Fotó: Jancsó László
Ami tőlünk telt, azt megtettük. Most már az építőkön a sor – jegyezte meg hétfőn a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás (ADI-Bogát) éves közgyűlése alkalmából Szentes Csaba elnök. Az eseményen egy olyan fontos pillanatnak lehettünk szemtanúi, amely jelentősen befolyásolja a következő egy évben a társulás részét képező községek lakosainak mindennapjait.
2011. március 21., 21:082011. március 21., 21:08
2011. április 08., 11:562011. április 08., 11:56
A közbeszerzési eljárás lezárásaként, a licitet megnyerő csíkszeredai cégcsoport ünnepélyes keretek között írta alá a kivitelezési szerződést hétfőn este a madéfalvi kultúrotthonban, ezzel adva zöld utat a kistérség részét képező négy község (Csicsó, Madéfalva, Rákos és Szentmihály) fennállása legnagyobb infrastrukturális beruházásának.
Az Európai Unió Nemzeti Vidékfejlesztési Alaphoz benyújtott, hatmillió euró értékű pályázat megvalósítása így célegyenesbe került. Ennek során Madéfalván és Rákoson víz- és csatornahálózatot építenek, Szentmihályon napközi otthont létesítenek, illetve 5 kilométer községi utat javítanak fel. Csicsó községben a csaracsói iskola teljes felújítása és információ-, valamint ifjúsági központtá történő átalakítása is része a beruházásnak. Ezenkívül a 12-es községi utat is leaszfaltozzák Madéfalvától Csaracsón át Csibáig. Összegekre lebontva ez azt jelenti, hogy Csicsónak 1,2 millió euró, Madéfalvának 1,8 millió euró, Rákosnak 1,6 millió euró, míg Szentmihálynak 1,4 millió euró értékű munkálat jár a támogatásból.
Napokon belül az első kapavágás
Az aláírást még egy-két formaság követi, ám terveink szerint napokon belül elindulhat a konkrét kivitelezés – adta tudtunkra Szentes Csaba. Mint kiderült, nem kevesebb, mint tíz-tizenkét munkaponton dolgoznak majd. Így például nekilátnak a csaracsói iskola átalakításának, emellett a csatornázás minden érintett községben elkezdődik, akárcsak az útrehabilitáció. „A lakók türelmét kérjük a következő egy évre, hiszen egy ilyen jellegű beruházás áldozatokkal jár” – nyomatékosított az illetékes.
Nem volt könnyű az előkészítés
„Az elmúlt egy év olyan munkával telt, amit a lakosok nem igazán láttak, érzékeltek” – magyarázta az ADI-Bogát vezetője. Elmondása szerint a beruházás előkészítésének a folyamata igazi megpróbáltatást jelentett a kistérség számára. „Sokkal több munka volt ebben, mint amire számítottunk, szerencsére, most már a végére értünk. Ami tőlünk telt, azt megtettük. Most már az építőkön a sor” – hangsúlyozta az illetékes.
Egyébként előfinanszírozásos pályázatról lévén szó, az egyik legnagyobb nehézség az anyagiak előteremtése volt. Az érintett önkormányzatok, illetve a megyei tanács jó együttműködésének köszönhetően részben ezt az akadályt is sikerült elhárítani. Helyenként a közbirtokosságok is támogatták a beruházást, ám, mint azt a kistérségi vezető megjegyezte, sajnos, nem mindenki volt nyitott a segítségnyújtásra.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!