Körülöttünk a horgászparadicsom

•  Fotó: Lukácsi Lehel

Fotó: Lukácsi Lehel

A horgászat sokkal többet jelent, mint pusztán a halak kifogása, netán azt követő elfogyasztása, hiszen amatőr és sporthorgásznak egyaránt a természet közelsége nyújtja a felszabadulást. A fák susogása, a víz csobogása sokszor jobb stresszoldó, mint bármilyen más módszer. Az udvarhelyszéki horgászok helyben akár több tó közül is választhatnak, hogy a hétköznapi bonyodalmakat a természet zavartalan világára váltsák.

Veres Réka

2014. augusztus 14., 13:502014. augusztus 14., 13:50

Udvarhelyszék legjelentősebb folyóvizének horgászlehetőségeibe Benzár László, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület horgászatért felelős alelnöke avatott be. A forrásvidéktől a víztározóig terjedő szakaszon a hegyi vízre vonatkozó horgászati szabályok érvényesek, tehát egy bottal, műcsalis módszerekkel lehet horgászni a május 1-jétől szeptember 15-éig tartó szezonban. Az egyesület alelnöke szerint a műcsali a legsportszerűbb módszer. Szintén hegyvidéki jellegű a zeteváraljai víztározó és a Fenyéd közötti folyószakasz, melynek domináns halfaja a sebes pisztráng, de jelen vannak a pénzes pérek, domolykók, petényi márnák, fürge csellék, botos kölönték és a sujtásos küsz is. Ezen a területen csak szombaton és vasárnap szabad horgászni, csakis műléggyel.

A Zeteváralján lévő víztározó és a Deság-híd közötti szakaszt catch and release, avagy fogd meg és engedd vissza zónává jelölték ki. Ez azt jelenti, hogy tilos bármilyen méretű, fajtájú halat megtartani, és csakis műcsalival, szakáll nélküli, illetve lenyomott szakállú horoggal szabad május 1-jétől december 31-éig horgászni. Az egyesület alelnöke szerint ez főként természetvédelmi szempontból fontos, hiszen lehetőséget nyújt a nagyobb fogásokra, azonban a horgászok elkötelezik magukat, hogy a halat sérülésmentesen visszaengedik közegébe, így mások is kifoghatják.

Csak annyit, amennyi estére elég

A horgászatért felelős alelnök ugyanakkor hangsúlyozta a méretkorlátozás fontosságát, hiszen bár a törvény megszabja, hogy milyen méretű halakat szabad kifogni, sokan az ivarérett kort el nem ért, kisebb halakat eldobják. Elítélendő emellett a „húshorgászat” is, tehát az olyan halászat, melynek során a fogást eladásra szánják. „Azt szorgalmazzuk, hogy mindenki annyit fogjon, amennyi elég estére, hiszen mindezt kölcsönkértük az unokáinktól, és vissza is akarjuk adni” – szögezte le a tudatos horgászat fontosságát az alelnök. Szerinte a horgászat nem csak a vadászat és horgászat iránti vágyat elégíti ki, ugyanis a víz csobogása idegnyugtató, a természetben pedig az ember elfelejti a hétköznapi problémákat, emellett családosan is lehet űzni.

Színes és gazdag halállomány Szentpálon

Homoródszentpál határában találhatjuk Udvarhelyszék legismertebb halastavait. Sporthorgászok és amatőrök is előszeretettel töltik idejüket a szentpáli halastavaknál, ahol színes, gazdag halállománnyal találkozhatnak, és a finomszerelékes és fenekező módszerek mellett pergetéssel is lehet próbálkozni. A halastavakban őshonos és betelepített halfajták élnek, a pecázni vágyókat harcsák, csukák, ezüst kárászok, amúrok, pontyok, busák várják a tavakban. Főként helyiek horgásznak a homoródszentpáli tavaknál, de alkalmanként külföldiek is megfordulnak a festői tájon.

A catch and release halastó helyei korlátozottak, huszonhét kialakított horgászhely áll a pecázni vágyók rendelkezésére, és nyolcvan-kilencven százalékban el is foglalják ezeket a szezon alatt – mondta el portálunknak Adorjáni István kereskedelmi igazgató. Ezen a horgásztavon bármilyen méretű halat fog valaki, a fényképezés és mérlegelés után élve kell visszaengednie a tóba, a sérült vagy elpusztult példányokat ki kell fizetni, így a sporthorgászok számára valódi paradicsom.

