R. Kiss Edit
2015. január 14., 12:522015. január 14., 12:52
Háború van – hallani egyre gyakrabban, egyre többektől, és nemcsak laikusok megállapítása ez a terrorizmus egyre ijesztőbb térnyerése kapcsán, politikai elemző és titkosszolgálati vezető is mondta már.
A magyar értelmező kéziszótár meghatározása szerint háború az, amikor országok vívnak egymással fegyveres harcot. Eszerint ami a terrorizmus terén és miatt ma zajlik a világban, nem felel meg a leírásnak, az élet azonban írt már felül más meghatározásokat is. Nem országok harcolnak ma egymással, világnézetek és vallási meggyőződés miatt csapnak össze a terroristák általuk kifogásolt államhatalmakkal, eszmék képviselőivel, felhasználva ebben a harcban mindent és mindenkit. Ez a harc az egész világot érinti, a terrorizmus globális, a lövészárkok nem országhatárokon, hanem ideológiai, vallási törésvonalakon húzódnak. A fegyverkezés stimmel, géppisztollyal, aknavetővel, bombával támadnak azok, akik az erőszak rémével hangsúlyozzák mondanivalójukat, és ugyanezen eszközökkel igyekeznek visszaszorítani őket azok, akik a törvényes rendet képviselik. Néhány hónapja meglepődtem, amikor a bukaresti reptéren gépfegyveres egyenruhások álldogáltak mellettünk a csomagszállító szalagnál, Franciaországban viszont ez most már az utcákon is mindennapossá vált, a párizsi metróban gépfegyverek csöveit kerülgetik a szerelvényhez igyekvő emberek. És ezt a háborút nemcsak puskával, bombával vívják. A terrorizmus célja a megfélemlítés, és ha ez még teljesen, illetve általánosan talán nem is sikerült, a biztonságérzetünket hosszú időre aláásták az utóbbi évek terrorcselekményei. A pszichológiai hadviselésben csatasorba állították a világhálós eszközöket is, a rémuralom nemcsak saját weboldalain, hanem feltört honlapokon is hirdeti magát. Áldozatok is vannak bőven, a világszerte szinte mindennapos terrorcselekmények egyre véresebbek, például miközben mindenki a párizsi eseményekkel foglalkozott, Nigériában egy akcióval egyszerre több száz embert ölt meg egy terrorszervezet.
Az erőszak erőszakot szül, és ahogy Ken Follet brit író mondta, a világot nem lehet bombákkal megmenteni. De most úgy tűnik, egyelőre csak ez tudjuk, világszerte szigorítják a szabályokat, növelik a védelemre fordított pénzt, fegyverkeznek. Háború van?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!