Fotó: Kristó Róbert
Személyi sérülés, betörött ablakok, meglyuggatott háztetők, megrongált gazdasági épületek, tönkrement termés: a szerda délutáni jégeső több százezer lejes kárt okozott Felcsíkon. Csíkszentdomokoson talán kevés az a gazdaság, amelyben ne tett volna kárt a jégeső.
2011. augusztus 25., 18:592011. augusztus 25., 18:59
2011. szeptember 22., 15:152011. szeptember 22., 15:15
„A háztetőt, a gazdasági épület hátsó felét teljesen meglyuggatta. Az Egyeskő felől csapott le a jég. Komplett le kell cseréljük a tetőket, mindent meglyuggatott, öt-hat centis lyukakat csinált a jég” – mondta a domokosi Szász Péter. Az összesereglett szomszédok is csak csóválták a fejüket. Mindenhol lyukas tetők, sok helyen beázott a plafon is.
„Ami edényem volt, mind felhordtuk a padlásra, s úgy sem volt elég. A termést is mind letarolta. Olyan szép uborkáim voltak, el akartam tenni, csak gondoltam, még hagyom, hogy nőjenek, de semmi nem maradt belőlük” – meséli Péter felesége. Csak Szászéknál 10 000 lej a felbecsült kár. Ők azon kevesek közé tartoznak, akik kötöttek biztosítást a házukra .
Van olyan ház, ahol egy hónapja cserélték ki a tetőt, most kezdhetik elölről a munkálatokat. A legtöbb helyen nincs anyagi lehetőség újrafedni a házat, ki ahogy tudja, foltozza a tetőt, van olyan is, aki ideiglenesen purhabbal tömködte be a lyukakat. Volt, aki már az új cserepeket, hullámpalákat indult el beszerezni, majd felháborodottan számoltak be, hogy vannak cégek, akik most is csak profitálni akarnak mások kára után: a jégeső után tíz százalékkal drágították meg a fedőanyagokat.
„Ítélet napja volt, mindennel, amivel lehetett, edényekkel, szőnyegekkel próbáltuk védeni a házat” – idézi fel a szerda esti borzalmakat egy nyolcvan éves néni, majd hozzátette, hogy bár nyolcvan füvet letaposott már, de ilyen jégesőt Domokoson nem ért még.
Elég rossz a helyzet – így jellemezte az állapotokat a csíkszentdomokosiak polgármestere. Ferencz Alajos úgy fogalmazott, ami gabona még kint volt a mezőkön, azt teljesen tönkretette az ítéletidő, akárcsak a kerti veteményeseket
„Tojás nagyságú jégdarabok hullottak legalább húsz percen keresztül, a házakban is sok kárt téve” – magyarázta az elöljáró. Elmondása szerint legalább ötszáz lakóháznak és gazdasági épületnek a tetőszerkezetét károsította a jég. Főleg azon ingatlanokról van szó, amelyek hullámpalával vagy ennek modernebb változatával, onduline bitumenes hullámlemezzel voltak lefedve, hiszen ezeken könnyedén áthatoltak a jégdarabok.
„Hogy mibe kerülhet az épületek újrafedése, nem tudnám megsaccolni, főleg, hogy ezek után nem biztos, hogy hasonló szerkezeteket választanak az emberek” – ismerte el a községvezető az anyagi károk mértékét firtató kérdésünkre, mondván, a kárfelmérés még folyamatban van. Problémának nevezte a polgármester, hogy elenyésző azon ingatlantulajdonosok száma, akik biztosítással rendelkeznek, így anyagi segítségben sem nagyon reménykedhetnek.
Szenttamáson vér is folyt
Kiszaladtam az udvarra, hogy letakarjam az autót, amikor egy, az orromat megütő jégdarabtól elöntött a vér – emlékezett a szerda délutáni eseményekre egyik csíkszenttamási olvasónk. Mint említette, a vihar befejezte után egy órával is lapátolni lehetett a kertben összegyűlt jeget.
„Pusztító jégverés még volt a községben úgy 15 évvel ezelőtt, ám diónyi, vagy helyenként tyúktojás méretűeket még nem láttunk” – fogalmazott Márk Tibor. Szenttamás község polgármesterétől megtudtuk, a településen mintegy 250 lakóház és számos melléképületének tetőszerkezetében ejtett kárt a vihar, tönkretette a veteményeseket, gépkocsik tucatjainak szélvédőjét törte, be illetve károsította meg a vázát.
A csíkkarcfalviaknak a már említett problémákon kívül egyéb gondot is okozott a szerda délutáni vihar. Kozma Ervin alpolgármester tájékoztatása szerint két helyen leszakadt a villanyvezeték, az emiatt bekövetkezett áramszünetet azonban néhány óra alatt kijavította a szolgáltató.
Ha korábban jön, nagyobb lett volna a baj
A károk pontos becslése még nincs meg, folyamatosan érkeznek a jelentések – ezt már Török Jenő nyilatkozta. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint szerencsére az aratás nagyján túl vagyunk, így inkább a zab, árpa és tavaszi búza szenvedte meg az ítéletidőt. „Ha három héttel ezelőtt lett volna ez a jégeső, akkor pityókában és gabonában is sokkal nagyobb lett volna a kár” – magyarázta az illetékes, aki szerint a veteményesekben is komoly pusztítást okozott a vihar. „Harminc éve nem láttam ilyen nagyméretű jégdarabokat” – zárta rövidre beszélgetésünket az igazgató, kihangsúlyozva, a vihar Szépvízen, Madarason, Csicsóban és Pálfalván is kellemetlenségeket okozott.
A mentősök sem tétlenkedtek
A mentőszolgálatot is riasztották a szerda délutáni vihar miatt. Amint azt dr. Antal Erzsébet csíkszentdomokosi családorvostól megtudtuk, két 37 éves nő esetben volt szükség orvosi ellátásra, ebből az egyik beteget fejsérüléssel kórházba kellett szállítani. Utóbbi állapotáról dr. Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere elmondta, a sokkos állapotban levő páciens sebét ellátták, majd néhány vizsgálat után hazaengedték.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!