
Fotó: Simó Márton
Projektismertetővel egybekötött sajtótájékoztatót tartott a Korond-Parajd Természetvédelmi Gondnokság. A 2012 nyarán indult pályázatuk célja az általuk felügyelt természetvédelmi területek kezelési terveinek, menedzsment-terveinek az elkészítése.
2013. június 08., 11:312013. június 08., 11:31
2013. június 10., 06:022013. június 10., 06:02
Annak ellenére, hogy a szervezők a meghívókat, televíziós felhívást egy héttel a találkozó előtt kiküldték az érintett feleknek – önkormányzatok, iskolák, közbirtokosságok, sóvidéki egyesületek, helyi lakosok, földtulajdonosok –, a megfelelő érdeklődés elmaradt. Az előadók viszont a kis létszámú közönségnek is nagy szakértelemmel beszéltek tapasztalataikról. Az előadók közt szerepelt Pál Zoltán, a Korond-Parajd Természetvédelmi Gondnokság igazgatója, Demeter László biológus, aki a projektben szereplő hüllők, kétéltűek, vizes élőhelyek tanulmányozásában vesz részt, Kovrig Zoltán, aki a védett növények élőhelyeit kutatja, illetve a Nyárád és Küküllő menti Natura 2000-es terület gondnokságát végzi, továbbá Mihály István, aki a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséget képviselte.
Pál Zoltán gondnoksági igazgató vetítettképes előadásban foglalta össze a gondnokság eddigi megvalósításait, majd a jelenlegi pályázat mibenlétét. Mint elhangzott, a gondnokság a projektet körülbelül másfél éves előkészítő munka után 2012 tavaszán nyerte meg, a szerződés aláírására viszont csak 2012 augusztusában került sor, innen számít a körülbelül kétéves futamidő. A projekt támogatója az Európai Regionális Fejlesztési Alap (Fondul European de Dezvoltare Regională) Környezeti Programjának 4-es főtengelye (POS Mediu, Axa prioritară 4). A finanszírozást az EU es az állam különböző százalékokban, de együttesen vállalja, mivel az állam kötelezi a természetvédelmi területeket felügyelő szervezeteket, hogy két éven belül elkészítsék ezek kezelési terveit.
A projekt címe Korond-Parajd-Farkaslaka környéki természetvédelmi területek kezelési terveinek elkészítése és az érintettek tájékoztatása. A projektben foglalt tevékenységek három természetvédelmi területre irányulnak: Parajdi Sóhát és Sószoros természetvédelmi terület, Firtos-tető természetvédelmi terület és Fenyőkúti Tőzegláp Natura 2000-es terület. Különböző biológus, geográfus, térképész szakemberek több hónapon át rendszeres terepi felméréseket végeznek ezeken a területeken, hogy feltérképezzék a védett növény- és állatfajokat, azok élőhelyeit és az őket veszélyeztető hatásokat. Ezek az eredmények térképes adatbázisba kerülnek majd és ennek alapján elkészülnek azok a tanulmányok, amelyek segítenek a védelmi intézkedéseket tartalmazó kezelési tervek elkészítésében. A nyers terveket közvitára bocsátják helyi szinten, esetleges változtatások után pedig a végleges terveket előterjesztik a környezetvédelmi minisztériumhoz. Itt lépnek képbe a helyi lakosok, földtulajdonosok, akiknek ismerniük kell ezeket a védelmi javaslatokat. A találkozót is ebből a célból szervezték, hogy a projekt kezdetétől a végéig a helyi lakosság is figyelemmel kísérhesse a történéseket. A gondnokság munkatársai remélik, hogy a későbbiekben nagyobb lesz az érdeklődés ezen találkozók iránt, hogy megelőzzék az esetleges vitákat, amikor elfogadtatásra kerülnek a kezelési tervek.
A következő előadó Demeter László biológus-szakember volt, aki a saját, terepi tapasztalatairól beszélt. Őt követte Kovrig Zoltán, ökológus-szakember, aki a védett növények élőhelyeit tanulmányozza, emellett a Nyárád- és Küküllő menti Natura 2000-es terület felügyeletéről is beszélt. Az előadók sorát Mihály István folytatta, aki vetítettképes előadásban ismertette Hargita Megye Natura 2000-es területeit, illetve azok szerepét a helyi közösségek területhasználatában.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!