Hétfőre várják Bukarestből a biztosítótársaság tűzesetek kivizsgálásával megbízott szakértőjét, aki ellenőrizni fogja, hogy emberi mulasztás okozta-e a tüzet csütörtökön a csíkmindszenti multifunkcionális sportteremnél. A vizsgálatokat követően kezdődhet a romok eltakarítása.
2012. február 13., 10:332012. február 13., 10:33
2012. február 13., 13:282012. február 13., 13:28
Hatalmas kár keletkezett a mindszenti sportcsarnokban. Füstbe ment
„Bukarestből érkezik az Omniasig biztosítótársaság szakembere, hogy megállapítsa, mi okozhatta a tüzet a sportcsarnoknál, illetve hogy történt-e emberi mulasztás. A vizsgálatoktól függ, hogy fog-e fizetni a biztosító. Az építés 2007-es befejezését követően hárommillió lejre kötöttünk biztosítást az említett társasággal” – nyilatkozta érdeklődésünkre Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere, aki már az épület újjáépítésén gondolkodik. „A biztosító vizsgálata után közmunkát szervezünk és eltakarítjuk a romokat. A munkára cégek segítségét is szívesen fogadjuk. Ezután szakvéleményt kérünk, hogy megtudjuk, lehet-e valamit kezdeni az építmény viszonylag épen maradt alapzatával” – tette hozzá. Csíkszentlélek első embere úgy tudja, hogy a tűzoltóság megállapítása szerint a tüzet szikra okozta, személyes felelősségről viszont nincsen szó, mivel a fűtőrendszer üzemelését képesített szakember végezte. A kár értéke elsődleges becslések szerint mintegy kétmillió lej.
„Mindenki segített az oltásban”
Pál Péter a Facebook közösségi portálon tett közzé egy nyilatkozatot, amelyben mindenkinek megköszöni az oltási munkálatoknál nyújtott segítségét. „Ki kell emelnem azt a tényt, hogy amint az épület építésekor, elvesztésekor is tapasztalható volt a segítőkészség, az összefogás a mentésnél. A legkisebbtől a legnagyobbig, falubelitől az idegenekig, minden jelenlevő igyekezett segíteni az oltásban. Köszönet illesse az Olt tűzoltó-alakulat tagjait, illetve az alcsíki községek tűzoltó-alakulatainak tagjait önzetlen munkájukért, amellyel menteni igyekeztek a még menthetőt. Köszönöm a média jelen levő tagjainak, hogy hitelesen tolmácsolták az eseményeket, és összefogásra, segítségnyújtásra biztattak, mind az írott, mind az elektronikus sajtóban. Úgyszintén köszönöm mindazoknak, akik a közösségi oldalakon kinyilvánították együttérzésüket és segítő szándékukat. Köszönöm a helyi tűzoltócsoportnak is a helytállást, és a végén, de nem utolsónak köszönöm községem lakóinak, hogy nem nézték közömbösen a katasztrófát” – fogalmazott Csíkszentlélek polgármestere.
Hatalmas csapás az építmény elvesztése
A településvezető meglátása szerint „a környék egyik legegyedibb és közkedvelt középületévé vált csíkmindszenti sportcsarnok elvesztése hatalmas csapás a községre nézve. A könyörtelen tűz megsemmisítette azt, amire méltán volt büszke a falu, a község és a megye is. Külföldi vendég barátaink is ámulva szemlélték a formájában magasztos, célszerűségben rendkívüli épületegyüttest. A megálmodott létesítmény felépítéséhez minden lehetséges támogatást megkaptam a faluközösségtől, közbirtokosságtól, és én a fél életemet áldoztam annak megvalósítására. Pénzzel, munkával, jó szóval segítettek felépíteni azt az épületet, amely jelképévé vált községünknek. Nem mellékes a helyi, megyei és az országos fórumok nagyfokú támogatása sem.”
Szükséges az újjáépítés
Az építmény jövőjével kapcsolatosan a sajtóanyagban Pál Péter a következőképpen fogalmaz: „mivel bizonyítottan nagy szükség van egy ilyen rendeltetésű és méretű építményre, feltétlenül szükséges annak újraépítése. Merem remélni, hogy a régi székely szokás, mely szerint az egész közösség a bajbajutottak segítségére siet, most is működni fog, támogatva az újjáépítést anyagiakkal, munkával, biztatással, és így belátható időn belül ismét állni fog régiónk büszkesége.”
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!