Fotó: Simó Márton
Projektismertetővel egybekötött sajtótájékoztatót tartott a Korond-Parajd Természetvédelmi Gondnokság. A 2012 nyarán indult pályázatuk célja az általuk felügyelt természetvédelmi területek kezelési terveinek, menedzsment-terveinek az elkészítése.
2013. június 08., 11:312013. június 08., 11:31
2013. június 10., 06:022013. június 10., 06:02
Annak ellenére, hogy a szervezők a meghívókat, televíziós felhívást egy héttel a találkozó előtt kiküldték az érintett feleknek – önkormányzatok, iskolák, közbirtokosságok, sóvidéki egyesületek, helyi lakosok, földtulajdonosok –, a megfelelő érdeklődés elmaradt. Az előadók viszont a kis létszámú közönségnek is nagy szakértelemmel beszéltek tapasztalataikról. Az előadók közt szerepelt Pál Zoltán, a Korond-Parajd Természetvédelmi Gondnokság igazgatója, Demeter László biológus, aki a projektben szereplő hüllők, kétéltűek, vizes élőhelyek tanulmányozásában vesz részt, Kovrig Zoltán, aki a védett növények élőhelyeit kutatja, illetve a Nyárád és Küküllő menti Natura 2000-es terület gondnokságát végzi, továbbá Mihály István, aki a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséget képviselte.
Pál Zoltán gondnoksági igazgató vetítettképes előadásban foglalta össze a gondnokság eddigi megvalósításait, majd a jelenlegi pályázat mibenlétét. Mint elhangzott, a gondnokság a projektet körülbelül másfél éves előkészítő munka után 2012 tavaszán nyerte meg, a szerződés aláírására viszont csak 2012 augusztusában került sor, innen számít a körülbelül kétéves futamidő. A projekt támogatója az Európai Regionális Fejlesztési Alap (Fondul European de Dezvoltare Regională) Környezeti Programjának 4-es főtengelye (POS Mediu, Axa prioritară 4). A finanszírozást az EU es az állam különböző százalékokban, de együttesen vállalja, mivel az állam kötelezi a természetvédelmi területeket felügyelő szervezeteket, hogy két éven belül elkészítsék ezek kezelési terveit.
A projekt címe Korond-Parajd-Farkaslaka környéki természetvédelmi területek kezelési terveinek elkészítése és az érintettek tájékoztatása. A projektben foglalt tevékenységek három természetvédelmi területre irányulnak: Parajdi Sóhát és Sószoros természetvédelmi terület, Firtos-tető természetvédelmi terület és Fenyőkúti Tőzegláp Natura 2000-es terület. Különböző biológus, geográfus, térképész szakemberek több hónapon át rendszeres terepi felméréseket végeznek ezeken a területeken, hogy feltérképezzék a védett növény- és állatfajokat, azok élőhelyeit és az őket veszélyeztető hatásokat. Ezek az eredmények térképes adatbázisba kerülnek majd és ennek alapján elkészülnek azok a tanulmányok, amelyek segítenek a védelmi intézkedéseket tartalmazó kezelési tervek elkészítésében. A nyers terveket közvitára bocsátják helyi szinten, esetleges változtatások után pedig a végleges terveket előterjesztik a környezetvédelmi minisztériumhoz. Itt lépnek képbe a helyi lakosok, földtulajdonosok, akiknek ismerniük kell ezeket a védelmi javaslatokat. A találkozót is ebből a célból szervezték, hogy a projekt kezdetétől a végéig a helyi lakosság is figyelemmel kísérhesse a történéseket. A gondnokság munkatársai remélik, hogy a későbbiekben nagyobb lesz az érdeklődés ezen találkozók iránt, hogy megelőzzék az esetleges vitákat, amikor elfogadtatásra kerülnek a kezelési tervek.
A következő előadó Demeter László biológus-szakember volt, aki a saját, terepi tapasztalatairól beszélt. Őt követte Kovrig Zoltán, ökológus-szakember, aki a védett növények élőhelyeit tanulmányozza, emellett a Nyárád- és Küküllő menti Natura 2000-es terület felügyeletéről is beszélt. Az előadók sorát Mihály István folytatta, aki vetítettképes előadásban ismertette Hargita Megye Natura 2000-es területeit, illetve azok szerepét a helyi közösségek területhasználatában.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
szóljon hozzá!