
Fotó: Veres Nándor
Öt szentegyházi tanintézmény kettővé olvad össze jogilag, napköziket és iskolákat vonnak össze a településen – erről döntött legutóbbi ülésén a szentegyházi tanács. Az oktatási minisztérium iskolahálózatok átszervezésére vonatkozó döntése értelmében ezekben a tanintézményekben túl alacsony volt a gyermeklétszám, ezért vált szükségessé összevonásuk.
2011. december 21., 18:062011. december 21., 18:06
2011. december 23., 12:142011. december 23., 12:14
Az alacsony gyereklétszám miatt vált szükségessé a tanintézmények összevonása
Több tanintézmény összevonásáról döntött keddi ülésén a szentegyházi tanács. A határozat értelmében a Nárcisz Napközi Otthon adminisztratív szempontból eggyé válik a Mártonffi János Általános Iskolával, a Hófehérke Napközi Otthont és a Tamási Áron Általános Iskolát pedig a Gábor Áron Iskolaközponttal vonják össze. Ez azt jelenti, hogy három tanintézmény elveszíti jogi személyiségét, de az épületekben továbbra is a megszokott oktatási tevékenység zajlik majd, csak egy másik tanintézmény irányítása alatt. Az intézkedés által az ötből három igazgatói tisztség is megszűnik. A tanintézmények összevonása jövő tanévtől lép érvénybe.
A döntésre a tanügyminisztérium rendelkezése miatt volt szükség, ugyanis az oktatási tárca szabályozása szerint a helyi tanácsoknak kell dönteniük az iskolák összevonásáról ott, ahol a jogi személyiséghez szükségesnél kevesebb gyerek tanul. Napközik esetében kétszáz, általános iskoláknál háromszáz a minimális gyermeklétszám. Azért döntöttek a tanintézmények vertikális összevonásáról, vagyis arról, hogy napköziket iskolákkal egyesítenek, hogy könnyebb legyen az átjárhatóság, egymást jobban ki tudják egészíteni az összevont intézmények – mondta el Burus Mária Ella, Szentegyháza polgármestere. Ha dupla képzése van egyik-másik óvónőnek vagy tanítónőnek, akkor könnyebb lesz a tanintézményekben az átjárhatóság, ha azok egy igazgatás alá tartoznak – indokolta a vertikális összevonás hasznát a településvezető
Ezenkívül a tanintézmények elhelyezkedését is figyelembe vették az összevonásról szóló terv kidolgozásánál, hiszen a Nárcisz napközi a Mártonffi János Általános Iskola szomszédságában található, a másik három összevont tanintézmény pedig a település déli részén helyezkedik el – fejtette ki Burus Máris Ella. Ugyanakkor hozzáfűzte, egyes intézmények esetében az összevonást talán még lehetett volna halasztani egy évet, de jobb, hogy jövő tanévtől megtörténik, hiszen ellenkező esetben a fejkvóta alapú finanszírozás miatt gondok lettek volna a posztokkal és a bérekkel. Jelenleg ugyanis viszonylag sok a kétéves gyerek a napközikben, és általuk ugyan biztosított a megfelelő gyermeklétszám, de a fejkvóta alapú finanszírozás értelmében utánuk nem kaphat pénzt az intézmény, hisz a napközis korhatár három év.
Megérti a pedagógusok aggodalmát, hiszen tartanak az új helyzettől, de a tanügyminisztériumi rendelkezés kötelező érvényű, viszont a fennálló lehetőségek közül ez a legésszerűbb megoldás az összevonásra – közölte Szentegyháza polgármestere, hozzáfűzve, hogy a megyei tanfelügyelőség is ezzel a javaslattal ért egyet. A két új tanintézménycsoport igazgatóinak kiléte jövő év tavaszán dől el, ugyanis a posztokra akkor írják majd ki a versenyvizsgákat.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!