Csinta Samu
2009. november 29., 14:572009. november 29., 14:57
Abban talán mindjárt az elején egyetérthetünk, hogy a romániai magyarság számára nincs szalon- és versenyképes kínálat az államelnök-választás második fordulójában.
A magyar kisebbség lekezelése lenne, vagy pragmatikus felismerése annak, hogy aligha leszünk jelentős játékosai a december 6-i mérkőzésnek? Talán inkább az utóbbi, de az előbbiben is mocorog valami. Mert a romániai politikai gondolkodásban még nem kristályosodott ki az a felismerés, miszerint a kisebbségi kérdés kulturált megoldása közép- és hosszútávon sokkal nagyobb hasznot hajt, mint a rövidlátó elutasítás. A jelöltek stábjai osztottak-szoroztak, a végeredmény pedig az lett, hogy nem érdemes pénzt-paripát-fegyvert áldozni arra a néhány apró százalékra, amit a magyar voksok hoznának a konyhára. Már az is aránytalanul nagy befektetés lenne, hogy egyáltalán mobilizálni lehessen a motiváció nélküli százezreket, s akkor még nem beszéltünk annak a diskurzusnak a megteremtéséről, amelyre legalább részben vevő lenne a magyar szavazó. Hiszen még a saját jelöltjére is csak az szavazott, aki nagyon unatkozott.
Ilyen körülmények között mi legyen hát velünk december 6-án? A Mikulás-program persze adja magát, disznóvágáshoz sem tűnik rossz időpontnak, az önsorsrontó fajtának pedig bizonyára eszébe jut az anno december 5-i megaláztatás, ami, ugyebár, majdnem ezen a napon esett meg.
Államelnök-választás azonban mégis csak ötévenként van, valamit hát kellene kezdeni vele. Nekem például a következő a platformom: felkarolva a néhány napja elindult civil kezdeményezést, előzetesen hosszasan gyakorolom annak a ketrecnek a rajzolását, amelybe éppen belefér az autonómia szócska. A lapon elfér Băsescu és Geoană neve alatt, s legalább egyértelművé válik, hogy nem koordinációs problémákon múlik, ha az ember érvénytelenné pecsételi a választási ívet. Autonomista népszavazás rangjára emelem hát az államelnök-választás második fordulóját, s ha sokan tesszük ezt, eggyel több kártyát illeszthetünk abba a pakliba, amelyet egyszer csak elő kell venni ebben az önrendelkezés nevű játszmában.
Valami máris azt súgja, hogy régen készültem ennél értelmesebb cselekedetre.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.