Simon Virág

Simon Virág

A „nemmel” szegényebbek lettünk

2015. március 13., 13:172015. március 13., 13:17

Lejárt a vallásórához kötött első médiahisztéria, amelynek nyomán kiderült, hogy mégis vallásos népek élnek Erdélyben és Romániában, hiszen országszinten megközelíti a kilencven százalékot azon szülők száma, akik kérték, hogy gyermekük továbbra is járjon hittanra.

Biztos voltak olyanok, akik megszokásból írták alá a kérdőívet, vagy mert szégyellték a többi szülő előtt bevallani, hogy ők ezt nem tartják fontosnak. De bizonyos, hogy legtöbben meggyőződésből kérték a vallásórákon való részvételt. Azért választották a vallásoktatást, függetlenül, hogy melyik felekezethez tartoznak, mert fontosnak tartják, hogy gyermekük az iskolában is, vagy legalább az iskolában bibliaismeretet tanuljon, megtanuljon imádkozni, s választ kapjon kérdéseire. Felismerték, hogy a keresztyénség/kereszténység része a kultúránknak. A bibliaismeret hozzátartozik az általános műveltséghez, és illő, hogy minden óvodás, kisiskolás, kamasz tudja, hogy karácsonykor Jézus megszületését ünnepeljük, és húsvét nem a csokitojást hozó nyuszihoz, hanem Jézus feltámadásához kötődik. Kiss Ulrich jezsuita szerzetes mondta: nem lehet megérteni sem a magyar, sem az európai irodalmi remekműveket, ha nincs alapvető bibliaismeretünk, ha nem tudjuk, hogy mi történt az Édenkertben, Betlehemben, a Golgotán.

Véleményem szerint a vallásóra azonkívül, hogy olyan ismeretek átadására alkalmas hely, amelyeket a gyermekeik máshol esetleg nem kapnak meg, egy közösségformáló alkalom is. Aki járt vallásórára, iskolába vagy gyülekezetbe, az tudja, hogy milyen jó kis beszélgetések alakulnak ott ki. Fel lehetett tenni azokat a kérdéseket, amelyeket otthon nem merünk. Például a halállal, feltámadással, örök élettel kapcsolatos kérdéseket. Vagy a horoszkóppal, átkokkal, babonával, kuruzslással kapcsolatosakat. De lehet ott beszélni jóról és rosszról, kapcsolatokról, tiszteletről, tisztaságról, szeretetről, háláról, megbocsátásról. Kiderül, hogy mindenkinek vannak kérdései, hogy nem vagyunk egyedül a mieinkkel, s ha nem is kapunk választ rájuk, de továbbgondolásra alkalmas kapaszkodót mindenképp.

Az iskolai vallásórák ilyen közösségformáló, kérdéseket feszegető és válaszokat kereső alkalmak. Legtöbbször. Így az a szülő, aki „hitbeli” vagy időtakarossági szempontokat figyelembe véve nem kérte a hittanórát, részben az életben való boldogulást is elősegítő ismeretektől, részben egy jó közösségformáló alkalomtól „mentette fel” gyermekét.  Aki valószínű, hogy a felszabaduló idejében az utcán fog tekeregni, tévézik, számítógépezik, vagy éppen mobiltelefonján csacsog. 

Úgy érzem, a szülők a „nemmel” nemcsak gyermeküket, hanem közösségeinket, a jövő családjait is részben megfosztották valamitől, Valakitől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.