
Nem zár be a marosvásárhelyi vagy a csíkszeredai Sapientia-kampusz, ha például az egyetem kolozsvári karán három vírusos esetet jelentenek. Archív
Fotó: Haáz Vince
Az egyetemek nem fognak három különböző oktatási egységükben megerősített koronavírus-eset után automatikusan bezárni – többek között ezt a döntést is rögzítik abban a jogszabálytervezetben, amely jelenleg az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös rendeletében szerepel. Ennek megfelelően az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg az adott helyzetekre reagálva: figyelembe véve az esetek számát és a megjelenési helyüket egyetemi épületekre lebontva.
2020. október 04., 14:302020. október 04., 14:30
Az iskolákra és óvodákra továbbra is érvényes az a járványügyi előírás, miszerint ha egy iskola három különböző osztályában megjelenik egy-egy koronavírusos eset, az utolsó eset visszaigazolásától számítva két hétre felfüggesztik az oktatást az egész intézményben. Az oktatási minisztérium összesítése szerint iskolakezdés napján országosan 238 intézmény kezdett piros forgatókönyvvel, azaz teljes mértékben online,
Eddig az egyetemek esetében nem tett különbséget a jogszabály, noha sok felsőoktatási intézményben a különböző karok oktatási programja más-más épületben zajlik. Az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös jogszabálytervezetben rögzítik azt, hogy ezután az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg helyzetekre lebontva: figyelembe véve az esetek számát, illetve az egyetemi karok épületei szerinti megoszlását.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) vezetőségében is felmerült a jogos kérdés tanévnyitó előtt, hogy amennyiben a marosvásárhelyi karon lesz három eset, a csíkszeredai, a kolozsvári és a sepsiszentgyörgyi karokat is be kell-e zárni, hiszen ugyanahhoz az intézményhez tartoznak. A megerősített válasz az volt, hogy természetesen nem kell, az előírás az egyetemi kampuszokra vonatkozik – fejtette ki a Székelyhonnak Dávid László, a Sapientia – EMTE rektora.
„Ha azt nézzük, hogy a szemeszter végéig meg kellene érkezzen az oltás, akkor most mindent meg kellene tennünk azért, hogy a vírusnak kitett korosztályt próbáljuk megvédeni.
– tette hozzá a rektor.
Az erdélyi magyar egyetemen jelenleg két-három hetes időszakokra felosztott rendszerben zajlik az oktatás. Az első két hétben jórészt távoktatással, interneten keresztül tanulnak a hallgatók, leszámítva a kertészmérnököket, ugyanis náluk a növények élettartama miatt télen nem lehet gyakorlati órákat tartani, tehát ott most laborórák vannak.
A jövő héttől kezdődően különböző évfolyamok jönnek az egyetemre, tömbösítve tartják nekik a gyakorlati órákat, az első-, másod-, aztán harmadévesek jönnek, majd a negyedévesek, és két hét után megváltozik az órarend – tudtuk meg a Sapientia rektorától az egyetem járványügyi előírásoknak megfelelő tanrendjét.
„Azért kellett így megoldani, mert van egy előírás Romániában, hogy legfeljebb két hallgatót lehet egy szobába elhelyezni a bentlakásban, viszont a járványmegelőzési bizottságunk, amelynek tagja a csíkszeredai járványügyi hivatal elnöke, azt ajánlotta, hogy
– magyarázta Dávid László.
A Sapientia diákjai között eddig még nem jelentettek koronavírusos esetet, a tanári karból egy kolléganő van jelenleg karanténban, akinek a fia megfertőződött, és ezért őt el kellett különíteni – válaszolta a Székelyhon megkeresésére Dávid László rektor.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!