Fotó: Nagy Vanda
Véget ért az első Digitális Kaláka Székelyudvarhelyen: nyolc erdélyi IT-s csapat negyvennyolc óra alatt dolgozott ki olyan prototípusokat, amelyek a közösséget szolgálják majd. Megtudhattuk, milyen lenne az Udvarlej, hogyan lehet optimalizálni a parkolást a városban, és született olyan terv is, amely a sportolni vágyókat hozza össze egy felhasználóbarát felületen. A hétvégén bebizonyosodott: a digitalizáció a mindennapokban is hasznos, és rendkívül innovatív megoldások születhetnek, ha a civilek és a fejlesztők egymásra találnak.
2018. június 26., 13:082018. június 26., 13:08
A U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség, Székelyudvarhely Önkormányzata, valamint a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány rendezte Digitális Kaláka hivatalos megnyitóját pénteken délben tartották a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben, majd vasárnap délig tartott a tényleges hackathon:
A munka szó szerint éjjel-nappal zajlott a Rákóczi Sportcentrumban. A hétvégi munka mellett kihívás volt az is, hogy a kész prototípusokat vasárnap délután érthető és laikusok számára is élvezhető módon kellett bemutatniuk a részvevőknek.
A kolozsvári SmartUp cégtől két csapat is érkezett a Digitális Kalákára: a Bring Me The Curry és a Holy Cow Burger is a microlearning terén dolgozott ki egy-egy prototípust.
Kimondottan a közalkalmazottak számára hasznos modulokat fejlesztett a SmartUp platformhoz a Bring Me The Curry csapat, amelynek vezetője Láng Máté, a SmartUp műszaki igazgatója. Csapattársai, Ambrus Adrián, Petri Andrei és Tempfli Arnold szintén a cég kolozsvári fejlesztő központjából érkező szoftverfejlesztők. Mint elmondták,
Másrészt ezekből a forrásokból könnyen beilleszthetővé tesz szövegrészeket automatikusan felismert sablonok alapján, és a közös szerkesztést is támogatja.
A Holy Cow Burger – amelynek tagjai Alexandru Derecichei, Ovidiu Rotaru, Oana Sabău és Sebesi Zoltán – a tudásszint ellenőrzésére és vizsgáztatásra alkalmas modult fejlesztett a rendszerhez. Hangsúlyosan próbáltak odafigyelni a közszféra specifikus igényeire, például
A szervezőktől azt is megtudtuk, hogy a SmartUp és a csapatok felajánlásának köszönhetően Székelyudvarhely rövidebb távon ingyenesen, hosszabb távon nagyon jelentős kedvezményekkel használhatná (adott kereteken belül) ezt a platformot.
A székelyföldi The_Innovative_Team csapat – Bujdosó Zsolt, Gábor Attila Roland, Józsa Zoltán és Székely Arthur – a lakossági ügyintézés megkönnyítésére tervezett platformot. Ennek lényege, hogy
Az esetlegesen hiányzó adatokat (és csak azokat) automatikusan bekéri, kiegészítve azokkal a generált dokumentumokat. Végül az aktacsomagot eljuttatja az okmányt kiállító intézményhez, kérvényezve az illető irat kibocsátását, és amint az megérkezik, lementi az ügyfél fiókjába. Ilyen egyszerű. És mindezért egyszer sem kellene betérni a városháza épületébe.
Két csapat is sporttal kapcsolatos prototípuson dolgozott. Csak Sport! a neve annak a projektnek, amelyet a székelyföldi Antiinovációs klub csapat – Györfi Sándor, Szabó Dávid, Szilágyi Levente és Zsidó Mátyás – fejlesztett. A fiúk alapos felméréssel és tervezéssel kezdték a munkát, kérdőíveztek, potenciális felhasználókkal beszélgettek, és a visszajelzések, illetve eredmények alapján alakították a rendszer tervét. Az ilyen módon kidolgozott koncepcióhoz interaktív képernyőterveket készítettek. Az így elkészült alkalmazás prototípusa tehát nemcsak a magán és szervezett sportesemények követésére alkalmas, hanem segíti a szervezetek, sportegyesületek munkáját.
A kolozsvári CS.I.R.SZ. csapat is sporttevékenységeket támogató közösségi platformot fejlesztett ki. A Softech cégtől érkező szoftverfejlesztők, Bege István, Kátay Csilla, Mátis Szilárd és Nagy Roland által kidolgozott, Sportner nevű mobilalkalmazáson belül sporteseményeket hozhatunk létre, és feliratkozhatunk a mások által publikált eseményekre, partnereket kereshetünk sportolási tevékenységeinkhez.
A Feneketlen Kút nevű csapat a székelyudvarhelyi forgalm optimalizálását szolgáló prototípust dolgozott ki. A csapattagok a kolozsvári Bosch kutatás-fejlesztés részlegének, illetve a Codespring szoftverbrandet működtető Softech cégnek a munkatársai. Pável Szabolcs és Sándor Csanád doktori tanulmányaikat folytató kolozsvári kutatók, akik a BBTE-n is oktatnak. Kiss Anna és Szabó Zoltán két hét múlva védik magiszteri disszertációjukat. Kiss Anna neve talán már onnan is ismerős lehet, hogy ő volt a Székelyudvarhelyen is sokat használt FestivApp alkalmazás első verziójának kifejlesztője.
Ugyanakkor a rendszer statisztikákat is szolgáltatna a városvezetésnek, ami későbbi forgalom-átszervezéssel kapcsolatos döntések megalapozója is lehet.
Az udvarhelyi parkolási helyzet javítására dolgozott ki egy rendszert a kolozsvári egyetemistákból álló TODO: Team Name nevű csapat. A Gagyi Mátyás, Patakfalvi Örs Krisztián, Ráduly Zalán és Tüzes-Bölöni Kincső alkotta csapat rendszere
Minderre gépi tanuláson alapuló képfelismerési módszert alkalmaznak, konkrétabban konvolúciós neurális hálókat és deep learning módszert.
Nem utolsósorban a 402 Payment Required megnevezésű kolozsvári csapat – Török-Vistai Tamás, Brassai Beáta, Fazakas Tibor és Kelemen-Fehér Dénes Bálint – egy
A találóan Udvarlejnek nevezett digitális valuta ötletét a magyarországi Hajdúnánáson használt helyi pénz, a Bocskai Korona koncepciójából merítették, de teljesen digitális platformra vitték át.
A bemutatott prototípusokat neves szakemberekből álló zsűri értékelte, amelynek Bodó Zalán egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának oktatója,
Gálffy Csaba, az egyik legismertebb magyarországi online hardware- és software-magazin, a HWSW főszerkesztője, valamint Tossenberger Tamás, az egyik legnagyobb és legismertebb magyarországi startup accelerator központ, a Design Terminal startup programokért és kapcsolatokért felelős munkatársa volt tagja.
A szakemberek értékelése szerint így
Több gyergyószentmiklósi utcában is aszfaltoznak: van ahol egy öt éve húzódó beruházás zárul le, máshol a közművesítési munkálatok miatt felásott burkolatot állítják helyre.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
szóljon hozzá!