Idén két újabb szokást mélyíthetett el a „nagykászoni” (Kászonaltíz, Kászonfeltíz és Impér) közösség. A hétvégén tartott Kászoni Falunapok keretében a Kászoni Hagyományok sorozatból az Aprószentek, valamint a Betlehemezés című filmeket mutatták be.
2011. június 19., 19:212011. június 19., 19:21
2011. június 20., 16:512011. június 20., 16:51
„Elsősorban a betlehemezés miatt kezdtük a kászoni hagyományokat megfilmesíteni, mivel legutóbb kilencvennégyben láthatták a helybeliek ezt a népszokást. András Ignác helytörténész, iskolaigazgató győzte meg a kántorunkat, hogy szedje össze újból a csapatot, 2010-ben télen forgattuk a filmet, így az alkotás a falunapokra készült el. Összesen három dokumentumfilmet készítettünk fennmaradt három helybeli szokásról, az aprószentekezésről, a betlehemezésről és a bikaütésről” – tudtuk meg Nagy Imre Zsolt tanártól, a Kazun Egyesület elnökétől. A bikaütést hamarabb forgatták, így már tavaly bemutatták.
A betlehemezést a kilencvenes évek elején újította fel Ferencz Sándor kántor és Máthé Margit tanárnő. Azelőtt 1947-ben volt utoljára betlehemező csoport, mivel a kommunista rezsim betiltotta. Híven őrzik a szokást, mind a 14 szerepet – még a Máriáét is – férfi alakítja. Pál Imre jegyezte le egykor a szövegeket, és az ő kéziratából újították fel a szerepeket. „Találtam egy bukovinai betlehemes szöveget 1894-ből, melyet Kodály Zoltán gyűjtött és 1914-ben adott ki. Ez a szöveg majdnem teljes mértékben egyezik a kászonival, ez abból is adódhat, hogy a kászoniak is ott voltak azon a véres eseményen, melyet madéfalvi veszedelem néven jegyzett a történelem. Sokan elmenekültek innen, és így kerültek Bukovinába. Az evangéliumból ismerjük, hogy a szent család szállást keres, viszont a kászoni betlehemezés egyik jellegzetes vonása, hogy itt a gazdag is fogadja őket. A pogány időkben az alakoskodóknak az volt a szerepük, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. Ezért öltöznek maszkokba a pásztorok, és ezért csapnak zajt minden portán, ahol fogadják őket” – elemezte a szokást András Ignác.
Ami még fontos, a betlehemezők nem a templomban szerepelnek, hanem azok a családok, akik akarják fogadni, előre jelzik szándékukat, és karácsonytól vízkeresztig minden érdeklődőt felkeresnek. Fontos üzenetet tartalmaz a betlehemezők meghívása, hisz aki fogadja a csoportot, az gyakorlatilag a kisded Jézust és a szent családot látja vendégül.
Az aprószentekezés is egy megszűnőben lévő hagyomány, ezért is fontos legalább a jelenlegi állapotában megörökíteni. December 28-a a legények-leányok számára a Kászonokban nem az alvásról szól. A legények csapatokat alkotnak, a csoportok a rangidős legénynél, az úgynevezett „királynál” gyülekeznek és nyírfavesszőt fonnak. Ezzel vesszőznek meg minden lányt, így hintvén el a termékenységet jelképező képletes mustármagot.
„A régi kászoniak határőrzéssel voltak megbízva. Ez a medence 320 négyzetkilométer kiterjedésű. Mikor kezdett tavaszodni, az idősebb férfiak és a fiatalok egy része, valamint az asszonyok, leányok többsége kivonult a nyári szállásra, ahol az állatoknak gyűjtötték össze a téli takarmányt. A katonaköteles legények ugyanakkor a határőrzésnél voltak szolgálatba. Mikor beköszöntött a tél, a nyári szállásról hazajöttek a faluba. Aprószentek éjszakáján gyakorlatilag a legények felmérték, hogy melyik leánynak lehet a farsangkor udvarolni” – foglalta össze a szokás lényegét András Ignác.
Mindhárom – HD minőségű – filmet Csíki Zsolt készítette, a DVD-borítók pedig Ádám Gyula fotóművész munkái. A dokumentumfilmek a Kazun Egyesület megbízásából készültek, a támogatók Kászonaltíz tanácsa, valamint Hargita megye önkormányzata.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!