Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Elkezdődtek hétfőn az érettségi írásbeli vizsgái, amelyekre több mint 126 ezer végzős jelentkezett országszerte. Hargita megyében hétfőn 1986-an vizsgáztak, Maros megyében 2967-en. A vizsga rendben zajlott, senkit sem kellett puskázás miatt kitenni.
2022. június 21., 10:082022. június 21., 10:08
Az elmúlt két hétben zajlottak az érettségi vizsga kompetenciavizsgái, előbb román nyelv és irodalomból, majd anyanyelvből szóbeliztek a diákok, valamint a digitális kompetencia- és az idegennyelvvizsga is várt rájuk. Hétfőn reggel azonban elkezdődött a vizsga írásbeli szakasza, amely mindig a nagyobb „falat” a végzősök számára.
Az oktatási minisztérium adatai szerint összesen 126 454 tanuló iratkozott fel idén az érettségire, közülük 111 329-en ebben az évben, 15 125-en korábbi években fejezték be tanulmányaikat.
– tudtuk meg Illés Ilidkótól, a Maros megyei tanfelügyelő-helyettestől, aki azt is elmondta, hogy senkit nem kellett kitenni a vizsgákról puskázás, vagy valamilyen tiltott segédeszköz felhasználása miatt.
A román nyelv és irodalom vizsga után június 22-én a választott tantárgyból, 23-án pedig anyanyelvből írásbeliznek az érettségizők. Az eredményeket június 27-én 12 óráig kell nyilvánosságra hozni, az óvások benyújtása 12 és 18 óra között történik. A végleges eredményeket július elsején teszik közzé. A sikeres vizsga feltétele a 6-os átlag, illetve a legalább 5-ös jegy megszerzése minden vizsgatárgyból.
A román tételről
Az írásbeli vizsga tételeiről a román sajtóban nyilatkozó pedagógusok úgy vélekedtek, a feladatok nem engedtek túl nagy teret a diákok eredeti gondolkodásának és meglátásainak, a tételek meglehetősen kiszámíthatóak voltak, nem voltak nehezek. Az egyik tételben a diákoknak egy, a tananyagban szereplő vígjátékról kellett értekezniük, a pedagógusok meglátásai szerint a legtöbb diák valószínűleg Ion Luca Caragiale egyik művét választotta.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!