Fotó: Kristó Róbert
Bevásárol, segít az ügyintézésben, és nem utolsósorban a kívánt címre szállítja az utazót. A Kászonokban alig pár hete működő Szappanyos taxiszolgálat valamivel több, mint egy egyszerű szállító cég. És éppen ezen jellemzője tesz egyedivé a csíki régióban.
2011. augusztus 04., 17:542011. augusztus 04., 17:54
2011. augusztus 04., 19:002011. augusztus 04., 19:00
Már régóta foglalkoztatott a vállalkozás indításának gondolata, ám a munkahelyemmel nem igazán tudtam összeegyeztetni – fogalmazott a kászonimpéri Balázs László. A Kászonok első hivatalos taxiszolgálatának működtetője helyettesítőként tanított, majd tíz évig kulturális vezetőként tevékenykedett a polgármesteri hivatal alkalmazottjaként. „A kormány által tavaly gyakorlatba ültetett átszervezések kapcsán szeptember elsejétől fél normára csökkent az állásom, felére a fizetésem is, ami azelőtt sem volt túl nagy. Szerettem a munkát, de családot fenntartani nem lehetett belőle” – magyarázta a vállalkozó. Elmondása szerint ekkor született meg a döntés, hogy kipróbálja azt, ami már jó ideje foglalkoztatja.
„Jó néhány évvel ezelőtt jelen voltam az első civil fórumon Kolozsváron. Ott hallottam először a falugondnokságról. Ez nagyon megtetszett és el tudtam volna képzelni Kászonban is” – említette Balázs. Erről a lehetőségről a helyi újságban is cikkezett. Mint fogalmazott, a polgármesteri hivatalban is többeknek tetszett az ötlet, ám nem sikerült finanszírozni ennek megvalósítását. Pedig lett volna, kiken segíteni. Az idősebb generációból például sokaknak nincs lehetőségük hazavinni a legszükségesebb élelmiszereket. Csíkszeredai ügyintézéseiket is nehezen tudják megoldani egyesek. „Úgy hirdettem meg ezt a taxit, hogy a vásárlást is elintézem annak, aki kéri. Így segíteni is tudok az embereken, ezzel pedig régi álmom teljesül” – hangsúlyozta Balázs.
Hozzátette, a június elejétől működő szolgáltatását már többen vették igénybe. Volt olyan, hogy egy család gyerekeinek kellett gyógyszert vigyen. „A gyógyszertár előtt bekapcsolom a taxiórát, a saját, illetve a gyógyszervásárlásra kiállított nyugta alapján fizetett az ügyfél” – írta le a szolgáltatás mikéntjét. Máskor időseket vitt Csíkszeredába orvosi kivizsgálásra, elkísérve őket az egyes rendelőkbe is. „Hálásak az emberek, mikor látják, hogy segítek az ügyintézésben” – jegyezte meg.
Balázs László: „Az előző tevékenységeim kapcsán többen ismernek és megbíznak bennem. Ez rendkívül fontos számomra”
Nem egy szokványos taxi
„Én azt mondom, senki nem tud még egy lakodalmat sem úgy megszervezni, hogy az mindenkinek jó legyen. Én végzem a dolgomat, ha kiszolgálom megfelelően, akkor az utazó közönségnek is jó. Lényeg az, hogy segíteni is tudjak az embereknek” – vallotta vállalkozásával kapcsolatban Balázs László. Hozzátette, a községbeliek zöme pozitívan viszonyul új munkájához. Persze, volt olyan is, aki megmosolyogta ötletét, sőt, még ki is gúnyolta őt. „Úgy képzeltem el, hogy az első három hónapban nem is nagyon lesz hívásom, hiszen még hozzá kell szokjanak az emberek a szolgáltatáshoz” – magyarázta.
Mint megtudtuk, június elsejétől működik a taxiszolgálat, és már vannak törzsutazók is. „Még nem lehet megélni belőle, de sokkal jobban megy, mint azt reméltem” – jegyezte meg. Mindenképpen olcsóbban dolgozik, mint a csíkszeredai taxiszolgálatok. Így például ha négy személy társul, az autóbuszjegynél olcsóbban tudják megjárni a megyeszékhelyet. Ezzel együtt a községben is nagyok a távolságok, buszjárat pedig ritkán van, és csak a főutakat érinti. „Sokakat viszek például benzinkúthoz, hogy kaszálógéphez, traktorhoz üzemanyagot vásároljanak. Vagy éppen a csíkszeredai kórházban kezelt személyeket szállítom haza” – mutatta be kuncsafti körét a taxis. Véleménye szerint nem éri meg feketézni ezen a téren, ugyanis igen magasak a büntetések. Inkább szereti hivatalosan végezni ezt a munkát, hiszen így legalább nyugodtan tud aludni.
A továbbszőtt álom
Nem volt túl egyszerű a Szappanyos taxitársaság létrehozása. Működtetője elmondta, a folyamat a bürokrácia miatt közel fél évet tartott, a pénzügyi befektetés sem volt kevés. Fenntartása is komoly áldozatokat követel, hiszen az adó mellett a kötelezően kifizetendő társadalombiztosítási díj igencsak megnehezíti az egyéni vállalkozó életét. Ám kemény munkával ki lehet gazdálkodni az ehhez szükséges pénzt. „Amióta ez a munkám, nem igazán van szabadidőm, hiszen éjjel-nappal hívhatnak az ügyfelek” – mondta Balázs. Bevallása szerint így sokkal nehezebbek a mindennapjai, de nincs más választás, muszáj dolgozni.
„Ha lesz igény rá, szeretném bővíteni a szolgáltatást. Úgy látom, két-három kocsival nagyon jól le lehetne fedni a községet” – árulta el jövőbeli terveit a vállalkozó. És hogy mitől lett Szappanyos a taxi neve? „Ez a családi ragadványnevünk. Az volt az elképzelésem, hogy így az idősebbek is rögtön tudják, kiről van szó. Az előző tevékenységeim kapcsán többen ismernek és megbíznak bennem. Ez rendkívül fontos számomra” – zárta mondandóját a taxis, majd sietve köszönt el és ült be autójába, hiszen Kézdivásárhelyen már várta következő kuncsaftja.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!