Fotó: Pál Gábor
Már két napja tart a patthelyzet az egészségügyi alaphálózatban, emiatt a betegek nem kaphatnak küldőpapírokat, ingyenes és ártámogatott recepteket családorvosuktól, ha gyógyszerre van szükségük, teljes áron kell megvásárolniuk. A háziorvosoknak megszűnt a szerződéses viszonyuk az egészségbiztosítási pénztárral, nem írják alá az új keretszerződést, egyelőre ingyen látják el pácienseiket, és szolidaritást kérnek tőlük. A pluszkiadások megtérítésére nincs lehetőség, a huzavonán szinte mindenki veszít.
2011. június 02., 17:422011. június 02., 17:42
2011. június 02., 18:562011. június 02., 18:56
Június elsején megszűnt a szerződéses viszony az egészségbiztosítási pénztár és a családorvosok között, ők ugyanis nem kívánják aláírni az új, 2011–2012-es keretszerződést, mondván, csődbe mennek, ha ezt megteszik. Emiatt szerdától nem állíthatnak ki küldőpapírokat, ingyenes és ártámogatott recepteket, illetve semmilyen más nyomtatványt sem, amelynek feltétele a szerződéses viszony.
A háziorvosok az egszéségügyi minisztériumot és az országos egészségbiztosítási pénztárt okolják a kialakult helyzetért, a biztosítópénztár képviselői azonban a családorvosokat teszik felelőssé, azzal indokolva ezt, hogy még az áthidaló megoldásként felajánlott kiegészítő szerződést sem akarják aláírni. A betegek tehetetlenek.
Elkeseredett orvosok, megértő betegek
A székelyudvarhelyi háziorvosi rendelők többségében román és magyar nyelvű tájékoztatók fogadják a betegeket, a szükséges tudnivalók ismertetése mellett megértést és szolidaritást kérnek pácienseiktől a családorvosok. Dr. Csáki Mária családorvos szerint szerda óta körülbelül 80–100 páciense kereste fel a rendelőt, többségüknek küldőpapírra vagy ingyenes és ártámogatott receptre is szüksége lett volna. Csak egyszerű, térítésmentes receptet állíthatnak ki, így akinek sürgősen gyógyszerre van szüksége, az teljes áron kénytelen kiváltani néhány napi orvosságadagot.
Dr. Csáki Mária tapasztalata szerint a betegek megértőek, és támogatják családorvosaikat. A háziorvosok viszont nagyon el vannak keseredve, mert az új keretszerződés értelmében annyira lecsökken rendelőik finanszírozása, hogy az biztos csődöt jelent – mondta a legtöbb pácienssel rendelkező székelyudvarhelyi családorvos. A kialakult helyzeten egyedül az egészségbiztosítási pénztár nyer, hiszen ezekre a napokra nem kell fizetnie sem a rendelők fenntartási költségeit, sem a betegek ellátását – véli dr. Csáki Mária.
Kiegészítő keretszerződést akarnak aláíratni a családorvosokkal, ami egy olyan szerződés meghosszabbítását jelenti, melyet egy szerdai kormányrendelet hatályon kívül helyezett, ráadásul a kiegészítő szerződés alkalmazási feltételei megegyeznek az új szerződés alkalmazási normáival – közölte kifogásaikkal kapcsolatban dr. Soós-Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének vezetője.
„Az alkalmazási normák nem jelentek meg a Hivatalos Közlönyben, csak azok címe, vagyis a négyszáz oldalból két sor, tartalom nélkül. És mindezek ellenére elvárják, hogy mi most írjuk alá a szerződést. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy írjunk alá „fehéren” egy szerződést, amelybe a másik szerződő fél utólag azt ír bele, amit éppen akar” – sorolja tovább panaszaikat dr. Soós-Szabó Klára.
A családorvosok megyei vezetője a betegek megértését kérve elmondta azt is, hogy szerda óta a biztosítási rendszeren kívül dolgoznak, így nem használhatják a biztosítópénztár formanyomtatványait, sőt bűncselekménynek minősülne, ha ezt megtennék. A biztosított betegeket azonban egyelőre ingyen látják el, ennek költségeit saját forrásaikból fedezik – fűzte hozzá.
Ki húzza a rövidebbet?
Technikailag csak kiegészítő szerződéssel lehet áthidalni ezt az időszakot, ami valószínűleg csak néhány napot jelent – mondta dr. Vargyas Lehel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár ügyvezető igazgatója, aki szerint a családorvosoknak nem kellene jogi aggályaik legyenek a kiegészítő szerződéssel kapcsolatban. „Én azt hiszem, hogy ha azt a papírt egy jogász aláírta, és az úgy helyes, akkor ne okoskodjunk, hogy az helyes vagy nem helyes. Június elsején ki voltak közölve a keretszerződés normái, én úgy látom, hogy egy csomó minden, amit ők kértek, megoldódott. Ha akarnak dolgozni, akkor írják alá azt a szerződést, és dolgozzanak” – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató, aki szerint pillanatnyilag a kiegészítő szerződés az egyetlen megoldási lehetőség.
