Fotó: Kristó Róbert
A nyár végi fokozottan meleg időjárás hatására a méhek újra elkezdtek hordani, ami igencsak ritkán fordul elő. A mostani hordás ugyanakkor nem befolyásolja az idei méztermést, amit közepesnek ítélnek a méhészek.
2011. augusztus 29., 17:052011. augusztus 29., 17:05
2011. szeptember 12., 11:512011. szeptember 12., 11:51
A június végi, július eleji rossz időjárás okozta kiesést teljes mértékben nem tudták pótolni a méhek. A mostani hordással saját maguk téli készletét gyűjtik be.
„Hiába van most jó idő, mert amikor igazán hordtak, akkor rossz idő volt. Valamit természetesen pótolnak a készletbe, de nem az árumézbe, hanem a téli tartalékba” – fogalmazott Hegyi Géza méhész, a Hargita Megyei Méhészegyesület alelnöke.
Elmondta: a pergetést általában július végéig minden évben elvégzik, és augusztus 1-jétől elkezdődik a méhek kezelése, illetve a teleltetésre való felkészítés. A méhészetben augusztus elseje számít az esztendő első napjának, az új szezon kezdetének. Augusztusban, ha nincs megfelelő készletük a családoknak, etetéssel pótolják azt. Ebben az évben érdekes jelenség történt, vagyis, hogy a méhek újra elkezdtek gyűjteni, valamilyen virágról vagy mézharmatról – a hordással a méhek a saját maguk készletét hordják be, ezt már nem pergetik ki – viszont a szakember szerint a dilemma az, hogy nem lehet tudni, megfelel-e a teleltetésre.
Ebben a helyzetben nagyon kevés etetést kell eszközölni, és a méhészek reménykednek, hogy a most mennyiségileg megfelelő begyűjtött méz jó minőségű és kitart tavaszig, nem okozva gondot a teleltetésnél.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!