A Madarasi Hargitán egy váltásban négy hegyimentőre számíthatnak a balesetet szenvedők
Fotó: Virginiás Bandó
Még csak a síszezon elején tartunk, de már ötvennél több esetben volt szükség a hegyimentők segítségére a Hargita megye sípályáin történt kisebb-nagyobb baleseteknél. Mivel a hegyimentők nem tudnak mindenhol ott lenni, elengedhetetlen, hogy a helyszínen legyen olyan személyzet, amely képes alapszinten ellátni a sérüléseket. Nemrég a megyei mentőszolgálat megtartotta az első elsősegély-tanfolyamot a síközpontok munkatársainak.
2018. január 07., 20:152018. január 07., 20:15
A megye síközpontjainak zömében alig több mint két hete indult a szezon, de már ötvennél is több balesetnél volt szükség szakszerű segítségnyújtásra. Leggyakoribbak a végtagtörések voltak, emellett előfordultak vágott sebek, fejsérülések is, nagyon súlyos sérülés azonban eddig szerencsére nem történt – közölte Fekete Örs, Hargita Megye Tanácsa Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálatának vezetője. Idényben és legfőképp vakáció idején a Hargita megyei sípályákon összesen nyolcvan hegyimentő teljesít szolgálatot.
Komoly nehézséget jelent azonban, hogy szétszórtan, egymástól akár 150 kilométeres távolságra helyezkednek el a sípályák, ezért fontos, hogy azok személyzetében mindig legyen valaki, aki ért az elsősegélynyújtáshoz.
„Mivel komoly balesetek is előfordulhatnak, fontos, hogy szakképzett emberek legyenek a pályán, akik tudják, mit csinálnak. Jó, ha az ott dolgozók ismerik az elsősegélynyújtási technikákat, melegen tudják tartani a sérültet, esetleg rögzíteni tudnak egy törést, el tudják látni a sebet mindaddig, amíg a hegyimentők odaérnek” – hangsúlyozta Fekete Örs.
„Hiába hívják a 112-t, amíg a mentő megérkezik elég sok idő eltelik, addig pedig segíteni kell, ez az egyik legfontosabb tényező. A másik gond, hogy nem is olyan könnyű mentőt hívni. Sokan helytelenül adják le a hívást, nem tudják, mit kell ilyenkor mondani” – érvelt Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője az elsősegélynyújtás ismeretének fontossága mellett.
Nemrég, a szezon elején tartották az első tanfolyamot a síközpontok munkatársainak, amelyen huszonhatan vettek részt. A húszórás elméleti és gyakorlati képzés néhány síközpont üzemeltetőjének kérésére és a mentőszolgálat felajánlására történt, igény esetén folytatják – tudtuk meg az mentőorvostól. Megjegyezte, hogy
Úgy véli, ilyen helyeken állandó jelleggel kell lennie legalább két személynek, aki szükség esetén az alapszintű ellátást biztosítani tudja, hiszen „amikor megtörténik a baj, fel kell tudni ismerni annak súlyosságát, tartani az életfunkciókat, nem súlyosbítani az illető állapotát. Szélsőséges példával élve, ha megáll az illető szíve, és senki sem tudja újraéleszteni, amíg a mentő kiér, a legjobb esetben is akkora az időveszteség, hogy ha túl is éli, komoly károsodást szenved” – magyarázta a mentőorvos.
A Havas Bucsin kisebb, könnyű családi pályáján Magyari Márta üzemeltető többéves tapasztalata szerint nagyon ritkán történnek balesetek, szezononként kettő-három, azok sem súlyosak. Ott nincs állandó hegyimentő-szolgálat, viszont múlt hónapban hat alkalmazott elvégezte az elsősegély-tanfolyamot, így mostantól ők vigyáznak a sérültekre a szakszerű segítség megérkezéséig.
A Madarasi Hargitán szinte mindennap történik egy-két baleset, ezért fontos a hegyimentők jelenléte, itt a fő szezonban tizenhatan dolgoznak, négyes csoportokban váltva egymást – tudtuk meg Ruszuly Emesétől, a síközpont sajtófelelősétől. Ott
A pályán a leggyakoribbak a térd-, boka-, illetve vállficamok, valamint a végtagtörések.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
szóljon hozzá!