Az Akó-kaput felállító közbirtokosság

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Csíkszentgyörgyi Közbirtokosság azon kevesek közé tartozik, amely maradéktalanul visszakapta területeit. Az utóbbi években a gyűléseken való részvétel a jogok számát illetően hatvan százalék fölötti, szép számmal vannak megvalósításaik is.

Péter Beáta

2015. október 24., 15:002015. október 24., 15:00

3330 hektár erdős területe és 328 hektár legelős területe van a Csíkszentgyörgyi Közbirtokosságnak. Mivel a legelő egy része beerdősödött, 210 hektárra tudtak területalapú támogatást igényelni.

„Ez nagyon kevés legelő a terület nagyságához, a falu méretéhez és az állatok számához viszonyítva. Az a szerencsénk, hogy a falutól távol eső egyéni kaszálós területek az utóbbi időben legelőkké váltak. Régen egyik évben a falu egyik felét szántották, a következő évben pedig azt, amelyik fel volt hagyva. Erre azért volt szükség, mert a gyengén termő földek nem bírták az évenkénti megművelést. A felhagyott területeken a juhokat legeltették, mert a juh az az állat, amely kikaparja a gyökereket. Ez volt az akkori gazdálkodási forma. A hátsó részeken pedig kaszáltak. Most ezek a kaszálók váltak legelőkké” – magyarázta Kézdi József, a közbirtokosság elnöke.

„A területek visszaadásakor az egyes számú törvény megállapított egy felső határt, ez húsz hektár volt. Amikor az erdészet átadta nekünk a területeinket, épp emiatt maradtak még területek, azt odaadták Bánkfalvának. Rá öt évre jött a 247-es törvény, amelyikben eltörölték a felső határt, és visszaadták a teljes jogok után járó területeket. Nekünk a tanács területeiből mértek ki annyit, amennyit elvettek. Ilyen szempontból utolsó négyzetméterig vissza vannak adva a területeink” – mutatott rá az elnök. Az erdős területeik telekkönyvezték, a legelőkre birtoklevelük van, fel vannak méretve telekkönyvezésre.

Üzemterv szerint évente 12 ezer köbméter fővágásuk van, de nem vágják ki ezt a mennyiséget. 3600 köbméter tisztítóvágást és ötszáz köbméter egészségügyi vágást végeznek. Egy jognak 1,30 hektár terület felel meg (1,18 ha erdő, 0,12 ha legelő). „Mindenki haragszik az osztrák Holzindustrie Schweighofer fafeldolgozó vállalatra, de ha nem jött volna Romániába, most megnézhetnénk a fa árát. Ha a többi terménynél is, például pityókánál, gabonánál, húsnál, tejnél jönne egy ilyen cég, az élelmiszerárak az égben volnának. Van nekünk is egy fűrészüzemünk. De ha nem lenne az osztrák cég, mi itt fűrészelgethetnénk s néznénk, hogy ki viszi el vajon. Addig az arab és a kínai piacra szállították a fát, de oda is csak bukaresti cégeken keresztül tudtuk eljuttatni a faanyagunkat.”

A Csíkszentgyörgyi Közbirtokosságnál 350 lej osztalékot adnak egy jog után. A közbirtokosságnak 590 tagja van jelen pillanatban. Kézdi József aggódik, hogy mi lesz tíz év múlva, ha egy közbirtokossági tagnak három-négy örököse van. „Amikor a tizenkilencedik század végén megalakították ezeket az erdőtulajdonosi társulásokat, volt egy belső törvény, amely nagyon jól működött egészen az 1940-es évekig. Akkoriban gyűléstermek sem voltak, egy-egy udvaron tartották a gyűlést, azokat az embereket hívták meg, akiknek több joguk volt. A mi viszonyunkban feltűnik az a borús jövőkép, hogy mi lesz ezzel a borzasztó osztódással. A falunkban évente átlagosan negyven személy hal meg, ebből harminc közbirtokossági tag. Mi lesz, ha ilyen polipszerűen kezd felosztódni? A régi statútumokban az állt, hogy a falu határán kívül nem szabadott vinni a jogot, a jogot nem személyhez, hanem lakáshoz kötötték. Most úgy szétosztódott, hogy harminc százaléka a településen kívül van.”