Dr. Vargyas Lehel elmondta, nem érti, a családorvosok miért állítják, hogy csökken rendelőik finanszírozása, amikor ugyanannyi pénzt szánnak a családorvosi rendszer fenntartására, mint múlt évben. A finanszírozás összetételében csupán a feliratkozott betegek után járó pénzek és az elvégzett szolgáltatásokra kifizetendő összegek aránya módosult, 70–30-ról 50–50 százalékra, ami annyi változást jelent, hogy jobban megfizetik azt a családorvost, aki dolgozik a betegekkel, szemben azokkal, akiknek listáján kevés „aktív” páciens van – közölte a megyei biztosítópénztár ügyvezető igazgatója.
Ami a biztosított betegek esetleges pluszkiadásait illeti, nincs törvényes lehetőség arra, hogy ezeket megtérítse a biztosítópénztár – tudtuk meg az illetékestől.
A megyei biztosítópénztár ügyvezető igazgatója reméli, hogy hamarosan megoldás születik a kialakult helyzetre. „Ebben a történetben sajnos mindig a beteg húzza a rövidebbet” – summázta dr. Vargyas Lehel.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár csütörtökre szerződéskötésre illetve a kiegészítés aláírására hívta az egészségügyi szolgáltatókat. Csütörtök délutánig 15 Hargita megyei családorvos jelzett vissza a pénztárnak, hogy alá fogja írni a szerződést – közölte.
A mentők kevesebbet, a kórházak másként kapják a pénzt
Dr. Vargyas Lehel elmondta azt is, az új keretszerződés szerint nagymértékben megváltozik a kórházak finanszírozása, a nemrég bevezetett besorolási rendszer szerint különbségek lesznek, hogy melyik kórház mennyi pénzt kap. Ehhez az az alapot a besorolás jelenti.
A mentőszolgálatnál is más a finanszírozási mód, amint arról már beszámoltunk, a lakosság száma alapján adnak pénzt a megyei mentőszolgálatoknak. Az összeg, amivel beszorozzák a lakosság számát, és így kialakul a finanszírozás, nem minden megyében egyforma. dr. Vargyas Lehel közölte, Hargita megyében 37 lej ez az alapérték, ezt beszorozva a megye lakosságának számával jön ki a mentőszolgálat éves költségvetése, amely erre az évre körülbelül 12 millió lej lenne, szemben a tavalyi 15,8 millió lejjel. Tehát több mint hárommillió lej csökkenés van.
A gyógyszertárakkal kötendő szerződésekben és finanszírozásban nincs sok újdonság, mindössze annyi, hogy a patikák ezentúl tudni fogják, mennyi pénz áll még az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek megtérítésére a biztosító rendelkezésére.
A szakorvosok jövedelme az új keretszerződés nyomán kicsit jobb lesz, mint tavaly, dr. Vargyas Lehel szerint idén igyekeztek kompenzálni azt, hogy ők az előző esztendőben kicsit kevesebbet kaptak, mint a családorvosok. A fogászati szolgáltatások terén nincs újdonság, a megyében mintegy 40 fogorvos áll szerződéses viszonyban a biztosítóval.
A laboratóriumoknál is marad minden a régiben – ismertette. Elmondta, továbbra is havi értékek lesznek megszabva a laborok számára, így idén is előfordulhat, hogy hó végére elfogy a rendelkezésre álló keret és fizetésre vagy várakozásra kényszerülnek a betegek.
A gyógyászati segédeszközök, így különböző protézisek beszerzésének a támogatására sem kaptak több pénzt idén, mint tavaly, tehát a jelek szerint maradnak továbbra is a várólisták és mérlegelni kell a sürgősségeket.
Nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Huși volt ortodox püspökét, Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát.
Cáfolta szerdán az energiaügyi miniszter azokat a közösségi médiában terjedő híreszteléseket, miszerint az elnökválasztás első fordulója idején áramkiesés várható – számolt be az Agerpres.
A járóbeteg-rendelők zárva tartanak a május elsejei hosszú hétvégén – adta hírül a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórház.
Idén is lehet igényelni az Euro200-as programban a 200 euró értékű számítógép-vásárlási támogatást. Azok a diákok részesülhetnek benne, akiknek családjában az egy főre eső havi bruttó jövedelem nem haladja meg az 500 lejt.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025–2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Egy gyorshajtó lefülelésével és a rá kiszabott bírság elrettentő erejével igyekszik a rendőrség a száguldó sofőrökre hatni a május 1-jei hosszú hétvége előtt.
A terv szerint halad az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának előkészítése – nyilatkozta szerdán a kormányszóvivő.
Lelkiismereti döntésre biztatja a szavazókat május 4-én a Magyar Polgári Erő. Álláspontjuk szerint az eddigi államfők sorra visszaéltek az erdélyi magyarság bizalmával, ezért a párt nem támogatja egyik jelöltet sem az elnökválasztáson.
Naponta mintegy 26 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a május 1-jei hosszú hétvégén – tájékoztatott szerdán a belügyminisztériumi szóvivő.
Újabb egy hónapot kell várni az ítélethirdetésre a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, mert ezt a Maros Megyei Törvényszék a szerdára kitűzött időpontról ismét elhalasztotta.
szóljon hozzá!