Fotó: Gecse Noémi
Évzáró falugyűlésen számolt be Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere a helyi önkormányzat idei megvalósításairól, illetve az éppen zajló „nyelvhasználati” perekről.
2015. december 07., 10:192015. december 07., 10:19
A vasárnap délutáni számvetésen a polgármester kifejtette, a polgármesteri hivataluk fenntartása idén mintegy 1,5 millió lejbe került, a tanügyi intézmények működtetése pedig közel egymillió lejbe (beleértve a személyi és anyagi költségeket is). A kultúrára 660 ezer lejt, a szociális juttatásokra pedig 163 ezer lejt költöttek.
Jövedelmük kapcsán elmondta, saját bevételeik és a kormány által leosztott közel 1,2 millió lej mellett felhasználhatták a megyei tanács által kiutalt mintegy egy millió lejt, illetve a pályázati úton nyert több mint 800 ezer lejt is. Így idén berendezték a napközi otthon konyháját, traktort, utánfutót, laptopot és nyomtatót vásároltak az önkormányzat számára, rendbe hozatták az önkormányzat körüli teret. Továbbá bővítették a helyi sportegyesület és fúvószenekar eszközkészletét, székeket, takarítógépet szereztek be a kultúrotthon számára, turistaösvényeket építettek ki, és befejezték a Siculicidium-emlékmű felújítását. Mindemellett bővítették a menedékház fűtésrendszerét, és leaszfaltoztak két községi útszakaszt is − sorolta megvalósításaikat Szentes Csaba.
Továbbá részletesen beszámolt többek között a polgármesteri hivatal urbanisztikai, anyakönyvi és mezőgazdasági osztályainak, illetve az önkormányzati tanács tevékenységeiről, majd megemlítette az önkormányzat bírósági ügyeit is: egyik esetben például azért perelték be őket, mert a polgármesteri hivatalon lévő községháza feliratnak nincs fent a román megfelelője, egy másik per a helyi újság miatt indult, amelyet csak magyar nyelven nyomtattak. A községvezető nyomatékosította, amennyiben el is veszítik az említett két pert, akkor sem távolítják el a feliratot, illetve szüntetik meg a lapot, inkább románul is feliratozzák az épületet, esetleg román nyelven is kiadják a nyomtatványt.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!