A tehén szarvával tanult táncolni

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Önmaga tanítója volt a mezőkölpényi Szabó Teréz, akit nemrég Népművészet mestere címmel tüntettek ki Magyarországon. Ahogy ő mondja, a rádióból tanult énekelni, táncolni meg a tehén szarvánál kezdett. Mezőkölpény büszkesége több mint húsz éve már, hogy Magyarországra jár táncolni, énekelni, de tanítani is, itthon azonban még nem „fedezték fel”.

Szász Cs. Emese

2013. október 02., 21:552013. október 02., 21:55

2013. október 02., 22:212013. október 02., 22:21

Bár Mezőkölpényben mindenki ismeri, s csak Teri mamának hívja Szabó Terézt, nem kellett mi érdeklődjünk senkitől, hogy vajon hol lakik a népművészet helyi mestere. A 72 éves asszony elénk jött a templomhoz, s onnan vezetett el szerény hajlékába. Örvendezik, hogy itthon találtuk, de csak éppen azért, mert most esik az eső, mert ha nem lenne rossz idő, most is a mezőn lenne. „Sötétben megyek, sötétben jövök. Muszáj napszámba dolgozni, mert a kicsi nyugdíjam nem elég semmire, csak itt a szememet veri ki, né” – jegyzi meg a néni, miközben bevezet a lakásába. Rögtön elnézést kér, hogy ecetszag van a házban, de a rossz időt arra használta ki, hogy egy kicsi zöldpaszulyt rakjon el télire. Ilyenkor még jól is jön ez a kicsi eső, mert amúgy csak éjszaka van ideje az eltevésekre. Úgy rakta el a zakuszkát, a csípőst, a meggyet is: miután hazajött a mezőről.

„Itt né, hogy örülök a papíromnak”

Nemsokára előkerülnek a képek is, Teri néninek ugyanis már fényképei is vannak az augusztusi díjazásról, arról, amikor Balog Zoltántól, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjétől megkapta a Népművészet Mestere-díjat. „Nem is tudtam, mire megyek, azt hittem táncolni hívnak, küldték utánam a kocsit, ahogy máskor is. Aztán a díjazáson találtam magam. Itt né, hogy örülök a papíromnak” – mutatja a Budapesten készült képet Teri néni, s magát a díjat bizonyító oklevelet is. „Én meg akartam köszönni valahogy szavilag is, de a sírás fogott el, s nem akartam csúnyán csinálni, s akkor inkább hallgattam” – teszi hozzá kissé szégyenlősen.

A kölpényi az igazi csárdás

Szabó Teréz 16-17 évesen a szomszéd falvakban kezdett fellépni, Magyarországon pedig azért ismerik, mert még a Ceauşescu-rendszer alatt  kihívta énekelni egy mezőkölpényi származású, balkezes zenész, Szabó Viktor. Ő ismertette meg Teri nénit a magyarországi tánctanárral, Szabó Szilárddal, aki azóta is megszervezi Teri néni határon túli fellépéseit.

„Táncházakba járok, táncolok, énekelek, és tanítom őket a mi táncunkra. Kérik tőlem az eredeti csárdást, mert innen ered a valódi. Most is járják, de félrejárják. Én meg tanítom nekik az eredeti kölpényi csárdást. Magyarországon szeretik a népzenét, s tudják is járni. Jönnek a munkából és mennek a táncházba. Ott nagyon oda vannak ezekért a dolgokért. Itt meg mintha senkinek sem kellene” – mondja Teri néni, aki szerint manapság csak olyan zenére hajlandók a fiatalok táncolni itthon, amit sötétben járhatnak. Márpedig a diszkót ő nem szereti, s arra is tisztán emlékszik, hogy az ő idejében sötétedéskor haza kellett menni. Többek közt ennek tudja be azt is, hogy itthon nem jár fellépésekre, nem hívják, nem ismerik a Népművészet mesterét még Marosvásárhelyen sem.

Ha táncolni kell, semmi baja sincsen

S hogy honnan tanulta mindezt Teri néni? Saját elmondása szerint csak úgy magától. Énekelni már az iskolában is mindig őt tették oda, s repertoárját a rádióból bővítette. „A rádióból tanulom, amikor mosok, van egy papír, ceruza, s jegyzetelem, amit hallok. Én a kottát nem ismerem, de bármilyen éneket énekeljenek, hamar felveszem a dallamát, s a szövegbe még pótolok is, ha nem jön ki a lépés. Mondták is már rám, hogy költő vagyok” – nevet Teri néni. Táncolni is igazán érdekes módon tanult, a háztáji tehénnel járta legelőször. „Tudják, hol tanultam táncolni? A tehén szarvánál. Jártam etetni a tehenet, s nem engedtem, hogy egyék, feszt rángattam a szarvát, s jártam mellette a csárdást. Jöttem haza délben, s édesapám mondta, hogy leányka, a tehén éhes. Mert, ugye én egész nap ráztam a fejét s énekeltem, s nem hagytam, hogy egyék” – emlékszik vissza a 72 éves asszony.

Vallja, hogy őt a zene és a tánc élteti, baj van az ízületeivel, magas a vérnyomása, dagad a lába, de ha táncolni kell, semmi baj sincsen, s bizony  a munkát is bírja. Energiája annyi van, hogy három fiatalnak is elég lenne, s ha most ő lenne fiatal, bizony ma már másként csinálna mindent: először is elmenne, amikor el akarták vinni Kolozsvárra a Népi Együtteshez. „Ha akkor elmentem volna, ma már eddig jó nyugdíjat kapnék, s az aranytól ki látszanék” – mutatja csupasz ujjait az asszony nevetve. Na, nem azért, mintha  a kapálást, s a mezei munkát megvetné, azt is szereti, s elvégre valakinek azt is meg kell csinálni.

„Hosszú napokat mesélhetnék – állítja a táncos kedvű néni – de csak, ha rosszról kellene mesélni. Jó nem sok történt velem, de a rosszról meg nem is érdemes mesélni. A jó az, hogy lett négy szép gyermekem és hat unokám is, és szeret táncolni mindenik.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei