Fotó: Kristó Róbert
Gál Sándor honvéd tábornok csíkszentgyörgyi háza több éve várja sorsa jobbra fordulását. A község polgármestere, György József reményének adott hangot, hogy jövőre befejeződnek az elkezdett jelentősebb beruházások a településen, így több pénz jut majd a műemlékekre is.
2011. augusztus 03., 15:372011. augusztus 03., 15:37
2011. augusztus 08., 16:042011. augusztus 08., 16:04
György József: „Gál Sándor egykori házát falumúzeumként, tájházként szeretnénk hasznosítani”
Az önkormányzat már régóta szeretné felújítani Gál Sándor honvéd tábornok csíkszentgyörgyi házát, de mivel műemléképületről van szó, ez szigorú szabályokhoz van kötve, ami nem olcsó mulatság. Gál Sándor házát – rendbetételét követően – tájházként, falumúzeumként szeretnék használni – magyarázta az elöljáró.
Elmesélte: a 48-as tábornok egykori házát eredeti helyéről a 2000-es évek elején költöztették át a polgármesteri hivatal mögötti telekre. A költöztetést az Alcsíki Kistérségi Társulás hajtotta végre, amely megvásárolta az ingatlant eredeti tulajdonosától. A kistérségi társulásnak nem volt pénze a műemléképület rendbetételére, így a tulajdonjogot 2010-ben átadta a helyi önkormányzatnak. A hivatal elkezdte a felújítási folyamatot, a nyílászárókat elkészíttette, valamint konzultáltak szakemberekkel, hogy a rehabilitálás az ő irányításuk alatt folyjon.
Gál Sándor háza Csíkszentgyörgyön
Remélhetőleg jövőre több pénzt sikerül kieszközölni a falu egyik büszkeségének a megmentésére. Ígéretet kaptak a megyei önkormányzattól is anyagi támogatásra, így ha meglesz a pénz, reményeik szerint két éven belül át lehetne adni rendeltetésének az ingatlant – summázta az elöljáró.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!