Fotó: Thomas Campean
Negyvenhét Hargita megyei közigazgatási egység vezetői összesen hetvenhét tanintézet felújítását igényelték a megyei tanács Hargita megyei kaláka a gyerekeinkért! című programja kapcsán. Udvarhelyszékről húsz önkormányzati kérelem érkezett, térségünk tanintézetei teszik ki a javítási munkákra várók több mint felét.
2013. október 10., 20:072013. október 10., 20:07
2013. október 10., 20:172013. október 10., 20:17
A kalákára való felhívást a megyei önkormányzat azzal a céllal fogalmazta meg, hogy a működési engedéllyel nem rendelkező iskolák és óvodák rendbetétele érdekében közösségi összefogást kezdeményezzen. Az elképzelés lényege, hogy a javítási munkálatokhoz a helyben fellelhető alapanyagokkal, munkaerővel a közösség járul hozzá, a megyei önkormányzat pedig anyagi támogatás révén biztosítja a máshonnan beszerzendő anyagokat, hogy a tanintézetek megszerezhessék a szükséges engedélyt.
Az igénylők listáján nagyrészt kis települések oktatási intézményei szerepelnek, de három szentegyházi iskola és két óvoda, két székelykeresztúri iskola, egy sportpálya, valamint egy óvoda, két gergyószentmiklósi iskola, a csíkszeredai Székely Károly Líceum és a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola is jelentkezett. Udvarhelyszéken összesen negyvenhárom iskola és óvoda szállt be a programba. A tanintézetek többnyire mosdó kialakításához, felújításához szükséges felszerelést és építőanyagot kértek, de többen igényeltek új ajtókat, ablakokat és tetőcserepeket, továbbá munkaerőt is.
A Farkaslaka községhez tartozó települések helyzetével kapcsolatban Kovács Lehel polgármester elmondta: Firtosváralja iskolájának, valamint Kecset és Székelypálfalva iskoláinak és óvodáinak feljavításához kérték a megyei önkormányzat segítségét. Kecsetben a tanulók létszámához viszonyítva túlságosan kevés a mosdók száma, ezenkívül a falak szigetelése és ajtócsere is szükséges. Székelypálfalván a tetőszerkezetet kell megjavítani, Firtosváralján pedig szintén a mosdók kisebb módosítására van szükség, illetve egy új kályhát is igényeltek a tanintézet épületébe. A község tanintézeteinek igazgatója, Major Magda elmondta: a közel száz gyerek nem érzi meg azt, hogy az intézményeknek nincs működési engedélyük. Az utóbbi időszakban jelentősen javultak a körülmények mindegyik település iskoláiban és óvodáiban, így az engedélyek hiánya inkább a kritériumok túlzott szigorúságával magyarázható: elég sokan bukhattak el például a mellékhelyiségek miatt. A kecseti iskolának jelenleg hatvan diákja van, régen ennél sokkal kevesebben jártak oda. Akkoriban elégséges volt a mosdók száma. Szerencsére van néhány belső helyiség, ami átalakítható, akkor remélhetőleg nem lesz akadálya az engedély megszerzésének. A pálfalvi tanintézet a vízminőség-vizsgálat következtében került feketelistára, e helyzet javítása érdekében azonban az iskola vezetősége nem sokat tehet. Az igazgató hozzáfűzte, a kalákafelhívást a tanintézetek örömmel fogadták, a szülők pedig felkarolták a kezdeményezést.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!