Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Természettudományi Múzeum neoklasszikus épülete ad otthont annak a kiállításnak, melyen megcsodálhatjuk a világító, a házakat elpusztító, de a világ legnagyobb gombáját is – ezeket természetesen csak képeken, de élő ehető és nem ehető gombafajokkal is ismerkedhetünk itt.
2010. május 14., 15:212010. május 14., 15:21
Fotó: Haáz Vince
A gombák világából nevet viselő kiállítás pénteken, május 14-én tartott megnyitójára 39 fajta ehető és nem ehető, frissen szedett gombát is hoztak a Málnássy László Gombászegyesület tagjai.
Illeszkedik a biológia órák tananyagához is
A gombák világából című kiállításon gombákból készült dísztárgyakat is látunk, de egy külön falat szenteltek a tárlat szervezői a gyerekszemmel látott gombák világának is, ahova gombarajzokat és gyerekek által készített kollázsokat tűztek fel. A tárlat „főszereplői” illeszkednek a IX–XII. osztályosok biológia órákon tanult gombafajaihoz is – mondta Daniela Botoș muzeográfus, a kiállítás ötletgazdája.
Fotó: Haáz Vince
Múzeumok Éjszakája gombákkal
A gombáknak szentelt kiállítást a Múzeumok Éjszakája keretében szervezte a Maros Megyei Múzeum, és egészen 2010 szeptemberéig tekinthetik meg az érdeklődők. A május 14–16. közötti rendezvénysorozaton nemcsak múzeumokat és tárlatokat látogathatunk hajnali kettőig, hanem koncerteken, gyerekeknek szánt műhelyeken, történelem órákon és a múzeumok vásárán is részt vehetünk.
Fotó: Haáz Vince
Reggel még a földben voltak
A marosvásárhelyi Málnássy László Gombászegyesület vezetője Málnási András a Székelyhon.ro-nak elárulta, hogy a tárlatmegnyitóra hozott gombák aznap hajnalban még a természetes közegükben voltak, és csupán pár órával a megnyitó előtt szedték őket az egyesület tagjai. „A múlt hétvégi civil vásáron ismerkedtünk meg a múzeum munkatársaival, és kértek meg, hogy működjünk együtt velük” – mondta az egyesület vezetője, aki bevallotta, hogy a múlt hétvégéig nem is tudta, hogy saját szervezetükön kívül más is foglalkozik ilyen magas szinten a gombákkal.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.