Rédai Attila
2013. március 29., 11:512013. március 29., 11:51
2013. március 29., 11:552013. március 29., 11:55
Fény és árnyék kettősségében éljük az életünket, a nappalt követi az éjszaka, a nyarat a tél, boldogságot szomorúság váltja, a keresztelőt a temetés. De fordítva is gondolhatnánk: az éjszaka mindig friss reggelre virrad, az embert próbáló télre minden évben elhozza a kikelet áldását a tavasz – még ha késik is, mint idén. Ha le is sújt a tragédia, el is veszítjük hozzátartozóinkat, új életet ünnepelhetünk nemsokára. Sajnos ma már ott tartunk, hogy az ünnepek úgy tornyosulnak a kötelességek sorában, mint a legsúlyosabb feladatok, ilyenkor még nagyobb a rohanás, a lökdösődés, a feszültség pattanásig nő. Úgy bele vagyunk feketedve a saját vélt nyomorúságunkba, hogy még azt sem vesszük észre, amikor valaki jót akar tenni velünk, illetve ha észre is vesszük, sértődötten visszautasítjuk. Mintha nekünk csak a depresszió, a közöny, az állandó sértődöttség járna ki. Ez volt az érzésem, amikor az Lux Aurumque (Aranyló Fény) kórus csíkszeredai, piaccsarnoki performanszának fogadtatását láttam. A felvételek hátterében a „közönség\", a saját akaratuk ellenére hirtelen egy szokatlan, kulturális jellegű közegbe került egyszerű emberek úgy viselkedtek, mintha megerőszakolták volna őket. Már írtunk arról, hogy amikor a sétálóutcában tartottak egy-egy ilyen kizökkentő jellegű eseményt, hogyan kerülték a helyszínt a járókelők, fogták menekülőre a dolgot a babakocsis anyukák. De a piaccsarnoki reakció még ezen is jócskán túltesz. A háttérben a bárányokat tovább szabdaló mészároslegény szúrós tekintettel néz, a kucsmás öregember szinte fellöki az éneklő kórustagokat, amint zavart, haragos ábrázattal átpréseli magát köztük, szinte ellenségesen tekintve vissza. A legzavaróbb alighanem a közönyösek rettentő tömege, az emberek, akik a helyzetet először felmérve nyugodtan folytatták burokéletük. Ezek vagyunk mi, székelyföldiek? Ennyire nem ér el a szívünkig egy kis öröm, szeretet? Egyáltalán megérdemeljük mi a feltámadás örömét?
A jelek és reményeim szerint talán mégis igen. Mert az, hogy létezik egyáltalán az Aranyló fény Csíkszeredában, már túlmutat a tömeg szürkeségén. Hogy volt, aki megszervezze a Szeretetmorzsát, az is reményre és optimizmusra ad okot. Ezekben a rettenetes 21. századi hétköznapokban annyira sablonossá vált az életünk, hogy lassan már az ünnepeket is gettósítjuk, visszaszorítjuk a templomok falai közé, mint a kommunizmus legsötétebb napjaiban. Ezért jó, hogy vannak olyan embertársaink, akik felismerik ezt a veszélyt, és kiviszik az ünnepet az utcára, a terekre, a piaccsarnokba, a hétköznapokba. Előbb-utóbb csak rájövünk, hogy mennyire értelmetlen, felesleges ez a begubózás, ez a csontjainkba hatoló harag és sértődöttség. S akkor majd képesek leszünk örömmel átvenni a kalácsot, teát, mosolyogva meghallani a dalt, és boldogan megtapsolni a performanszolókat, visszaadni egy kicsit abból a jóból, amit végre nyitott szívvel be tudunk fogadni.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!