Csihi-puhi a tévében

Továbbra is a Cartoon Network a legerőszakosabb csatorna, továbbra sem érdemes gyerekeink nevelését rábízni, úgy, ahogy a Pro Tv hírműsorától is kímélni kell – állapította meg az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) miután 11 romániai tévéadó összesen 348 óra és 15 percnyi adását vette górcső alá.

Szász Cs. Emese

2010. március 21., 15:362010. március 21., 15:36

2010. március 21., 18:472010. március 21., 18:47

Galéria

























A CNA felmérését 2009. január 5. és 11. közötti időszakban végezték összesen 11 romániai televízióadót vizsgálva. A hazai legfontosabb csatornák mellett különös tekintettel voltak három az országban fogható gyerekadóra: a Cartoon Networkre, a Jetixre és a Minimaxra – ugyanis ezek a legnépszerűbbek a 6–15 éves korosztály körében.

A három gyerekadón a felmérés ideje alatt sugárzott rajzfilmek összesen 2005 erőszakos képsort tartalmaztak. Az agresszió a Jetixen volt a leggyakoribb (852 erőszakos cselekedet), ezt követte a Cartoon Network (815) és a Minimax (338). Ennek ellenére a CNA a Cartoon Network csatornát tartja a legtöbb agresszivitást sugárzó gyerekadónak, ugyanis egy-egy műsoron belül itt a legnagyobb az erőszak aránya, és ezen a csatornán a leghosszabbak az egyes agresszív jelenetek.

A CNA tagja Szász Attila kifejtette, a megoldás a szülőkben rejlik, akiknek nem szabad hagyni, hogy a televízió nevelje a gyereket. „Természetesen burokban sem lehet nevelni a gyereket, hogy az egyáltalán ne lásson televíziót. Kell egy tudatos választás, hogy mit nézünk, és mit nem. Erről szóló kampánya volt is már az Audiovizuális Tanácsnak” – mondta Szász Attila, aki szerint a probléma ott kezdődik, hogy a kisgyerek hajlamos azt hinni, hogy amit a televízióban lát, az a valóság. Pont ezt előzik meg külföldön azzal, hogy már az óvodában médiafogyasztásra nevelik a kicsiket: pszichológusok magyarázzák el, hogy a televíziókban látottaknak sokszor semmi köze a valósághoz.

Kérdésünkre a szakember elárulta, hogy neki, mint kisgyermekes családapának is erőfeszítésébe kerül, hogy helyes médiafogyasztásra nevelje a gyerekét. „Próbálunk más alternatívát nyújtani a gyereknek, kivisszük a parkba, hétvégén nem ülünk a házban, inkább kirándulunk. A kislányom két és féléves, így leginkább még Bebe tévét néz, de én is este, ha megnézném a híradót, de a lányom még nem alszik, inkább nem teszem. Megvárom míg elalszik, s csak utána kapcsolom be a tévét” – tette hozzá Szász Attila.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 24., péntek

Hétvégén startol a City in the Park nyári rendezvénysorozat

Kezdődik a City in the Park programsorozat Marosvásárhelyen a Cserealja Parkban, ahol egész nyáron, minden szombaton ingyenes programokkal várják a családokat és minden korosztályt.

Hétvégén startol a City in the Park nyári rendezvénysorozat
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Forgalomkorlátozás lesz a 15-ös országúton Marosvásárhely és Szászrégen között

Forgalomkorlátozásra kell számítani szombaton és vasárnap a 15-ös országúton, Marosvásárhely és Szászrégen között, a sáromberki vasúti felüljárónál.

Forgalomkorlátozás lesz a 15-ös országúton Marosvásárhely és Szászrégen között
2026. július 24., péntek

Ismét összegyűjtik a nagyméretű, textil- és veszélyes hulladékot Marosvásárhelyen

Minden városrészben három napig lesznek elérhetőek a speciális konténerek, ahová kivihetik a nagyméretű, textil- és veszélyes hulladékokat a lakók július 22-e és augusztus 31-e között.

Ismét összegyűjtik a nagyméretű, textil- és veszélyes hulladékot Marosvásárhelyen
2026. július 24., péntek

Hetven év képekben – jubileumi kiállítás készül a Bolyai iskolában

Idén ünneplik a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum névadásának hetvenedik évfordulóját. Az alkalomból az elmúlt hét évtizedet felölelő fotókiállítás is szerveznek. A szervezők várják a fotókat az iskola öregdiákjaitól, egykori tanáraitól.

Hetven év képekben – jubileumi kiállítás készül a Bolyai iskolában
Hirdetés
2026. július 23., csütörtök

Verekedéssé fajult a vita a volt szerelmes pár között

Ittas állapotban verekedett össze egy volt szerelmes pár csütörtök délután egy marosvásárhelyi tömbház alagsorában. A nőt kórházba, a férfit a rendőrőrsre szállították.

Verekedéssé fajult a vita a volt szerelmes pár között
2026. július 23., csütörtök

Ittasan, jogosítvány nélkül okozott balesetet, majd elmenekült

Őrizetbe vettek a szászrégeni közlekedésrendészek egy 20 éves fiatalt, akit több közlekedési bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak, miután ittasan és jogosítvány nélkül okozott balesetet, majd elhagyta a helyszínt.

Ittasan, jogosítvány nélkül okozott balesetet, majd elmenekült
2026. július 22., szerda

Gázvezetéket rongált meg egy autó Ádámoson

Közúti baleset történt szerdán este a Maros megyei Ádámos községben, egy személygépkocsi megrongált egy gázbekötő vezetéket.

Gázvezetéket rongált meg egy autó Ádámoson
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Zöld utat kap a vegyipari kombinát felvásárlása?

A Versenytanács vizsgálja azt az ügyletet, amelynek keretében a Romgaz átvenné a nitrogénalapú műtrágyákat gyártó és forgalmazó Azomureș vagyonát és tevékenységét – közölte szerdán a versenyhatóság.

Zöld utat kap a vegyipari kombinát felvásárlása?
2026. július 22., szerda

Ballagás a Vártemplomban: 240 új magyar orvos és egészségügyis vehette át diplomáját

A Vártemplomban búcsúztatták szerdán a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar karának 240 végzősét. A végzősök díszoklevelet vettek át, majd a leendő magyar egészségügyi dolgozók letették az orvosi etika alapjait képező hippokratészi esküt is.

Ballagás a Vártemplomban: 240 új magyar orvos és egészségügyis vehette át diplomáját
2026. július 22., szerda

Baleset után lángra kapott egy autó, a sofőr megsérült

Kigyulladt egy személyautó egy közúti balesetet követően kedden a 14A jelzésű országúton, Őrhegy Meggyes felőli bejáratánál.

Baleset után lángra kapott egy autó, a sofőr megsérült
Hirdetés