap az égről. Egyszerre okafogyottá vált a közös imádkozás, az emberek elindultak hazafelé, a pap nyomában. Pár perc múlva érkezett a tévéstáb. A központban, a kocsma és az üzlet előtt még lézengett négy-öt ember, ám amire egyikükkel elmondatták, hogy mit látott kora reggel, a többi eloldalgott. Mit is mondhatna egy csűrfalvi ember, aki riportert is csupán filmen látott, és nem ismeri a kamera előtti lámpalázat? Részletekbe menően ecseteli, hány liter tejet ad a két tehén, meg hogy hol kaszált volna ma reggel, ha nem következik be a csűrfalvi csoda. A mikrofonos kisasszony szájhúzogatva mondatja el a csűrfalvi alannyal a történéseket, háromszor egymás után, de azon kívül, hogy a második, plusz nap is fényes volt, nem sokat lehet kihámozni a bácsiból. A helyszíni tudósítás képkockáin néptelen központ, üres utcák tűnnek fel. Az operatőr még a toronyba sem juthat fel látványos faluképet rögzíteni, mert közben a harangozóéknál bezárták a kaput, és két kutya napozik elégedetten az udvar közepén. A városi tévések unottan cigarettázgattak a váróterem árnyékában, aztán örökre elvitte őket Csűrfalváról a poros autó.
Mintha mi sem történt volna, kissé megkésve ugyan, de megérkezett a kenyeresautó, később a szódavizes is. A csordapásztor csak este tudta meg, milyen látványt mulasztott el, amikor valaki arról érdeklődött, nem látott-e valami furcsát a határban.
Csűrfalván a csoda éppen három napig tartott, pedig jobb marketinggel világszenzációvá lehetett volna előléptetni, még utólag is. Azért nem beszéltek róla többet, mert annál is fontosabb eset adódott: három hónap késéssel egyszerre kifizették az egész falunak a tejpénzt.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!