A tehén szarvával tanult táncolni

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Önmaga tanítója volt a mezőkölpényi Szabó Teréz, akit nemrég Népművészet mestere címmel tüntettek ki Magyarországon. Ahogy ő mondja, a rádióból tanult énekelni, táncolni meg a tehén szarvánál kezdett. Mezőkölpény büszkesége több mint húsz éve már, hogy Magyarországra jár táncolni, énekelni, de tanítani is, itthon azonban még nem „fedezték fel”.

Szász Cs. Emese

2013. október 02., 21:552013. október 02., 21:55

2013. október 02., 22:212013. október 02., 22:21

Bár Mezőkölpényben mindenki ismeri, s csak Teri mamának hívja Szabó Terézt, nem kellett mi érdeklődjünk senkitől, hogy vajon hol lakik a népművészet helyi mestere. A 72 éves asszony elénk jött a templomhoz, s onnan vezetett el szerény hajlékába. Örvendezik, hogy itthon találtuk, de csak éppen azért, mert most esik az eső, mert ha nem lenne rossz idő, most is a mezőn lenne. „Sötétben megyek, sötétben jövök. Muszáj napszámba dolgozni, mert a kicsi nyugdíjam nem elég semmire, csak itt a szememet veri ki, né” – jegyzi meg a néni, miközben bevezet a lakásába. Rögtön elnézést kér, hogy ecetszag van a házban, de a rossz időt arra használta ki, hogy egy kicsi zöldpaszulyt rakjon el télire. Ilyenkor még jól is jön ez a kicsi eső, mert amúgy csak éjszaka van ideje az eltevésekre. Úgy rakta el a zakuszkát, a csípőst, a meggyet is: miután hazajött a mezőről.

„Itt né, hogy örülök a papíromnak”

Nemsokára előkerülnek a képek is, Teri néninek ugyanis már fényképei is vannak az augusztusi díjazásról, arról, amikor Balog Zoltántól, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjétől megkapta a Népművészet Mestere-díjat. „Nem is tudtam, mire megyek, azt hittem táncolni hívnak, küldték utánam a kocsit, ahogy máskor is. Aztán a díjazáson találtam magam. Itt né, hogy örülök a papíromnak” – mutatja a Budapesten készült képet Teri néni, s magát a díjat bizonyító oklevelet is. „Én meg akartam köszönni valahogy szavilag is, de a sírás fogott el, s nem akartam csúnyán csinálni, s akkor inkább hallgattam” – teszi hozzá kissé szégyenlősen.

A kölpényi az igazi csárdás

Szabó Teréz 16-17 évesen a szomszéd falvakban kezdett fellépni, Magyarországon pedig azért ismerik, mert még a Ceauşescu-rendszer alatt  kihívta énekelni egy mezőkölpényi származású, balkezes zenész, Szabó Viktor. Ő ismertette meg Teri nénit a magyarországi tánctanárral, Szabó Szilárddal, aki azóta is megszervezi Teri néni határon túli fellépéseit.

„Táncházakba járok, táncolok, énekelek, és tanítom őket a mi táncunkra. Kérik tőlem az eredeti csárdást, mert innen ered a valódi. Most is járják, de félrejárják. Én meg tanítom nekik az eredeti kölpényi csárdást. Magyarországon szeretik a népzenét, s tudják is járni. Jönnek a munkából és mennek a táncházba. Ott nagyon oda vannak ezekért a dolgokért. Itt meg mintha senkinek sem kellene” – mondja Teri néni, aki szerint manapság csak olyan zenére hajlandók a fiatalok táncolni itthon, amit sötétben járhatnak. Márpedig a diszkót ő nem szereti, s arra is tisztán emlékszik, hogy az ő idejében sötétedéskor haza kellett menni. Többek közt ennek tudja be azt is, hogy itthon nem jár fellépésekre, nem hívják, nem ismerik a Népművészet mesterét még Marosvásárhelyen sem.

Ha táncolni kell, semmi baja sincsen

S hogy honnan tanulta mindezt Teri néni? Saját elmondása szerint csak úgy magától. Énekelni már az iskolában is mindig őt tették oda, s repertoárját a rádióból bővítette. „A rádióból tanulom, amikor mosok, van egy papír, ceruza, s jegyzetelem, amit hallok. Én a kottát nem ismerem, de bármilyen éneket énekeljenek, hamar felveszem a dallamát, s a szövegbe még pótolok is, ha nem jön ki a lépés. Mondták is már rám, hogy költő vagyok” – nevet Teri néni. Táncolni is igazán érdekes módon tanult, a háztáji tehénnel járta legelőször. „Tudják, hol tanultam táncolni? A tehén szarvánál. Jártam etetni a tehenet, s nem engedtem, hogy egyék, feszt rángattam a szarvát, s jártam mellette a csárdást. Jöttem haza délben, s édesapám mondta, hogy leányka, a tehén éhes. Mert, ugye én egész nap ráztam a fejét s énekeltem, s nem hagytam, hogy egyék” – emlékszik vissza a 72 éves asszony.

Vallja, hogy őt a zene és a tánc élteti, baj van az ízületeivel, magas a vérnyomása, dagad a lába, de ha táncolni kell, semmi baj sincsen, s bizony  a munkát is bírja. Energiája annyi van, hogy három fiatalnak is elég lenne, s ha most ő lenne fiatal, bizony ma már másként csinálna mindent: először is elmenne, amikor el akarták vinni Kolozsvárra a Népi Együtteshez. „Ha akkor elmentem volna, ma már eddig jó nyugdíjat kapnék, s az aranytól ki látszanék” – mutatja csupasz ujjait az asszony nevetve. Na, nem azért, mintha  a kapálást, s a mezei munkát megvetné, azt is szereti, s elvégre valakinek azt is meg kell csinálni.

„Hosszú napokat mesélhetnék – állítja a táncos kedvű néni – de csak, ha rosszról kellene mesélni. Jó nem sok történt velem, de a rosszról meg nem is érdemes mesélni. A jó az, hogy lett négy szép gyermekem és hat unokám is, és szeret táncolni mindenik.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!