Nem zár be a marosvásárhelyi vagy a csíkszeredai Sapientia-kampusz, ha például az egyetem kolozsvári karán három vírusos esetet jelentenek. Archív
Fotó: Haáz Vince
Az egyetemek nem fognak három különböző oktatási egységükben megerősített koronavírus-eset után automatikusan bezárni – többek között ezt a döntést is rögzítik abban a jogszabálytervezetben, amely jelenleg az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös rendeletében szerepel. Ennek megfelelően az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg az adott helyzetekre reagálva: figyelembe véve az esetek számát és a megjelenési helyüket egyetemi épületekre lebontva.
2020. október 04., 14:302020. október 04., 14:30
2020. szeptember 29., 14:352020. szeptember 29., 14:35
Az iskolákra és óvodákra továbbra is érvényes az a járványügyi előírás, miszerint ha egy iskola három különböző osztályában megjelenik egy-egy koronavírusos eset, az utolsó eset visszaigazolásától számítva két hétre felfüggesztik az oktatást az egész intézményben. Az oktatási minisztérium összesítése szerint iskolakezdés napján országosan 238 intézmény kezdett piros forgatókönyvvel, azaz teljes mértékben online,
Eddig az egyetemek esetében nem tett különbséget a jogszabály, noha sok felsőoktatási intézményben a különböző karok oktatási programja más-más épületben zajlik. Az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös jogszabálytervezetben rögzítik azt, hogy ezután az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg helyzetekre lebontva: figyelembe véve az esetek számát, illetve az egyetemi karok épületei szerinti megoszlását.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) vezetőségében is felmerült a jogos kérdés tanévnyitó előtt, hogy amennyiben a marosvásárhelyi karon lesz három eset, a csíkszeredai, a kolozsvári és a sepsiszentgyörgyi karokat is be kell-e zárni, hiszen ugyanahhoz az intézményhez tartoznak. A megerősített válasz az volt, hogy természetesen nem kell, az előírás az egyetemi kampuszokra vonatkozik – fejtette ki a Székelyhonnak Dávid László, a Sapientia – EMTE rektora.
„Ha azt nézzük, hogy a szemeszter végéig meg kellene érkezzen az oltás, akkor most mindent meg kellene tennünk azért, hogy a vírusnak kitett korosztályt próbáljuk megvédeni.
– tette hozzá a rektor.
Az erdélyi magyar egyetemen jelenleg két-három hetes időszakokra felosztott rendszerben zajlik az oktatás. Az első két hétben jórészt távoktatással, interneten keresztül tanulnak a hallgatók, leszámítva a kertészmérnököket, ugyanis náluk a növények élettartama miatt télen nem lehet gyakorlati órákat tartani, tehát ott most laborórák vannak.
A jövő héttől kezdődően különböző évfolyamok jönnek az egyetemre, tömbösítve tartják nekik a gyakorlati órákat, az első-, másod-, aztán harmadévesek jönnek, majd a negyedévesek, és két hét után megváltozik az órarend – tudtuk meg a Sapientia rektorától az egyetem járványügyi előírásoknak megfelelő tanrendjét.
„Azért kellett így megoldani, mert van egy előírás Romániában, hogy legfeljebb két hallgatót lehet egy szobába elhelyezni a bentlakásban, viszont a járványmegelőzési bizottságunk, amelynek tagja a csíkszeredai járványügyi hivatal elnöke, azt ajánlotta, hogy
– magyarázta Dávid László.
A Sapientia diákjai között eddig még nem jelentettek koronavírusos esetet, a tanári karból egy kolléganő van jelenleg karanténban, akinek a fia megfertőződött, és ezért őt el kellett különíteni – válaszolta a Székelyhon megkeresésére Dávid László rektor.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!