
Fotó: Tom Walker / Accent Alaska
Az utóbbi évtizedben folyamatosan emelkedett Hargita megyében a medvék létszáma. A növekedésre több magyarázat is létezik.
2010. július 28., 17:252010. július 28., 17:25
2010. július 28., 19:452010. július 28., 19:45
Fotó: Kristó Róbert
2002-ben 736 medve élt Hargita megye erdőségeiben, most pedig, a becsült adatok szerint, az optimális létszám háromszorosa, mintegy 1100 medve van a megyében.
\"Valamikor kidolgoztak egy kulcsrendszert, és pontozásos módszerrel határozták meg egy-egy terület eltartó képességét – magyarázta Máthé Károly, a Hargita Megyei Erdészeti és Vadállományi Felügyelőség felügyelője. – Figyelembe vették, hogy mekkora, milyen összetételű erdők található egy adott területen, egészen addig el, hogy hány esztena és mennyi kóbor kutya van. Eszerint nálunk 341 lenne az ideális szám. Korábban egy empirikus, tapasztalati módszerrel dolgoztunk, amely ezer hektáron egy medvét tartott ideálisnak – eszerint Hargita megye 593 944 hektárra kiterjedő vadászterületén hatszáz egyed lenne optimális. Mindkét számításhoz képest sok medvénk van.\"
A környezetvédők szerint ez az optimális szám túl alacsony. „Nyugat-Európában nem is használják ezt a terminust. Ott nincs ilyen, hogy optimális szám, hanem a területnek az effektív eltartó képességéről van szó. Amikor egy állatfaj annyira elszaporodik, hogy negatív hatással van az élőhelyére, akkor mondható, hogy átlépte a normális kereteket, ilyenkor lehet esetleg ritkítani\" – vélekedett Szabó Szilárd, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa.
A vadásztársaságok 2010-re nyolcvanhat medve kilövését kérték, a környezetvédők mindössze ötven kilövését javasolták. „Tavaly ötvenkét medve kilövésére volt jóváhagyás, de még azt sem lőtték ki” – tette hozzá a szakember, aki úgy tudja, országszinten több mint háromszázas volt a kilövési keret, amelyből százhatvanat lőttek ki. „Mi úgy gondoljuk, hogy amit jóváhagynak, az nem is keret, hanem a maximális plafon, ameddig be lehet avatkozni az állomány számába – mondta Szabó Szilárd. – Ez nem azt jelenti, hogy ennyit meg is kell lőni.”
Mi a szaporulat a magyarázata? – erre keresünk választ a Csíki Hírlap 2010. júliusi 29-ei számában.
Csinódon már javában készülődnek a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsúra. Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzos szerint a hagyományok alapján nem a kommunista időkben felfuttatott március 8-a, hanem ez a magyar nők igazi ünnepe.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint ezután a rendszer demográfiai adatainak figyelembe vételével döntenek majd az évente meghirdetett rezidensorvosi helyek számáról.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.
A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.
Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.
Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.
Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.
szóljon hozzá!