Fotó: Csató Andrea
Megrendítő sorsok, hirtelen félbe szakadt életek, fájdalmas veszteségek, óriási küzdelmek az életért, bizalom és új remény – ilyen és ehhez hasonló okok hoztak össze szépszámú társaságot Székelyudvarhelyen február 4-én, a rákellenes világnapon.
2025. február 04., 17:152025. február 04., 17:15
2025. február 04., 17:162025. február 04., 17:16
A Gyulafehérvári Caritas Székelyudvarhelyen működő szolgáltatásai között kiemelkedően fontos szerepet tölt be a Jó reménység – onkológiai betegeket támogató csoportja, amely már tizennégy éve működik. Célja a csoportba járó tagok érzelmi támogatása a mindennapok kihívásaival szemben, ez azonban nem feltétlenül kapcsolódik a betegséghez, de nyilván,
A Jó reménység csoport jelenleg huszonkét személyből áll, a csoportvezető és néhány önkéntes kezdeményezéséből pedig megszületett az EGÉSZség a cél! elnevezésű rendezvény ötlete.
Az első alkalommal életre hívott eseményen többen jelen voltak, akik mindannyian valamilyen formában kapcsolódni tudnak az onkológiai betegséghez. Ottjártunkkor éppen kerekasztal-beszélgetés zajlott onkológusok részvételével: Balázs Boglárka rezidens onkológus, Csíki Csongor és Csató László Szilárd onkológusok kendőzetlen őszinteséggel beszéltek a szakmájukról, a betegségről és annak kezeléséről, a páciens–orvos kapcsolatról, ugyanakkor a jelenlévőktől összegyűjtött kérdésekre is válaszoltak.
„Ha mi kiesünk a munkából, sokan reményvesztetté válnak” – szemléltette a páciensek iránti elköteleződését mint az egyik fő motivációját Csató László Szilárd. Balázs Boglárka úgy indokolta az onkológiai szakirány választását, hogy ez megtanította átértékelni a siker fogalmát: itt az apró változások is sikerek.
A figyelemfelkeltő séta alkalmával szórólapokat is osztottak
Fotó: Csató Andrea
Csíki Csongor elmondása szerint ő nem tud lemondani az életről. „Azért akartam orvos lenni, mert imádom az életet” – jelentette ki, hozzátéve, elszomorítja az olyan tényező, ami lerövidíti az életet, és bármit megtenne, hogy hozzájáruljon ennek az ellentétéhez. Szakmája pedig pontosan erről szól.
Az orvosok szakmai elhivatottságát a beszélgetés többi felében is érezni lehetett. Megtudhattuk például, hogy az elmúlt években az onkológia területén tapasztalt fejlődések, az új kezelések jelentős javulást eredményeztek a rákos megbetegedések kezelésében, a betegek életminőségének javításában, életük meghosszabbításában. És
Az is kiderült, hogy a genetikai, vegyi és fizikai káros tényezők mellett a rákos megbetegedések kialakulását – és ugyanúgy a gyógyulás esélyeit is – nagy mértékben befolyásolják a gondolatok, érzelmek, a pszichés és lelki tényezők.
Fotó: Csató Andrea
Lennie kell egy egészséges bizalomnak, de mégis ésszerűnek kell maradnia a kapcsolatnak a beteg és a kezelőorvos között, hiszen pácienseik általában hosszú időn keresztül járnak hozzájuk, és elvesztésük gyakran megviseli az orvosokat is.
Az idő az egyik legfontosabb tényező a gyógyulási esélyeket illetően. Tehát ne várjon senki, ha bármilyen problémát érez magán vagy családtagján, hiszen
Mindenkinek érdemes az életet szeretni, annak szépségeivel foglalkozni, hálát adni a minket körülvevő életért, ugyanakkor indokolt esetben nem kell szégyellni pszichológushoz vagy akár pszichiáterhez fordulni a rákos betegnek a megküzdésben való segítségért.
Fotó: Csató Andrea
A keddi székelyudvarhelyi minikonferencián ennek megfelelően a test, a lélek és a szellem egészségének szempontjából járták körbe a rák témáját az orvosok mellett pszichológusok és lelki vezetők segítségével. A program része volt ezenkívül egy közös séta is, amellyel a közösség figyelmét szeretnék felhívni a szűrővizsgáltok fontosságára, hiszen – mint elhangzott – az időben felfedezett betegség kezelhető.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
Húsvéti hangolódásra hív az Artera Míves Alkotók Háza: április 17-én tojásírással és népi játékokkal idézik meg a hagyományokat Székelyudvarhelyen. A részvételhez regisztráció és néhány tojás szükséges.
Összesen 20 ezer lejre szabtak ki bírságot a csendőrök a hétvégi Hargita Ralin, köztük italozás, provokálás és rendőri intézkedés akadályozása miatt. Komolyabb incidens nem történt, a rendezvény zavartalanul zajlott.
szóljon hozzá!