Fotó: Mihály Csaba
Noha nem pont olyan lett a 132-es megyei út, amilyennek az érintettek elképzelték, mégis örülnek, hogy nyolc év után lezárult az 57 millió lej értékű beruházás. Ez alkalomból Homoródújfaluban, Homoródkarácsonyfalván, Homoródalmáson, Lövétén és Szentegyházán tartottak átadóünnepséget.
2016. február 08., 19:162016. február 08., 19:16
2016. február 09., 09:422016. február 09., 09:42
„Ha visszaemlékezünk, milyen göröngyös volt ez az út, pont olyan göröngyös volt a projekt lefutása is” – értékelt a hétfői átadóünnepségen Lázár Zoltán, Lövéte polgármestere. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke arról beszélt, hogy voltak gondok a kivitelezéssel, hiszen a 2007-ben készült tervek nem egyeztek a helyiek elképzeléseivel.
„Próbáltuk a lehetőségekhez mérten átalakítani, ennyit tudtunk változtatni” – mondta. Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke kifejtette, rengeteget konzultált az érintett települések polgármestereivel, míg végre tavaly sikerült „kimozdítani a holtpontról” a több évig szünetelő útmodernizálási munkát. „Ha nem valósul meg a projekt, akkor az elvégzett munka árát is vissza kellett volna fizetni az Európai Uniónak” – magyarázta. Brassó Megye Tanácsának alelnökével is egyeztetett annak érdekében, hogy a 132-es út ottani szakaszát is modernizálják: még ebben a hónapban elkészítik a szükséges előtanulmányokat. „Nagyon fontos, hogy a látogatók ne úgymond zsákutca formájában közelítsék meg a vidéket, hanem legyen átjárhatóság a két megye között” – fogalmazott.
Rigó Mihály homoródalmási polgármester nagyjából elégedett a felújítás eredményeivel. „Ami meg volt tervezve, azt végre kellett hajtani” – mondta. Vannak viszont apróbb hibák, például nem látszik az útfestés, néhol már megsüllyedtek a járdák, illetve több átereszre is szükség volna. „A lényeg, hogy a települések már nincsenek annyira elszigetelve” – tette hozzá. Cseke Miklós, Oklánd község polgármestere úgy fogalmazott, elsősorban a farsangtemetést ünneplik. Ezzel az Oklándi Elhelyezőközpont diákjaira utalt, akik az útátadás öt helyszínén műsorral léptek fel.
Nagyon örült a projekt befejezésének Rusz Sándor szentegyházi polgármester is. Külön megköszönte Barti Tihamér hozzáállását, akit a megvalósítás „kulcsszemélyeként” nevezett meg. „A tavalyi városi megvalósításainkat kiegészíti a megyei út. Nem hittük, hogy a vasüzem melletti híd időre elkészül, de megtörtént. Sőt a közeli, Gomba néven ismert parkolót is leaszfaltozták. Ugyanakkor egy áteresz is megépült, ami nem volt része az eredeti terveknek, így a későbbiekben öt háztartás megmenekül a dombról lezúduló esővíztől” – tette hozzá.
Mint ismeretes a projekt kivitelezésénél az eredeti tervekben kizárólag román nyelvű helységnévtáblák szerepeltek, a magyar feliratok hiányára pedig lapcsaládunk hívta fel a figyelmet, a táblák kihelyezését követően. Ennek nyomán Hargita Megye Tanácsa magyar nyelvű helységnévtáblákat rendelt, saját költségvetésből, amelyekre 4700 lejt költöttek pluszkiadásként.
A magyar nyelvű helységnévtáblák kihelyezését követően megírtuk: a kihelyezett táblák nem felelnek meg a törvényes előírásoknak, mivel a magyar településnevet ugyanakkora betűtípussal kellett volna írni, mint a román nyelvűt. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke akkor közleményben azt írta, hogy a 132-es út mentén megjelenő román nyelvű útjelző táblák kihelyezése a 2007-ben elfogadott műszaki terv szerint történt, és azért helyezték ki az új táblákat, hogy a magyar közösség jogait érvényesítsék.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
szóljon hozzá!