Fotó: Pál Árpád
A szerződés egyoldalú felbontása a beruházásra eddig elköltött kétmillió lej visszafizetési kötelezettségével jár, ezért nem vonta vissza keddi ülésén a korondi önkormányzat azt a határozatot, amellyel korábban átadta a településre tervezett hulladékátrakó telep jelenlegi területét Hargita Megye Tanácsának. A pénzvisszafizetés elkerülését szolgáló jogi megoldást a korondi és a megyei önkormányzat újonnan megalakított bizottságai dolgozzák ki március 15-éig.
2017. február 28., 21:312017. február 28., 21:31
A korondi önkormányzati képviselő-testület tegnapi ülésén vitatták meg azt a határozattervezet, melynek értelmében az önkormányzat visszavonná a 2011/87-es és a 2015/39-es határozatot, amelyekkel a hulladékátrakó telephelyének tervezett Sórét utcai területet, valamint az oda vezető utat átadták a megyei tanácsnak.
Vágási Albert, Korond községmenedzsere elmondta, noha ígéretükhöz hűen napirendre tűzték a határozatok visszavonását, mégis technikai problémák merültek fel az új tanácshatározat megfogalmazásakor. Mivel a megyei tanács mostanáig több mint 1,9 millió lej értékű beruházást végzett el az említett területen, a szerződés egyoldalú felbontásával ezt az összeget Korond község önkormányzatának ki kellene fizetnie. Az ülésen a községmenedzser és Katona Mihály polgármester biztosította az önkormányzati képviselőket afelől, hogy azon a helyszínen nem épül meg a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási projekt részét képező szelektív hulladékgyűjtő és -átrakó állomás, ám ahhoz, hogy a megyei tanács által eddig befektetett összeget ne kelljen kifizetniük, jogilag is megfelelő módon kell megfogalmazniuk a tervezett tanácshatározatot, és nyomós jogi érvekkel kell alátámasztaniuk a szerződés felbontásának szükségességét.
Kedden délelőtt Hargita Megye Tanácsának elnökével, a megyei önkormányzat képviselőivel, valamint jogászokkal egyeztettek a felmerült problémáról. Ahhoz, hogy a későbbiekben ne legyenek súlyos jogi következményei a határozatnak, a két önkormányzat egy-egy bizottság létrehozását kezdeményezte, amelyek egyeztetnek a mindkét fél számára megfelelő megoldásról. Vágási szerint az egyik lehetőség az volna, hogy megváltoztatják az átadott terület rendeltetését, ezért azt javasolta, hogy a korondi önkéntes tűzoltóknak ott építsenek egy kibővített székhelyet. Elmondta azt is, hogy ha a jelenlegi formájában fogadnák el a határozatot, az erről szóló dokumentum nem menne át Hargita Megye Prefektusi Hivatalának jogi láttamozásán, illetve a döntést a megyei tanácsnak kötelezően meg kellene támadnia a bíróságon, és továbbra is joga lenne ahhoz, hogy az említett területen építse fel a hulladékátrakó telepet. A korondi önkormányzati képviselők elviekben egyetértenek a területátadásra vonatkozó határozatok visszavonásával, és az ülésen megszavazták a bizottság létrehozását.
Katona Mihály ismét hangsúlyozta, továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy csak az új területen valósuljon meg a hulladékátrakó, és ha az új hely nem felel meg a megyei tanácsnak, akkor más településre kell költöztetni a beruházást. „C verzió Korondon nincs” – szögezte le.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!