Hirdetés
Hirdetés

Akit kicsinált a Securitate. Színház a filmben

Színházi díszletben játszódik a film •  Fotó: Silviu Ghetie - Facebook - Tipografic majuscul / Uppercase Print

Színházi díszletben játszódik a film

Fotó: Silviu Ghetie - Facebook - Tipografic majuscul / Uppercase Print

Egy rendhagyó román film a nyolcvanas évekről, eredeti felvételekkel – dokudráma a javából, de a valódi szereplők szövegeit színészek mondják el. Ezeket a szövegeket 1981-ben szekusok jegyzetelték le, miután lehallgattak embereket. És közben tönkretettek egy tizenévest.

Katona Zoltán

Katona Zoltán

2020. március 06., 16:522020. március 06., 16:52

2020. március 06., 16:552020. március 06., 16:55

A nyolcvanas évek elején történt drámát sajátos eszközökkel vitte filmre Radu Jude rendező – a filmben az eredeti színházi darab szövege hangzik el, amit eredeti tévéadások részleteivel kevertek párhuzamba. A Nyomtatott nagybetű (Tipografic majuscul) című darabot eredetileg Gianina Cărbunariu rendező írta néhány évvel ezelőtt a bukaresti Odeon színház számára – a cím és a történet, a szöveg ugyanaz, a megvalósítás merőben más. Abban a helyzetben vagyok, hogy láttam a színházi előadást is és most, a néhány hete a mozikba bekerült román filmet is volt szerencsém megnézni.

A történet teljesen hiteles: az 1981-ben megtörtént esetet a szekusdossziékból előkerült jelentések, lehallgatott beszélgetések feldolgozása után írta a szerző. A 17 éves botoşani-i középiskolás tanuló sztorija szóról szóra igaz: Mugur Călinescu bűne mindössze annyi volt, hogy jelzett év őszén rendszerellenes feliratokat írt a város egyik építőtelepének kerítésére. Tette mindezt nyomtatott betűkkel és eléggé rendszeresen egészen addig, amíg a rendőrök és a szekusok lefülelték. Innen kezdődött az igazi kálvária, hiszen a fiatal sráctól mindenki elfordult – ki félelemből, ki pedig érdekből. Sem megfélemlített szülei és barátai, sem pedig az iskolája és a városa közössége nem állt ki mellette – pedig a lelke mélyén talán mindenki érezte, hogy kellene. Mugurt nyilvánosan és rendszeresen megalázták, s habár a nyomozás aránylag hamar lezárult, a fiatalember az eset után három évvel, húsz éves korában leukémiában meghalt. A rendszerváltás után a sajtó előszedte a történetet, az érintett szekustisztek természetesen mindent letagadtak egy televíziós beszélgetésben, ők – „természetesen” – csak a kötelességüket teljesítették és „a hazájukat védték”.

Hirdetés

Pavlu a megfélemlített apát játssza a Tipografic majuscul-ban •  Fotó: Silviu Ghetie Facebook - Tipografic majuscul / Uppercase Print Galéria

Pavlu a megfélemlített apát játssza a Tipografic majuscul-ban

Fotó: Silviu Ghetie Facebook - Tipografic majuscul / Uppercase Print

A bemutatott színházi előadás után, tavaly elkészült és idén februárban bemutatott film azért nagyon rendhagyó és nagyszerű, mert egyáltalán nem megszokott dolgokkal operál. A színészek (közülük a legismertebb a Mugur apját alakító Şerban Pavlu, aki az Umbre című HBO-tévésorozat főszereplője) színházi díszletben, közeli képekben mondják el a szekusok által leírt szövegeket, ezek a jelenetek pedig a Román Televízió archívumából származó, akkori tévéműsor-részletekkel váltakoznak. A szöveg helyenként tényleg a jelentések bikkfanyelvezetét követi, illetve a lehallgatott telefonbeszélgetések párbeszédei is megelevenednek. A tévériportokban nemcsak Ceaușescu-munkalátogatást, hanem rengeteg olyan műsort látunk, amelyek az akkori „hivatalos” Romániát mutatják be – ha csak azt látná egy marslakó, azt hinné, hogy egy boldog, jólétben élő, prosperáló országot lát a filmvásznon.

Koromnál fogva jómagam is emlékszem azokra az évekre és konkrétan a tévéműsorokra is, így valami ismeretlen érzések is előjöttek a moziban, hiszen olyan képek, olyan hangok és színek jöttek elő, amelyeket valamikor nagyon régen, néhány évesen átélhettem, de ahogy voltak, el is felejtettem. Azt, hogy a rendszer ilyen volt, csak annak vége felé, gyerekfejjel, majd felnőttként tudtuk meg.

A film szerkezete miatt nagyon érdekes lehet a fiatalabb generációk számára is – abban a moziban, ahol mi láttuk, egy csapat tizenéves is megnézte, kólával, popcornnal a kezében, de óriási meglepetésemre meg se pisszentek a több mint két órás vetítés alatt.  

Nyomtatott nagybetű (Tipografic majuscul), román dráma, 128 perc
Írta és rendezte: Radu Jude
Producer: Carla Fotea, Ada Solomon
Vágó: Cătălin Cristuțiu
Szereplők: Şerban Lazarovici, Bogdan Zamfir, Ioana Iacob, Şerban Pavlu, Robert Arsenie, Bogdan Romedea, Alexandru Bîscoveanu, Alexandru Potocean, Silvian Vîlcu, Ion Rizea, Rareş Hontzu, Claudia Ieremia, Irina Vacarciuc, Doriana Talmazan, Gabriel Spahiu, Gabriel Răuţă şi Constantin Dogioiu.

