Régi és valós igényét próbálja kielégíteni a fitódi lakosoknak Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala azzal, hogy templomot épít Fitódon. A tervek már elkészültek, az építkezés viszont csak jövőben kezdődik.
2011. június 26., 10:582011. június 26., 10:58
A csordakijárónak használt Nyír útja. A tervek szerint a templom építésekor ezt az utcát is felújítják
Évtizedeken keresztül Fitód Csíkszentlélek falu egyik része – tízese volt –, de mivel ez a helyzet egy ideje megváltozott, egyre erősebb lett a fitódiak templomépítési igénye. A leendő római katolikus templom tervrajzai már elkészültek.
„Az a hír járja, hogy Fitódon nincs Isten” – mondja viccesen Koncsag László, Csíkszentlélek plébánosa, majd magyarázatként rögtön hozzáteszi, a fitódi katolikus közösség régóta megfogalmazott igénye, hogy Istent maga mellett tudja. Istenháza híján Fitódon az iskola egyik termében tartanak szentmisét, ám nagyon sokan inkább átjárnak Csíkszentlélekre.
Felméréssel bizonyított igény
„Nemrég egy szociológiai felmérést végeztünk, amelyben a templomépítési igényről kérdeztük a helybélieket: százötven fitódi családból a 138 katolikus családhoz juttattunk el kérdőíveket, válaszaikban – két kivétellel – pozitívan reagáltak a feltett kérdésre. A kérdőívek mellé egy-egy látványtervet is csatoltunk, az elképzelt templomépület is elnyerte a lakók tetszését” – számol be a Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala által készített kérdőív eredményeiről Pál Péter. Csíkszentlélek polgármestere azt sem rejti véka alá, hogy a válaszadók tizennyolc százaléka úgy nyilatkozott, nem tartja megfelelőnek az épületnek kijelölt helyszínt.
„A Nyír útja nevű, a tehéncsorda kijárójaként használt utcából lehetne megközelíteni majd a templomot. Azért esett erre a, fitódi haranglábbal átellenben lévő domboldalra a választásunk, mert az a terület az önkormányzat tulajdonában van, így legalább nem kell pénzt költeni a területvásárlásra” – indokolja a község elöljárója. A kérdezőbiztosok arra is kíváncsiak voltak, hogy az érintett közösség támogatná-e anyagilag a templomépítést, továbbá részt venne-e közmunkában. A válaszadók döntő többsége – 85, illetve 82 százaléka – az „igen” opciót jelölte meg.
Kétszázezer euróról van szó
Az épületterveket készítő csíkszeredai műépítész, Szikszay László előzetes becslései szerint kétszázezer euróból lehetne megépíteni az általa megrajzolt, közel harminc méter hosszú és tíz méter széles, 108 férőhelyes templomot. „Indulásból azt kérte tőlem a polgármester, hogy egy hagyományos, tájba illő épületet tervezzek. A templom építését is hagyományos anyagokkal képzelem, tehát leginkább követ és fát használnánk” – magyarázza Szikszay, aki a templom harangtornyát úgy tervezte, hogy az a tulajdonképpeni funkcióján túl kilátóként is működjön.
Jelenleg Fitód az egyetlen olyan nagyobb lélekszámú csíki falu, amelynek nincs temploma. „Ha Kotormány huszonkilenc családja is fenn tudja tartani saját templomát, akkor Fitódnak sem lesz gondja ezzel. A létesítmény a csíkszentléleki plébánia filiája lenne, a két templomban pedig egy pap szolgálna” – tájékoztat a már kigondolt működési rendről Koncsag László plébános.
Templomépítésre a csíkszentléleki helyi tanács saját forrásait használja fel, további összegeket a helyi közbirtokosságtól és a katolikus egyháztól remél, továbbá kormánypénzek lehívását is tervezi.
Ide vonatkozó hír, hogy Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatala azt tervezi, még idén nyáron nekifog egy napközi otthon építésének, amelyet a mindszenti Nagy István Általános Iskola udvarára húznának fel.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!