Fotó: Bodnár Arthur
Ideális esetben kilenc központtal indul el rövidesen a Hargita megyei családorvosi ügyeleti rendszer, a legtöbb helyen már csak a háziorvosok írásos beleegyezése hiányzik ahhoz, hogy a központ megkezdhesse működését. Székelyudvarhelyen lesz ügyeleti központ, Csíkszeredában még nem végleges a helyszín, Gyergyószentmiklóson nem lesz, de érdeklődés szempontjából Alcsík áll a leggyengébben. Az ügyeleti hálózat kidolgozásánál a megszűnő mentőpontokat is figyelembe vették.
2011. június 14., 16:392011. június 14., 16:39
2011. június 14., 16:482011. június 14., 16:48
A családorvosi tiltakozás befejeződésével célegyenesbe került a Hargita megyei családorvosi ügyeleti rendszer megalakulása is. Az elmúlt időszakban megfelelő számú családorvos jelezte részvételi szándékát az ügyeletben, a legtöbb helyen már csak meg kell erősíteniük beleegyezésüket ahhoz, hogy beindulhassanak a központok – tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől.
„Ezen a héten várjuk, hogy velük is tudjuk felvenni a kapcsolatot, mármint azokkal, akik nagyjából vállalták, hogy ügyeleteznének. Ma van az első nap, hogy működnek a családorvosok, de most el vannak foglalva a szerződés aláírásával, és ezen a héten kerítünk arra sort, hogy megírjuk azt a megyei főorvosi rendeletet, amivel tulajdonképpen létre jönnek az ügyeleti központok” – fogalmazott kedden dr. Tar Gyöngyi.
A megyei közegészségügy vezetője azt is elmondta, nem erőltették az ügyeleti központok létrehozását azokon a településeken, ahol az önkormányzat vagy a családorvosok nem mutattak hajlandóságot a közreműködésre. A megyei közegészségügyi igazgatóság terve alapján Székelyudvarhelyen, Parajdon, Csíkmadarason, Csíkszentdomokoson, Gyimesközéplokon, illetve Gyergyószentmiklós környékén, valamint Maroshévízen, Csíkszentmártonban és Csíkszeredában is lenne egy-egy ügyeleti központ, bár az utóbbi három településen még nem adott minden feltétel a működéshez. Csíkszeredában és Maroshévízen az ügyeleti központok helyszíne nem végleges még, Csíkszentmárton esetében pedig az előzetes egyeztetés során ugyan kedvező választ kaptak, de végül az önkormányzat nem küldte el a megyei közegészségügyi igazgatóságnak a kért adatokat – tájékoztatott dr. Tar Gyöngyi.
A megalakuló ügyeleti központok közül az egyik legfontosabb a parajdi, hiszen itt – a megyei mentőszolgálat finanszírozásának csökkentése miatt – megszűnik egy mentőpont. „Korond és Parajd között nagy vita volt, mind a kettő szerette volna, a korondi és a parajdi polgármesteri hivatalok is, de végül úgy döntöttünk, hogy – mivel a mentőállomás meg kell szűnjön – célszerűbb, ha Korondon megmarad a mentőállomás, és Parajdon, a turisták miatt jobb, ha orvosi ügyelet van, tehát az állandó turistaforgalom miatt Parajdon jobb az ügyeleti központ” – mondta dr. Tar Gyöngyi.
Ugyanakkor azt is közölte, hogy Alcsíkon a leggyengébb az érdeklődés az ügyeleti rendszer iránt, mind az önkormányzatok, mind pedig a családorvosok részéről. Székelyudvarhely esetében az önkormányzat határozottan jelezte, hogy van igény az ügyeleti központra, helyet is találtak ennek, és orvosok is vannak, akik vállalnák az ügyelet ellátását. Csíkszeredában is jelentkeztek családorvosok, ott viszont még nem döntöttek az ügyeleti központ helyszínéről.
Egy ügyeleti központ működtetéséhez minimum öt, ideális esetben hét családorvosra van szükség, és van is ennyi jelentkező az említett településeken, központonként 5-8 háziorvos jelezte, hogy részt venne az ügyeleti rendszerben – tájékoztatott dr. Tar Gyöngyi.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
szóljon hozzá!