„Olyan horgászoknak szól, akik nem feltétlenül a hal gatsztronómiai értékét tekintik fontosnak, hanem azt, hogy milyen élmény horogra akasztani egy igazán nagy darabot” – magyarázta Adorjáni. Éjszaka is lehet horgászni, sátrazni, emellett őrzött parkoló is áll a pecázók rendelkezésére. Aki viszont lakmározni szeretne a homoródszentpáli halakból, az az első horgásztó partján próbálhat szerencsét reggel hat órától este nyolcig. Itt heti rendszerességgel telepítik a halakat, folyamatos fogási naplót vezetve tartják nyilván a halállományt. Az itt fogott halakat haza lehet vinni, a kárászt és a keszeget ingyen, a többi halfajért fizetni kell. Méretkorlátozások miatt az egy kilogramm alatti nemes halakat, valamint a 3,9 kilogrammnál nagyobb pontyot és amúrt kötelezően vissza kell engedni a tóba.

Drága sporthorgászat

Az ócfalvi horgásztavaknál csukával, süllővel, sügérrel, kárásszal, ponttyal, busával, de afrikai harcsával is találkozhatnak a horgászok. Jelenleg a legkedveltebb préda a ponty és a kárász – adta tudtunkra Lahrer István tógazda, aki szerint az utóbbi időben csökkent a sporthorgászok száma. A látogatottság visszaesésének egyik oka a változatos időjárás, de befolyásolhatja az is, hogy nem olcsó időtöltés a sporthorgászat – magyarázta a tógazda. Az ócfalvi horgásztavaknak vannak visszatérő magyarországi vendégei, azonban a horgászok zöme udvarhelyszéki.


Fürdőzés és horgászat

A Rugonfalva és Nagykede közötti völgyben található halastó nemcsak horgászoknak, hanem családjaiknak is vonzó helyszín, hiszen a tó teljes kerülete horgászhatóvá vált, emellett sátrazásra és kempingezésre is van lehetőség. A lakókocsikkal érkező horgászok is letelepedhetnek a tó bármely pontján, és fürdőzésre alkalmas szakasz is van. A tóparton kempingház bérelhető, a gyerekeket pedig játszótéri kellékek várják. Hat, tizenkét, huszonnégy órás és éjszakai horgászatot különböztetnek meg, a jegyárak az időintervallum szerint változnak, de tartalmazzák a sátor elhelyezését, és piknikezési lehetőségre is feljogosítanak. Méretkorlátozás itt is van, így a süllő 40 cm fölött, 2 kg alatt vihető el, a domolykó és a kárász 20 cm fölött csomagolható, míg a harcsa, csuka, amur, compó és márna helyben marad.

A pénz nem mindig jelent fogást

Az alapfelszerelés nem igényel nagy befektetést, egy nyolcvanlejes kerettel már beszerezhető a horgászáshoz szükséges úszó, horog, zsinór, bot és damil – Bencze Árpád horgászbolti résztulajdonos szerint kezdő felszereléssel is ugyanúgy lehet horgászni és szórakozni, mint a több ezer euróssal. A felszerelésbe fektetett összeg a horgász igényétől függ, azonban a drága holmi nem mindig arányos a fogással. Igaz, hogy a jó felszerelés segít a jó eredmény elérésében vagy kényelmesebbé, élvezhetőbbé teszi a folyamatot, a valódi élményt és fogást azonban a horgász tapasztalata, ösztöne, szemfülessége teszi ki – magyarázta Bencze Árpád. Hasonlóan a sport más ágaihoz, a tapasztalt horgász sem a kellékek márkájától függ, hanem a tapasztalattól, ezért a gyakorlás fontosabb, mint a drága holmi. Ami a horgászattípusokat illeti, népszerű módszer nálunk a paducozás, a pergetés, legyezés és a pontyozás. Bencze Árpád szerint a szezonális pecázókkal együtt mintegy háromezer horgász van Udvarhelyszéken, több mint ezren szoktak rendszeresen bérletet váltani. A problémát azonban az okozza, hogy kevés fiatal mozdul ki a természetbe, az új horgászoknak pedig lankad a kedvük, ha nincs folyamatos sikerélményük, ezért fontos, hogy a kezdők olyan helyen gyakoroljanak, ahol gazdag az állomány.

Egyébként nők is jelen vannak a halastavak partján – értettek egyet a szakemberek –, függetlenül attól, hogy a horgászatot férfias időtöltésként könyveli el a köztudat. Beszélgetésünk alatt épp egy hölgy vásárolt csalit a szaküzletben, bizonyítva, hogy az udvarhelyszéki nők is szeretik a hajnalokat és az estéket horgászattal tölteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

2025. július 06., vasárnap

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
2025. július 06., vasárnap

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand

Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand
2025. július 05., szombat

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon

A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

2025. július 03., csütörtök

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást

A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást
2025. július 02., szerda

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték

A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték
2025. július 02., szerda

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek

Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek
2025. július 01., kedd

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő

Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon

Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon