Fotó: Kristó Róbert
„1914 – Csak emlék e kapu, csak testi por s hamu, jutalmat ég adott, erény nem lesz halott – 1918” olvasható a Kisboldogasszony-templom kapuján. Május 20-án a kapu visszaállítási munkálatai közepén érkeztünk Göröcsfalvára. A Csíkrákosi Közbirtokosság megbízásából nemrégiben Antal Tibor fafaragó mester újította fel az 1930-ban készült székely kaput, amelyre 168, az első világháborúban elesett székely neve is fel van vésve.
2011. május 22., 18:502011. május 22., 18:50
2011. május 23., 11:492011. május 23., 11:49
A Kisboldogasszony-templom kapuját a ditrói Mezei János, kora egyik legkiválóbb kapufaragója készítette 1930 júniusában. A kapu nem csak egyházi jellegű, hanem egy első világháborús emlék is. „Azon hősök névsora van felvésve a kapu három oszlopára, akik az első világháborúban veszítették életüket, Rákosról, Göröcsfalváról és Vacsárcsiból. 168 halottal szolgált a magyar hazáért 1914–18-ban csak ez az akkori egyházközség. A nap annyira kivette nemcsak a színét, hanem a szálkázatát is a fának, hogy már olvashatatlanná váltak a nevek. Csak az egyháznál létező névsor szerint tudtuk rekonstruálni és kiegészíteni az olvashatatlan neveket” – magyarázta Sárosi Béla, a Csíkrákosi Közbirtokosság elnöke. Elmondása szerint a kapu készítője nagyszerű mester volt, és nagyon jó munkát végzett, de most már szükséges volt a felújítás. Ennek anyagi hátterét a Csíkrákosi Közbirtokosság állta, a felújítást pedig Antal Tibor fafaragó mester vállalta.
Mihály Ferenc restaurátor javaslatára külön konzerváló anyaggal is bekenték a kaput. „A Mihály Ferenc által küldött recept alapján kevertük meg a kencét. Ezelőtt, mikor lekenték, egyéb nem volt, csak valamilyen olaj, mű tartósítószerek nem voltak. Én bízom ebben a receptben, biztos, hogy még egy annyit, amennyit eltartott mostanig, garantált” – válaszolta Antal Tibor azon kérdésünkre, hogy a mostani felújítás után mennyi ideig nem lesz szükség újabbra.
A felújítási munkálat másfél hónapot vett igénybe. „Az egész kaput restaurálni kellett, annyira el volt avulva, az idő vasfoga annyira megette. A restaurálás nem volt annyira egyszerű folyamat. Először bele kellett véssem a neveket, ezután újra kellett a kaput csiszolni, és azután ismét bele kellett vésni a neveket. Ha én egyszer lecsiszoltam volna és utána vésem bele, akkor abszolút nem látszottak volna a nevek. Ez kétszer olyan munkás folyamat volt, mintha egy közönséges, sima kaput restauráltam volna” – mesélte Antal Tibor fafaragó.
„Ott van az Oltáriszentség, a búzakalászok, a szőlőgerezdek, ezek restaurálása különös munkát és odafigyelést igényelt, mert sokszor lepercentek az oltáriszentségnek a gombocskái. Ugyanakkor itt van a négy evangélista jelképe, nem az evangélisták maguk, hanem a jelképük, Máté, Márk, Lukács és János, ezeket is újra kellett faragni. Érdekes módon a kapu fő díszítő eleme a kaputükör, amiben áll az Oltáriszentség, a szőlőgerezdek és a kalászok. Ez nem egy hétköznapi kaputükör, mostanság nem így faragjuk ezeket. Ez tipikus egyházi jellegű kapu, és úgy látom, hogy a kaputükör megfaragását, a megtervezését egyházi jellegűre tervezte, aki faragta, és ez így is a helyes” – mutogatta a felújított és újonnan felállított templomkapun a motívumokat a mester, aki ezáltal a tizedik székelykapu-restaurálását tudja maga mögött. „Ezekkel én szeretek dolgozni, mert az ember egy értéket felújít, és ugyancsak átad az utókornak, a következő generációnak.”
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!