Fotó: Barabás Géza
Százakat számláló vendégkoszorú kísérte utcahosszan, majd templomba és a hét határra szóló gyermeklakodalom helyszínéül szolgáló rendezvénysátorba Kovács László homoródkarácsonyfalvi vőlegényt és varsányi menyasszonyát, Petrovics Fannit a Nógrád megyei Varsányban. Csupán három feldolgozott disznó bánta a vigasságot.
2018. július 02., 21:172018. július 02., 21:17
2018. július 02., 22:582018. július 02., 22:58
A két falu mindegyik testvértelepülésén idejében közhírré tették, hogy páratlan kézfogóra készülnek Varsányban szombaton. Fel is kerekedtek, hogy tanúi lehessenek, miként párosítják össze az erdélyi és a palóc lakodalmas szokásokat.
Nem hallottak ott menyasszonylopásról, de most láthatták is. Harsányan drukkoltak a rengeteg papírba csomagolt nászajándék, a székelylegény-baba kibontásánál a menyasszonynak – újdonság volt ez a lakodalmi rítus is. A Székely–palóc lakodalom elnevezésű programot a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt keretében valósította meg a karácsonyfalvi Dungó Kulturális Egyesület (DKE) és a varsányi székhelyű Nógrád Turizmusáért Egyesület, melynek elnöke a település polgármestere, Kanyó Judit.
Varsányban eddig soha nem kötötték el az utat a nászmenet előtt
Fotó: Barabás Géza
Benedek Enikő, a DKE elnöke megkérdezte a palóc arát, bánja-e, hogy kérője már háromszor volt vőlegény Karácsonyfalván.
– jött a válasz. Az autóbusznyi karácsonyfalvi násznépet a helybéli családok testvérekként fogadták. Pénteken feldolgozták a három disznót, közösen feldíszítették a lakodalmas sátrat, majd a Hagyományok Házában megtekintették a karácsonyfalvi gyermeklakodalmas tavalyi budapesti bemutatóján készült fényképekből összeállított tárlatot.
A plakett egyik felét, a palóc leányt ábrázolót a varsányi Kanyó Balázs, a székely legényt pedig a karácsonyfalvi Béla Albert fafaragó készítette. A megnyitón, amelyre meghívták Tőkés Ferenc tanárt is, akinek köszönhetően létrejött a testvértelepülési kapcsolat, számos lélekhez szóló beszéd hangzott el. A rendezvényre Beer Miklós váci megyéspüspök kért áldást.
Fotó: Barabás Géza
A székely–palóc lakodalmas dallamait, jeleneteit és forgatókönyvét az internet segítségével egyeztették: karácsonyfalvi volt a klánétás, varsányi a harmonikás. A pompás helyi lakodalmi viseletbe öltöztetett menyasszony készülődése a Kézművesházban zajlott. A vőlegény búcsúztatója után a Falumúzeumból vonultak a karácsonyfalviak.
A legkisebb részvevő a karácsonyfalvi, pántlikapálcás, hétéves Fűzi Kristóf volt. A templomba menet megkínálták a menyasszonylesőket – a karácsonyfalviak kalácsáról azt hitték, sáfránnyal színezett. A helybéli asszonyok rengeteg házi süteményét fedeles kosárból kínálgatták.
Fotó: Barabás Géza
A vacsora húsleves, pörkölt és sült volt krumplival, amit sütemény és torta követett. Hajnalban mindkét falu lakodalmas káposztáját, a töltelékest, illetve a lucskost is felszolgálták. A menyaszonylopás főszereplője a karácsonyfalvi autóbusz vezetője volt, a kiváltáshoz kacsatáncot kért a násznagyoktól. A vőlegény nászajándéka egy palócruhás baba lett. Kovács László mosolyogva mondta, hogy
Fotó: Barabás Géza
A vasárnapi hálaadó szentmisén Benedek Mihály karácsonyfalvi unitárius lelkész kifejezte: bár a gyermeklakodalmast csak „megjátszották”, valójában a székely és a palóc népszokások házasodtak össze.
A vendéglátók nagyon kitettek magukért, hangsúlyozta Benedek Enikő. Nem csoda, hogy könnyes volt az elköszönés.
Fotó: Barabás Géza
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!