
Nem zár be a marosvásárhelyi vagy a csíkszeredai Sapientia-kampusz, ha például az egyetem kolozsvári karán három vírusos esetet jelentenek. Archív
Fotó: Haáz Vince
Az egyetemek nem fognak három különböző oktatási egységükben megerősített koronavírus-eset után automatikusan bezárni – többek között ezt a döntést is rögzítik abban a jogszabálytervezetben, amely jelenleg az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös rendeletében szerepel. Ennek megfelelően az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg az adott helyzetekre reagálva: figyelembe véve az esetek számát és a megjelenési helyüket egyetemi épületekre lebontva.
2020. október 04., 14:302020. október 04., 14:30
Az iskolákra és óvodákra továbbra is érvényes az a járványügyi előírás, miszerint ha egy iskola három különböző osztályában megjelenik egy-egy koronavírusos eset, az utolsó eset visszaigazolásától számítva két hétre felfüggesztik az oktatást az egész intézményben. Az oktatási minisztérium összesítése szerint iskolakezdés napján országosan 238 intézmény kezdett piros forgatókönyvvel, azaz teljes mértékben online,
Eddig az egyetemek esetében nem tett különbséget a jogszabály, noha sok felsőoktatási intézményben a különböző karok oktatási programja más-más épületben zajlik. Az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös jogszabálytervezetben rögzítik azt, hogy ezután az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg helyzetekre lebontva: figyelembe véve az esetek számát, illetve az egyetemi karok épületei szerinti megoszlását.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) vezetőségében is felmerült a jogos kérdés tanévnyitó előtt, hogy amennyiben a marosvásárhelyi karon lesz három eset, a csíkszeredai, a kolozsvári és a sepsiszentgyörgyi karokat is be kell-e zárni, hiszen ugyanahhoz az intézményhez tartoznak. A megerősített válasz az volt, hogy természetesen nem kell, az előírás az egyetemi kampuszokra vonatkozik – fejtette ki a Székelyhonnak Dávid László, a Sapientia – EMTE rektora.
„Ha azt nézzük, hogy a szemeszter végéig meg kellene érkezzen az oltás, akkor most mindent meg kellene tennünk azért, hogy a vírusnak kitett korosztályt próbáljuk megvédeni.
– tette hozzá a rektor.
Az erdélyi magyar egyetemen jelenleg két-három hetes időszakokra felosztott rendszerben zajlik az oktatás. Az első két hétben jórészt távoktatással, interneten keresztül tanulnak a hallgatók, leszámítva a kertészmérnököket, ugyanis náluk a növények élettartama miatt télen nem lehet gyakorlati órákat tartani, tehát ott most laborórák vannak.
A jövő héttől kezdődően különböző évfolyamok jönnek az egyetemre, tömbösítve tartják nekik a gyakorlati órákat, az első-, másod-, aztán harmadévesek jönnek, majd a negyedévesek, és két hét után megváltozik az órarend – tudtuk meg a Sapientia rektorától az egyetem járványügyi előírásoknak megfelelő tanrendjét.
„Azért kellett így megoldani, mert van egy előírás Romániában, hogy legfeljebb két hallgatót lehet egy szobába elhelyezni a bentlakásban, viszont a járványmegelőzési bizottságunk, amelynek tagja a csíkszeredai járványügyi hivatal elnöke, azt ajánlotta, hogy
– magyarázta Dávid László.
A Sapientia diákjai között eddig még nem jelentettek koronavírusos esetet, a tanári karból egy kolléganő van jelenleg karanténban, akinek a fia megfertőződött, és ezért őt el kellett különíteni – válaszolta a Székelyhon megkeresésére Dávid László rektor.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!