Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósi Magyar Királyi Gimnázium építése 1915-ben fejeződött be, ünnepélyes átadásra azonban az első világháború miatt nem került sor. A gimnázium homlokzatát akkor a magyar koronás címer és az őt vigyázó angyalok díszítették. Sajnos, nem sokáig. A Trianon utáni új hatalom leverte, eltüntette a domborművet. Vasárnaptól azonban újra az alma mater bejárata fölött látható a magyar címer.
2011. szeptember 04., 19:162011. szeptember 04., 19:16
2011. szeptember 14., 14:352011. szeptember 14., 14:35
Egy lángot adok, ápold...
Mondhatjuk azt is, hogy közel száz év után végre sor kerülhetett a gyergyószentmiklósi Magyar Királyi Gimnázium, azaz a mai Salamon Ernő Gimnázium ünnepélyes átadására. Az elmúlt években kívül-belül megújult, restaurált, eredeti szépségében visszaállított tanintézmény homlokzatán sokáig egy üres téglalap alakú falfelület jelezte, hogy innen valami hiányzik. Vasárnaptól azonban igazi pompájában díszeleg a gimnázium. Helyére került az utolsó hiányzó díszítőelem. Az iskolára visszahelyezték a magyar koronás címert.
Egy lángot adok, ápold, add tovább – hangzott el Reményik Sándor verse a címer visszahelyezésének ünnepségén. Ennek a versnek a mondanivalójára építette beszédét Lakatos Mihály igazgató is. Elhangzott: őseink egy lángot adtak kezünkbe azzal, hogy összegyűjtötték a tanoda építéséhez szükséges pénzt, látva, tudva, hogy a nemzet boldogulása csak tanult fiai révén lehetséges. Ezt a lángot ápolja, őrzi becsülettel azóta is, és adja tovább mindmáig tanárok, tanulók hosszú sora, a történelem minden viszontagsága, nehézsége ellenére.
A két angyal vigyázzon ránk a szülőföldön
Nem vagyok vendég, Gyergyószentmiklóson itthon érzem magam – jelentette ki Földi László, Cegléd polgármestere a vasárnapi ünnepségen. Földi a címer adományozójaként vehetett részt az eseményen, az ő személyes ajándéka a dombormű. A kivitelezés Varga Gábor dombóvári szobrászművész nevéhez fűződik. „A két angyal őrizze szíveteket, benneteket a szülőföldeteken a címer fölött a korona pedig tartsa egybe az egész Kárpát-medencét” – hangzottak a ceglédi polgármester szavai.
Egy nemzet jövőjét úgy lehet ellehetetleníteni, ha múltjától megfosztjuk – emiatt verték le annak idején a címert az iskola bejárata fölül, és emiatt volt elképzelhetetlen a visszahelyezése a kommunizmus évtizedei alatt is – jelentette ki Mezei János polgármester. A kommunizmus még mindig érezteti hatását, az egymás ellen uszított nemzetek, szétszakadt családok ezt mutatják. Meg kell tisztítanunk a világot ennek a korszaknak a bálványaitól – és akkor újra hihetünk a feltámadásban.
A címeres homlokzatdísz felavatási ünnepségén jelen volt Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke is, aki Ravasz László egykori református püspök szavait idézte: „magyarnak lenni nem végzet, nem dicsőség, hanem feladat”. A püspök szavait hozta összefüggésbe a gimnázium életével: tudjuk, milyen nehéz feladat volt hosszú évtizedekig, több emberöltőn át magyar oktatónak, tanárnak lenni itt Székelyföldön, és megmaradni igaz embernek, magyarnak, de mindig volt, aki megtette, amit kellett, amit lehetett, generációk tudhatták meg, hogy hová tartoznak. A most helyére került címer hirdeti: otthon vagyunk, ahol élünk, de figyelmeztet: a hazát csak fiai tehetik naggyá.
Bíró Sándor lelkipásztor a homlokzatdísz megáldásakor elmondta: a kövek is elporladhatnak, az épületek is összeomolhatnak, de az Isten és az ő igéje megmarad. Erre építsünk, az oktatók ennek szellemében neveljék a fiatalságot.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!