A legkeményebb és legjobban megkomponált jelenetek a Mugurt megalázó, szintén a lehallgatásokból rekonstruált KISZ-gyűlésen vannak. Felkavaróak, de nagyon hitelesek: a gyenge, de a közösség „normái” ellen vétő embert megalázzák – és igen, az ilyen dolgokból azóta sem tanultunk, ez ma talán jobban így van, mint valaha.

A legvérlázítóbb mégis az egykori vallatótisztek rendszerváltás utáni viselkedése: ők tévéshowban kimagyarázzák, hogy az egész hogy volt, és persze nem, dehogy voltak ők hibásak, csak a kötelességüket teljesítették, mindenről a rendszer tehet.

Ilyenkor jön, hogy ordítson az ember. Amikor arra gondol, hogy többek között ezek az emberek voltak azok, akik miatt...

Radu Jude filmje azonban nem moralizál. Színházat és negyven évvel ezelőtti Románia-hangulatot hoz a vászonra, egy olyan filmet tesz elénk, amely a szerkezetével, újszerűségével meghökkenést fog okozni, nemcsak filmes körökben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 01., hétfő

A hársfából születő Napbaöltözött Asszony regénybe szőtt története

Ott, ahová már nem nyúl vissza az emlékezet, és ott, ahol nincsenek források és adatok, a hiányt kitölti a képzelet. Így volt ez régen, és így történt ez A hársfa című regény alkotófolyamata során is. A szerzővel, Antal Imrével beszélgettünk.

A hársfából születő Napbaöltözött Asszony regénybe szőtt története
Hirdetés
2026. május 31., vasárnap

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával

Rusz Lívia (1930–2020) az erdélyi képregény talán első igazán ismert alakja, a mai napig közkedvelt Csipike figurájának (képi) megteremtője, akiről kevésbé köztudott, hogy a festészetben is jelentőset alkotott.

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával
Megfejteni a talányt: Lány zöld almával
2026. május 31., vasárnap

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával

2026. május 30., szombat

Tupír, hajlakk, laza hullámok – így alakult át a menyasszonyi frizuradivat az elmúlt évtizedekben

A hatalmas kontyoktól és lakkozott hullámoktól hosszú út vezetett a mai könnyed, természetes menyasszonyi frizurákig. Császár Edith mesterfodrász szerint a modern menyasszony már önmagát szeretné látni a tükörben az esküvő napján is.

Tupír, hajlakk, laza hullámok – így alakult át a menyasszonyi frizuradivat az elmúlt évtizedekben
2026. május 29., péntek

Szedres-ordás pite

Az évnek ebben az időszakában igazán csábító a friss orda a piacon. Ha szeretjük az ordát és a pite jellegű süteményeket, ezt mindenképp próbáljuk ki. A fagyasztott gyümölcsnek pedig fogynia kell, mert lassan jön a friss.

Szedres-ordás pite
Szedres-ordás pite
2026. május 29., péntek

Szedres-ordás pite

Hirdetés
2026. május 28., csütörtök

Lehajolni a mezei szegfűgombához, nyújtózkodni a fenyőrügyért

Az átmeneti koranyári időszakban illatos mezei szegfűgombát gyűjthetünk, ha kiadós eső után gombásznánk a közeli legelőkön. A lucfenyő és más fenyőfélék is elkezdték már a friss hajtásaikat nevelni, desszerteket és szirupot is készíthetünk belőlük.

Lehajolni a mezei szegfűgombához, nyújtózkodni a fenyőrügyért
2026. május 27., szerda

Öt pénztárcabarát kirándulóhely Erdélyben, ahol a természet viszi a főszerepet

Ha idén szűkösebb a nyaralási keret, a közelben is találunk látványos úti célokat. Levendulamezők, jégbarlangok, vadregényes tavak és különleges természeti csodák várnak – csak fel kell kerekedjünk.

Öt pénztárcabarát kirándulóhely Erdélyben, ahol a természet viszi a főszerepet
2026. május 26., kedd

Forog a kerék, új korszak indul: így született újjá a No Sugar

Frontemberváltás, friss dal és új lendület: a No Sugar Forog a kerék című száma egy korszaknyitás történetét meséli el. Szőcs Renátával beszélgettünk a változásról, az alkotásról és a zenekar jövőjéről.

Forog a kerék, új korszak indul: így született újjá a No Sugar
Hirdetés
2026. május 26., kedd

A sokak által kedvelt, különleges ízvilágú spárga

A zöld és a fehér spárga nemcsak színében különbözik: termesztésük, ízviláguk és konyhai felhasználásuk is eltérő. Ez a szezonális zöldség egészséges, változatosan elkészíthető, és gazdag kultúrtörténeti múlttal rendelkezik.

A sokak által kedvelt, különleges ízvilágú spárga
2026. május 25., hétfő

Egy szoba, hatvan cica és rengeteg második esély

Sérült, beteg és kidobott cicák százain segített már a csíkszeredai Garfield Cicamentő Egyesület. Salló Izabella, az egyesület elnöke szerint azonban a valódi megoldás nemcsak a mentés, hanem az emberek szemléletének megváltoztatása.

Egy szoba, hatvan cica és rengeteg második esély
2026. május 24., vasárnap

Savanykás datolya: a trendi nasi, amely pillanatok alatt elfogy

A savanykás datolya az egyik legtrendibb egészséges nasi, de nem kell vagyonokat költeni rá: otthon is könnyen elkészíthető. Édes, citrusos, enyhén ragacsos falat, ami egy könyv mellé egyszerűen „veszélyesen” jó.

Savanykás datolya: a trendi nasi, amely pillanatok alatt elfogy
Hirdetés