Az elnök elmondta, a közelben lakó tagok, amennyiben tehetik, hazajárnak gyűlésekbe. És míg sok helyen évek óta nem tudnak jogerős, döntőképes közgyűlést összehívni, itt hatvan százalék fölötti a részvétel. A vezetőtanácsot négyévente választják. A jelenlegi elnök 2006 óta tölti be ezt a tisztséget. „Amikor átvettem, a közbirtokosságnak volt egy kicsi hiánya, ma a gazdasági helyzete stabil. A régi székhelyet nem sikerült visszapereljük, mert nem volt tiszta a terület telekkönyve. A mostani székhely területéért a rendőrséggel kellett perbe szálljunk. A jelenlegi helyén egy régi épület volt, ezt egy családtól vásárolta meg a közbirtokosság, telekkönyveztették négy épülettel. Hátrább az állat-egészségügyi igazgatóság kezelésében van, kértük, adják vissza azt a részt. A községnek nincs egy fogorvosi rendelője, orvosi rendelője, gyógyszertára. Mondtuk, közösségi célt szolgálna, létrehoznánk egy modern, multifunkcionális egészségügyi házat.”

Csíkszentgyörgyön több közbirtokosság működik, a tízeseknek is van külön társulásuk. „A falu valamikor úgy alakult, hogy a völgyekből beköltöztek és így jöttek létre a falurészek, vagyis a tízesek. Ezek a tízesek még életben vannak, három tízesnek van birtokossága a nagy közbirtokosság mellett. 290 köbméter fája van a három tízesnek egy évre. Az APIA-s támogatásból van még pénzük. Ez egy hagyomány, ezt így örököltük, van, ahol beolvasztották a nagy közbirtokosságba, lehet, hogy majd vissza fog ütni. Ezt a közbirtokosságot is így örököltük, ki tudja, meddig fog tartani, hol vágják el a köldökzsinorát.”

A közbirtokosságnak köszönhetően tud működni a faluban a fúvószenekar: hangszereket és egyenruhákat vásároltak a fiatal zenészeknek. Visszavásárolták az emberektől az egykori labdarúgópálya területét, bekerítették, és ismét a sportélet szolgálatába állították. Támogatják természetesen a helyi labdarúgócsapatot is, akárcsak a cselgáncsozókat.

„A legelső, amit csináltunk, az a nagy székely kapu, az Akó-kapu. Besegítettünk az anyatemplom és az öt kápolna felújításába, a bánkfalvi közbirtokossággal közösen ravatalozókat építettünk. Van egy olyan pályázat az építkezéseknél, hogy az a család, amely építkezik, a jogai arányában négy évi hozadékának értékét kapja támogatásba a közbirtokosságtól, de a támogatás értéke nem haladhatja meg az építkezés felét.”

A közbirtokosság 62 hektáron ültetett csemetét, felét helyi termelésből és helyi erőforrásból. Közel háromszáz állatnak állja a kezelését, jól járható és karbantartott erdei és mezei utakat alakítottak ki. Helytörténeti, néprajzi kiadványok kiadásának támogatását is felvállalták, finanszírozzák az iskolások és a nyugdíjasok kirándulásait, rendezvényeit. Ugyanakkor segítenek a rászorulókon, súlyos betegségben szenvedő, kezelésre szoruló falubelieken. „Szép dolgok, hogy építünk ezt-azt, de a rászoruló embereket is segíteni kell. Ugyanakkor van a falunak több nagy szülöttje, köztük Illyés András erdélyi püspök, Gál Sándor és Márton Ferenc. Nekik szeretnénk emlékművet állítani.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát
2025. július 02., szerda

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja

Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja
2025. július 02., szerda

A pozsonyi csata emléke Csíkcsomortánban

A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.

A pozsonyi csata emléke Csíkcsomortánban
2025. július 02., szerda

Pénzbírság járhat a csendórák megzavarásáért

Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.

Pénzbírság járhat a csendórák megzavarásáért
2025. július 01., kedd

Tíz vádlott fellebbezett Borbolyék perének elsőfokú ítélete után

Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.

Tíz vádlott fellebbezett Borbolyék perének elsőfokú ítélete után
2025. július 01., kedd

Hitellel kénytelenek kiegészíteni a csíkszeredai megyeháza felújításának költségvetését

Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.

Hitellel kénytelenek kiegészíteni a csíkszeredai megyeháza felújításának költségvetését
2025. június 27., péntek

Négymillió lejbe kerül a közösségi központ létrehozása

Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.

Négymillió lejbe kerül a közösségi központ létrehozása