Fotó: Barabás Ákos
Csanády György, a székely himnusz szövege szerzőjének 122. születési évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést a költő, újságíró, rádiórendező székelyudvarhelyi nyughelyénél csütörtökön.
2017. február 23., 19:552017. február 23., 19:55
2017. február 24., 12:042017. február 24., 12:04
A megemlékezés elején Incze Béla, a Székely Nemzeti Tanács nemrég elhunyt alapítótagjának emléke előtt tisztelegtek egy perc csenddel a részvevők, majd Bíró Edith, az SZNT helyi szervezetének vezetője ismertette a Székelyudvarhelyen született Csanády György életútját, valamint a 120 éve, február 21-én született Mihalik Kálmán, a székely himnusz megzenésítőjének élettörténetéről is beszélt.
„A székely himnusz viszonylag nehéz zenéjét és egyesek szerint képzavaros szövegét sokan és sokat bírálták, mégis szájról szájra terjedt. Népszerűségét semmilyen hatalom nem tudta megtörni” – mondta Bíró Edith. Továbbá azt is hangsúlyozta, Csanády György megérdemelne egy szobrot Székelyudvarhelyen, hiszen sokan nem tudják, hogy a székely himnusz szövegének szerzője a város szülötte és itt van eltemetve.
Bereczki-Orbán Zsolt református lelkész beszédében a himnusz, a hősiesség és a hit fontosságára mutatott rá. „Mi, ma élő emberek élünk-e azzal az igényességgel, hogy a következő korok himnuszainak szereplői legyünk? Ehhez hősökké kell válnunk, a tökéletességre és nagyszerűségre kell törekednünk, ki-ki a maga helyén” – hangzott el beszédében. „Hidd el, hogy a hős te magad is lehetsz, akiről a következő korok Csanádyja, költője énekel” – zárta szónoklatát.
Ezt követően szavalással, koszorúzással tisztelegtek Csanády György emléke előtt, majd elénekelték a magyar és a székely himnuszt.
Előszőr juhokat pusztított el, majd a kiérkező hatóságokra támadt egy medve vasárnap délelőtt Homoródalmáson, ezért kénytelenek voltak kilőni a nagyvadat. Sajnos több más egyed is ólálkodik a település határában.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
szóljon hozzá!