Fotó: Kristo Robert
A Csíki Székely Múzeumban az Egyiptom művészete a fáraók korában című kiállítás húszezredik látogatóját fogadták vasárnap, január 3-án a csíkszerdai Léstyán Andrea személyében. Ezúttal a szokványos kiállítás katalógus és emléklap mellett, a tárlatot vándoroltató Szépművészeti Múzeum is megajándékozta a szerencsés látogatót.
2010. január 03., 19:512010. január 03., 19:51
2010. január 03., 20:092010. január 03., 20:09
Fotó: Kristo Robert
2005-től, vagyis amióta Baán Lászlót nevezték ki igazgatónak vált nyitottabbá a budapesti intézmény – tudtuk meg Lévay Zoltántól, a világhírű múzeum kommunikációs osztályának vezetőjétől. Azóta nemcsak Budapesten, hanem máshol is meglehet szemlélni az intézmény remek műtárgyait.
A Szépművészeti Múzeum munkatársa személyesen adta át a becses ajándékot, vagyis az intézmény centenáriumának tiszteletére készült, a legfontosabb műtárgyait ismertető művészalbumot, valamint egy meghívást, mely alapján a húszezredik látogató a párjával együtt tölthet el egy hétvégét az intézmény költségén Budapesten. Természetesen ez alkalommal ingyenesen megtekinthetik a Szépművészeti Múzeum jelenlegi tárlatait is.
Kisvárosi vonatkozásban a húszezres szám rendkívül figyelemreméltó, hisz olyan, Csíkszeredánál nagyobb anyaországi városokban mint Debrecenben, vagy Szegeden sokkal kevesebben szemlélték meg ezt az egyiptomi halotti kultuszt bemutató kiállítást.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.