Nem zár be a marosvásárhelyi vagy a csíkszeredai Sapientia-kampusz, ha például az egyetem kolozsvári karán három vírusos esetet jelentenek. Archív
Fotó: Haáz Vince
Az egyetemek nem fognak három különböző oktatási egységükben megerősített koronavírus-eset után automatikusan bezárni – többek között ezt a döntést is rögzítik abban a jogszabálytervezetben, amely jelenleg az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös rendeletében szerepel. Ennek megfelelően az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg az adott helyzetekre reagálva: figyelembe véve az esetek számát és a megjelenési helyüket egyetemi épületekre lebontva.
2020. október 04., 14:302020. október 04., 14:30
2020. szeptember 29., 14:352020. szeptember 29., 14:35
Az iskolákra és óvodákra továbbra is érvényes az a járványügyi előírás, miszerint ha egy iskola három különböző osztályában megjelenik egy-egy koronavírusos eset, az utolsó eset visszaigazolásától számítva két hétre felfüggesztik az oktatást az egész intézményben. Az oktatási minisztérium összesítése szerint iskolakezdés napján országosan 238 intézmény kezdett piros forgatókönyvvel, azaz teljes mértékben online,
Eddig az egyetemek esetében nem tett különbséget a jogszabály, noha sok felsőoktatási intézményben a különböző karok oktatási programja más-más épületben zajlik. Az oktatási és egészségügyi minisztériumok közös jogszabálytervezetben rögzítik azt, hogy ezután az egyetem bezárásáról szóló döntést az egyes felsőoktatási egységek és a közegészségügyi igazgatóságok együttesen hozzák meg helyzetekre lebontva: figyelembe véve az esetek számát, illetve az egyetemi karok épületei szerinti megoszlását.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) vezetőségében is felmerült a jogos kérdés tanévnyitó előtt, hogy amennyiben a marosvásárhelyi karon lesz három eset, a csíkszeredai, a kolozsvári és a sepsiszentgyörgyi karokat is be kell-e zárni, hiszen ugyanahhoz az intézményhez tartoznak. A megerősített válasz az volt, hogy természetesen nem kell, az előírás az egyetemi kampuszokra vonatkozik – fejtette ki a Székelyhonnak Dávid László, a Sapientia – EMTE rektora.
„Ha azt nézzük, hogy a szemeszter végéig meg kellene érkezzen az oltás, akkor most mindent meg kellene tennünk azért, hogy a vírusnak kitett korosztályt próbáljuk megvédeni.
– tette hozzá a rektor.
Az erdélyi magyar egyetemen jelenleg két-három hetes időszakokra felosztott rendszerben zajlik az oktatás. Az első két hétben jórészt távoktatással, interneten keresztül tanulnak a hallgatók, leszámítva a kertészmérnököket, ugyanis náluk a növények élettartama miatt télen nem lehet gyakorlati órákat tartani, tehát ott most laborórák vannak.
A jövő héttől kezdődően különböző évfolyamok jönnek az egyetemre, tömbösítve tartják nekik a gyakorlati órákat, az első-, másod-, aztán harmadévesek jönnek, majd a negyedévesek, és két hét után megváltozik az órarend – tudtuk meg a Sapientia rektorától az egyetem járványügyi előírásoknak megfelelő tanrendjét.
„Azért kellett így megoldani, mert van egy előírás Romániában, hogy legfeljebb két hallgatót lehet egy szobába elhelyezni a bentlakásban, viszont a járványmegelőzési bizottságunk, amelynek tagja a csíkszeredai járványügyi hivatal elnöke, azt ajánlotta, hogy
– magyarázta Dávid László.
A Sapientia diákjai között eddig még nem jelentettek koronavírusos esetet, a tanári karból egy kolléganő van jelenleg karanténban, akinek a fia megfertőződött, és ezért őt el kellett különíteni – válaszolta a Székelyhon megkeresésére Dávid László rektor.
Jövő hét elején is örülhetünk szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
szóljon hozzá!