Székelyudvarhelyen az RMDSZ győzött és került többségbe a helyi tanácsban
Fotó: László Ildikó
Az RMDSZ szerezte meg a többséget az udvarhelyszéki önkormányzatok jelentős részében, azonban vannak helyszínek, ahol a Magyar Polgári Erő (MPE), illetve az Erdélyi Magyar Szövetség teljesített jobban. Ami meglepőbb, hogy olyan vidéki tanácsokban is szereztek mandátumot román pártok képviselői, ahol erre korábban nem volt példa.
2024. június 14., 08:002024. június 14., 08:00
2024. június 14., 08:132024. június 14., 08:13
Székelyudvarhelyen Szakács-Paál István RMDSZ-es polgármestert ősztől a 19 tagú testületben tizenhat RMDSZ-es tanácsos fogja segíteni, az egyelőre még nem biztos, hogy pontosan kik (hiszen bárki mondhatja, hogy visszalép), azt azonban megmutatjuk, hogy a helyhatósági választáson kik szerepeltek az RMDSZ-es listán:
1. Szakács-Paál István (ő polgármesterként a végrehajtói feladatot fogja ellátni, tehát tanácsosként nem dolgozhat), 2. Dr. Geréb László, 3. Arros Orsolya, 4. Ilyés Szabolcs-György, 5. Derzsi László, 6. Kakassy Norbert, 7. Hajdó Csaba-István, 8. Berde Zoltán, 9. Tornai Szilárd, 10. Dr. Tubák Nimród, 11. László Zsolt, 12. Dávid Endre, 13. Dr. Simon Károly, 14. Dr. Simon Mária-Tímea, 15. Pál Boglárka, 16. Bálint Attila. Mivel Szakács-Paál István helyét más fogja átvenni, ezért közöljük a lista 17. helyén szereplő nevet is, ő Jakab Zoltán.
Székelyudvarhely képviselő-testületébe bejutott még a Székelyudvarhelyért Párt három tanácsosa is, ők sorrendben: Gálfi Árpád, Bálint Csongor Attila és Biró Jolán. Az még nem világos, hogy az ősszel leköszönő polgármester leteszi-e vagy sem a mandátumi esküjét – legalábbis a Székelyhon erre vonatkozó kérdésére nem adott egyértelmű választ.
Székelykeresztúrt továbbra is Koncz Hunor-János fogja vezetni, ám pártja, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csak nyolc képviselővel lesz jelen az önkormányzatban. Az RMDSZ-nek így kilenc tanácsosa lesz. Szentegyházán is a korábbi polgármester, Lőrincz Csaba folytathatja a munkát; a helyi önkormányzatban tizenkét EMSZ-es és három RMDSZ-es képviselővel.
Az udvarhelyszéki községek önkormányzatáról azonban elmondható, hogy román pártok színeiben is nyertek mandátumot képviselők, legyen szó a Népi Mozgalom Pártról (PMP) vagy a Szociáldemokrata Pártról (PSD).
Bögöz: Ülkei Zoltán polgármester (RMDSZ), a 13 tanácsosból 11 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es
Etéd: Lőrinczi Pál polgármester (független), a 13 tanácsosból 11 RMDSZ-es, 2 PSD-s
Farkaslaka: Kovács Lehel polgármester (RMDSZ), 13 tanácsosból 13 RMDSZ-es
Felsőboldogfalva: Zsombori Levente polgármester (RMDSZ), a 13 tanácsosból 9 RMDSZ-es, 4 EMSZ-es
Fenyéd: Bokor Botond polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 10 RMDSZ-es, független
Galambfalva: Gyerkó Levente polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 11 RMDSZ-es
Homoródalmás: Tikosi László polgármester (RMDSZ), a 9 tanácsosból 8 RMDSZ-es, 1 EMSZ-es
Homoródszentmárton: Jakab Attila polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 11 RMDSZ-es
Kányád: György Sándor polgármester (RMDSZ), a 9 tanácsosból 9 RMDSZ-es
Kápolnásfalu: Benedek László polgármester (Magyar Polgári Erő), a 11 tanácsosból 5 RMDSZ-es, 5 MPE-s, 1 független
Korond: Katona Mihály polgármester (RMDSZ), a 15 tanácsosból 15 RMDSZ-es
Lövéte: Mihály Dénes polgármester (RMDSZ), a 13 tanácsosból 12 RMDSZ-es, 1 független
Máréfalva: Kovács Imre polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 11 RMDSZ-es
Oklánd: Godra Lehel polgármester (RMDSZ), a 9 tanácsosból 9 RMDSZ-es
Oroszhegy: Kovács Árpád polgármester (RMDSZ), a 13 tanácsosból 13 RMDSZ-es
Parajd: Nyágrus László polgármester (RMDSZ), a 15 tanácsosból 13 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es
Románandrásfalva: Nagy Lajos polgármester (RMDSZ), a 9 tanácsosból 8 RMDSZ-es, 1 PSD-s
Siménfalva: Nagy János polgármester (RMDSZ), a 13 tanácsosból 10 RMDSZ-es, 3 EMSZ-es
Szentábrahám: Simó Dezső polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 10 RMDSZ-es, 1 EMSZ-es
Székelyderzs: István Adrián polgármester (RMDSZ), a 9 tanácsosból 9 RMDSZ-es
Székelyvarság: Pál Lajos polgármester (RMDSZ), a 11 tanácsosból 9 RMDSZ-es, 2 független
Újszékely: Szabó Ottó polgármester (független), a 11 tanácsosból 9 RMDSZ-es, 2 PMP-s, 1 Roma Pártos
Zetelaka: Nagy Attila polgármester (RMDSZ), a 15 tanácsosból 15 RMDSZ-es
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
1 hozzászólás