Régi és valós igényét próbálja kielégíteni a fitódi lakosoknak Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala azzal, hogy templomot épít Fitódon. A tervek már elkészültek, az építkezés viszont csak jövőben kezdődik.
2011. június 26., 10:582011. június 26., 10:58
A csordakijárónak használt Nyír útja. A tervek szerint a templom építésekor ezt az utcát is felújítják
Évtizedeken keresztül Fitód Csíkszentlélek falu egyik része – tízese volt –, de mivel ez a helyzet egy ideje megváltozott, egyre erősebb lett a fitódiak templomépítési igénye. A leendő római katolikus templom tervrajzai már elkészültek.
„Az a hír járja, hogy Fitódon nincs Isten” – mondja viccesen Koncsag László, Csíkszentlélek plébánosa, majd magyarázatként rögtön hozzáteszi, a fitódi katolikus közösség régóta megfogalmazott igénye, hogy Istent maga mellett tudja. Istenháza híján Fitódon az iskola egyik termében tartanak szentmisét, ám nagyon sokan inkább átjárnak Csíkszentlélekre.
Felméréssel bizonyított igény
„Nemrég egy szociológiai felmérést végeztünk, amelyben a templomépítési igényről kérdeztük a helybélieket: százötven fitódi családból a 138 katolikus családhoz juttattunk el kérdőíveket, válaszaikban – két kivétellel – pozitívan reagáltak a feltett kérdésre. A kérdőívek mellé egy-egy látványtervet is csatoltunk, az elképzelt templomépület is elnyerte a lakók tetszését” – számol be a Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala által készített kérdőív eredményeiről Pál Péter. Csíkszentlélek polgármestere azt sem rejti véka alá, hogy a válaszadók tizennyolc százaléka úgy nyilatkozott, nem tartja megfelelőnek az épületnek kijelölt helyszínt.
„A Nyír útja nevű, a tehéncsorda kijárójaként használt utcából lehetne megközelíteni majd a templomot. Azért esett erre a, fitódi haranglábbal átellenben lévő domboldalra a választásunk, mert az a terület az önkormányzat tulajdonában van, így legalább nem kell pénzt költeni a területvásárlásra” – indokolja a község elöljárója. A kérdezőbiztosok arra is kíváncsiak voltak, hogy az érintett közösség támogatná-e anyagilag a templomépítést, továbbá részt venne-e közmunkában. A válaszadók döntő többsége – 85, illetve 82 százaléka – az „igen” opciót jelölte meg.
Kétszázezer euróról van szó
Az épületterveket készítő csíkszeredai műépítész, Szikszay László előzetes becslései szerint kétszázezer euróból lehetne megépíteni az általa megrajzolt, közel harminc méter hosszú és tíz méter széles, 108 férőhelyes templomot. „Indulásból azt kérte tőlem a polgármester, hogy egy hagyományos, tájba illő épületet tervezzek. A templom építését is hagyományos anyagokkal képzelem, tehát leginkább követ és fát használnánk” – magyarázza Szikszay, aki a templom harangtornyát úgy tervezte, hogy az a tulajdonképpeni funkcióján túl kilátóként is működjön.
Jelenleg Fitód az egyetlen olyan nagyobb lélekszámú csíki falu, amelynek nincs temploma. „Ha Kotormány huszonkilenc családja is fenn tudja tartani saját templomát, akkor Fitódnak sem lesz gondja ezzel. A létesítmény a csíkszentléleki plébánia filiája lenne, a két templomban pedig egy pap szolgálna” – tájékoztat a már kigondolt működési rendről Koncsag László plébános.
Templomépítésre a csíkszentléleki helyi tanács saját forrásait használja fel, további összegeket a helyi közbirtokosságtól és a katolikus egyháztól remél, továbbá kormánypénzek lehívását is tervezi.
Ide vonatkozó hír, hogy Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala azt tervezi, még idén nyáron nekifog egy napközi otthon építésének, amelyet a mindszenti Nagy István Általános Iskola udvarára húznának fel.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!